| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | mirhamit | Genetiivi | mirhamin |
| Monikon genetiivi | mirhamien | Monikon genetiivi | mirhameiden |
| Monikon genetiivi | mirhameitten | Partitiivi | mirhamia |
| Monikon partitiivi | mirhameita | Monikon partitiivi | mirhameja |
| Inessiivi | mirhamissa | Monikon inessiivi | mirhameissa |
| Elatiivi | mirhamista | Monikon elatiivi | mirhameista |
| Illatiivi | mirhamiin | Monikon illatiivi | mirhameihin |
| Adessiivi | mirhamilla | Monikon adessiivi | mirhameilla |
| Ablatiivi | mirhamilta | Monikon ablatiivi | mirhameilta |
| Allatiivi | mirhamille | Monikon allatiivi | mirhameille |
| Essiivi | mirhamina | Monikon essiivi | mirhameina |
| Translatiivi | mirhamiksi | Monikon translatiivi | mirhameiksi |
| Monikon instruktiivi | mirhamein | Abessiivi | mirhamitta |
| Monikon abessiivi | mirhameitta | Monikon akkusatiivi | mirhamit |