Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
vittuuntunut
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
chagrined
2.
resentful
Muut/tuntemattomat
3.
annoyed
UK
US
4.
displeased
US
Taivutusmuodot
Monikko
harmistuneet
Monikko
harmistuneeni
Monikko
harmistuneesi
Monikko
harmistuneemme
Monikko
harmistuneenne
Monikko
harmistuneensa
Genetiivi
harmistuneen
Genetiivi
harmistuneeni
Genetiivi
harmistuneesi
Genetiivi
harmistuneemme
Genetiivi
harmistuneenne
Genetiivi
harmistuneensa
Monikon genetiivi
harmistuneiden
Monikon genetiivi
harmistuneitten
Monikon genetiivi
harmistuneideni
Monikon genetiivi
harmistuneitteni
Monikon genetiivi
harmistuneidesi
Monikon genetiivi
harmistuneittesi
Monikon genetiivi
harmistuneidemme
Monikon genetiivi
harmistuneittemme
Monikon genetiivi
harmistuneidenne
Monikon genetiivi
harmistuneittenne
Monikon genetiivi
harmistuneidensa
Monikon genetiivi
harmistuneittensa
Partitiivi
harmistunutta
Partitiivi
harmistunuttani
Partitiivi
harmistunuttasi
Partitiivi
harmistunuttamme
Partitiivi
harmistunuttanne
Partitiivi
harmistunuttaan
Partitiivi
harmistunuttansa
Monikon partitiivi
harmistuneita
Monikon partitiivi
harmistuneitani
Monikon partitiivi
harmistuneitasi
Monikon partitiivi
harmistuneitamme
Monikon partitiivi
harmistuneitanne
Monikon partitiivi
harmistuneitaan
Monikon partitiivi
harmistuneitansa
Inessiivi
harmistuneessa
Inessiivi
harmistuneessani
Inessiivi
harmistuneessasi
Inessiivi
harmistuneessamme
Inessiivi
harmistuneessanne
Inessiivi
harmistuneessaan
Inessiivi
harmistuneessansa
Monikon inessiivi
harmistuneissa
Monikon inessiivi
harmistuneissani
Monikon inessiivi
harmistuneissasi
Monikon inessiivi
harmistuneissamme
Monikon inessiivi
harmistuneissanne
Monikon inessiivi
harmistuneissaan
Monikon inessiivi
harmistuneissansa
Elatiivi
harmistuneesta
Elatiivi
harmistuneestani
Elatiivi
harmistuneestasi
Elatiivi
harmistuneestamme
Elatiivi
harmistuneestanne
Elatiivi
harmistuneestaan
Elatiivi
harmistuneestansa
Monikon elatiivi
harmistuneista
Monikon elatiivi
harmistuneistani
Monikon elatiivi
harmistuneistasi
Monikon elatiivi
harmistuneistamme
Monikon elatiivi
harmistuneistanne
Monikon elatiivi
harmistuneistaan
Monikon elatiivi
harmistuneistansa
Illatiivi
harmistuneeseen
Illatiivi
harmistuneeseeni
Illatiivi
harmistuneeseesi
Illatiivi
harmistuneeseemme
Illatiivi
harmistuneeseenne
Illatiivi
harmistuneeseensa
Monikon illatiivi
harmistuneisiin
Monikon illatiivi
harmistuneihin
Monikon illatiivi
harmistuneisiini
Monikon illatiivi
harmistuneihini
Monikon illatiivi
harmistuneisiisi
Monikon illatiivi
harmistuneihisi
Monikon illatiivi
harmistuneisiimme
Monikon illatiivi
harmistuneihimme
Monikon illatiivi
harmistuneisiinne
Monikon illatiivi
harmistuneihinne
Monikon illatiivi
harmistuneisiinsa
Monikon illatiivi
harmistuneihinsa
Adessiivi
harmistuneella
Adessiivi
harmistuneellani
Adessiivi
harmistuneellasi
Adessiivi
harmistuneellamme
Adessiivi
harmistuneellanne
Adessiivi
harmistuneellaan
Adessiivi
harmistuneellansa
Monikon adessiivi
harmistuneilla
Monikon adessiivi
harmistuneillani
Monikon adessiivi
harmistuneillasi
Monikon adessiivi
harmistuneillamme
Monikon adessiivi
harmistuneillanne
Monikon adessiivi
harmistuneillaan
Monikon adessiivi
harmistuneillansa
Ablatiivi
harmistuneelta
Ablatiivi
harmistuneeltani
Ablatiivi
harmistuneeltasi
Ablatiivi
harmistuneeltamme
Ablatiivi
harmistuneeltanne
Ablatiivi
harmistuneeltaan
Ablatiivi
harmistuneeltansa
Monikon ablatiivi
harmistuneilta
Monikon ablatiivi
harmistuneiltani
Monikon ablatiivi
harmistuneiltasi
Monikon ablatiivi
harmistuneiltamme
Monikon ablatiivi
harmistuneiltanne
Monikon ablatiivi
harmistuneiltaan
Monikon ablatiivi
harmistuneiltansa
Allatiivi
harmistuneelle
Allatiivi
harmistuneelleni
Allatiivi
harmistuneellesi
Allatiivi
harmistuneellemme
Allatiivi
harmistuneellenne
Allatiivi
harmistuneelleen
Allatiivi
harmistuneellensa
Monikon allatiivi
harmistuneille
Monikon allatiivi
harmistuneilleni
Monikon allatiivi
harmistuneillesi
Monikon allatiivi
harmistuneillemme
Monikon allatiivi
harmistuneillenne
Monikon allatiivi
harmistuneilleen
Monikon allatiivi
harmistuneillensa
Essiivi
harmistuneena
Essiivi
harmistuneenani
Essiivi
harmistuneenasi
Essiivi
harmistuneenamme
Essiivi
harmistuneenanne
Essiivi
harmistuneenaan
Essiivi
harmistuneenansa
Monikon essiivi
harmistuneina
Monikon essiivi
harmistuneinani
Monikon essiivi
harmistuneinasi
Monikon essiivi
harmistuneinamme
Monikon essiivi
harmistuneinanne
Monikon essiivi
harmistuneinaan
Monikon essiivi
harmistuneinansa
Translatiivi
harmistuneeksi
Translatiivi
harmistuneekseni
Translatiivi
harmistuneeksesi
Translatiivi
harmistuneeksemme
Translatiivi
harmistuneeksenne
Translatiivi
harmistuneekseen
Translatiivi
harmistuneeksensa
Monikon translatiivi
harmistuneiksi
Monikon translatiivi
harmistuneikseni
Monikon translatiivi
harmistuneiksesi
Monikon translatiivi
harmistuneiksemme
Monikon translatiivi
harmistuneiksenne
Monikon translatiivi
harmistuneikseen
Monikon translatiivi
harmistuneiksensa
Monikon instruktiivi
harmistunein
Abessiivi
harmistuneetta
Abessiivi
harmistuneettani
Abessiivi
harmistuneettasi
Abessiivi
harmistuneettamme
Abessiivi
harmistuneettanne
Abessiivi
harmistuneettaan
Abessiivi
harmistuneettansa
Monikon abessiivi
harmistuneitta
Monikon abessiivi
harmistuneittani
Monikon abessiivi
harmistuneittasi
Monikon abessiivi
harmistuneittamme
Monikon abessiivi
harmistuneittanne
Monikon abessiivi
harmistuneittaan
Monikon abessiivi
harmistuneittansa
Monikon komitatiivi
harmistuneine
Monikon komitatiivi
harmistuneineni
Monikon komitatiivi
harmistuneinesi
Monikon komitatiivi
harmistuneinemme
Monikon komitatiivi
harmistuneinenne
Monikon komitatiivi
harmistuneineen
Monikon komitatiivi
harmistuneinensa
Monikon akkusatiivi
harmistuneet
Monikon akkusatiivi
harmistuneeni
Monikon akkusatiivi
harmistuneesi
Monikon akkusatiivi
harmistuneemme
Monikon akkusatiivi
harmistuneenne
Monikon akkusatiivi
harmistuneensa
Akkusatiivi
harmistuneeni
Akkusatiivi
harmistuneesi
Akkusatiivi
harmistuneemme
Akkusatiivi
harmistuneenne
Akkusatiivi
harmistuneensa