| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | lähtevät | Monikko | lähteväni |
| Monikko | lähteväsi | Monikko | lähtevämme |
| Monikko | lähtevänne | Monikko | lähtevänsä |
| Genetiivi | lähtevän | Genetiivi | lähteväni |
| Genetiivi | lähteväsi | Genetiivi | lähtevämme |
| Genetiivi | lähtevänne | Genetiivi | lähtevänsä |
| Monikon genetiivi | lähtevien | Monikon genetiivi | lähtevieni |
| Monikon genetiivi | lähteviesi | Monikon genetiivi | lähteviemme |
| Monikon genetiivi | lähtevienne | Monikon genetiivi | lähteviensä |
| Partitiivi | lähtevää | Partitiivi | lähtevääni |
| Partitiivi | lähtevääsi | Partitiivi | lähteväämme |
| Partitiivi | lähteväänne | Partitiivi | lähteväänsä |
| Monikon partitiivi | lähteviä | Monikon partitiivi | lähteviäni |
| Monikon partitiivi | lähteviäsi | Monikon partitiivi | lähteviämme |
| Monikon partitiivi | lähteviänne | Monikon partitiivi | lähteviään |
| Monikon partitiivi | lähteviänsä | Inessiivi | lähtevässä |
| Inessiivi | lähtevässäni | Inessiivi | lähtevässäsi |
| Inessiivi | lähtevässämme | Inessiivi | lähtevässänne |
| Inessiivi | lähtevässään | Inessiivi | lähtevässänsä |
| Monikon inessiivi | lähtevissä | Monikon inessiivi | lähtevissäni |
| Monikon inessiivi | lähtevissäsi | Monikon inessiivi | lähtevissämme |
| Monikon inessiivi | lähtevissänne | Monikon inessiivi | lähtevissään |
| Monikon inessiivi | lähtevissänsä | Elatiivi | lähtevästä |
| Elatiivi | lähtevästäni | Elatiivi | lähtevästäsi |
| Elatiivi | lähtevästämme | Elatiivi | lähtevästänne |
| Elatiivi | lähtevästään | Elatiivi | lähtevästänsä |
| Monikon elatiivi | lähtevistä | Monikon elatiivi | lähtevistäni |
| Monikon elatiivi | lähtevistäsi | Monikon elatiivi | lähtevistämme |
| Monikon elatiivi | lähtevistänne | Monikon elatiivi | lähtevistään |
| Monikon elatiivi | lähtevistänsä | Illatiivi | lähtevään |
| Illatiivi | lähtevääni | Illatiivi | lähtevääsi |
| Illatiivi | lähteväämme | Illatiivi | lähteväänne |
| Illatiivi | lähteväänsä | Monikon illatiivi | lähteviin |
| Monikon illatiivi | lähteviini | Monikon illatiivi | lähteviisi |
| Monikon illatiivi | lähteviimme | Monikon illatiivi | lähteviinne |
| Monikon illatiivi | lähteviinsä | Adessiivi | lähtevällä |
| Adessiivi | lähtevälläni | Adessiivi | lähtevälläsi |
| Adessiivi | lähtevällämme | Adessiivi | lähtevällänne |
| Adessiivi | lähtevällään | Adessiivi | lähtevällänsä |
| Monikon adessiivi | lähtevillä | Monikon adessiivi | lähtevilläni |
| Monikon adessiivi | lähtevilläsi | Monikon adessiivi | lähtevillämme |
| Monikon adessiivi | lähtevillänne | Monikon adessiivi | lähtevillään |
| Monikon adessiivi | lähtevillänsä | Ablatiivi | lähtevältä |
| Ablatiivi | lähtevältäni | Ablatiivi | lähtevältäsi |
| Ablatiivi | lähtevältämme | Ablatiivi | lähtevältänne |
| Ablatiivi | lähtevältään | Ablatiivi | lähtevältänsä |
| Monikon ablatiivi | lähteviltä | Monikon ablatiivi | lähteviltäni |
| Monikon ablatiivi | lähteviltäsi | Monikon ablatiivi | lähteviltämme |
| Monikon ablatiivi | lähteviltänne | Monikon ablatiivi | lähteviltään |
| Monikon ablatiivi | lähteviltänsä | Allatiivi | lähtevälle |
| Allatiivi | lähtevälleni | Allatiivi | lähtevällesi |
| Allatiivi | lähtevällemme | Allatiivi | lähtevällenne |
| Allatiivi | lähtevälleen | Allatiivi | lähtevällensä |
| Monikon allatiivi | lähteville | Monikon allatiivi | lähtevilleni |
| Monikon allatiivi | lähtevillesi | Monikon allatiivi | lähtevillemme |
| Monikon allatiivi | lähtevillenne | Monikon allatiivi | lähtevilleen |
| Monikon allatiivi | lähtevillensä | Essiivi | lähtevänä |
| Essiivi | lähtevänäni | Essiivi | lähtevänäsi |
| Essiivi | lähtevänämme | Essiivi | lähtevänänne |
| Essiivi | lähtevänään | Essiivi | lähtevänänsä |
| Monikon essiivi | lähtevinä | Monikon essiivi | lähtevinäni |
| Monikon essiivi | lähtevinäsi | Monikon essiivi | lähtevinämme |
| Monikon essiivi | lähtevinänne | Monikon essiivi | lähtevinään |
| Monikon essiivi | lähtevinänsä | Translatiivi | lähteväksi |
| Translatiivi | lähteväkseni | Translatiivi | lähteväksesi |
| Translatiivi | lähteväksemme | Translatiivi | lähteväksenne |
| Translatiivi | lähteväkseen | Translatiivi | lähteväksensä |
| Monikon translatiivi | lähteviksi | Monikon translatiivi | lähtevikseni |
| Monikon translatiivi | lähteviksesi | Monikon translatiivi | lähteviksemme |
| Monikon translatiivi | lähteviksenne | Monikon translatiivi | lähtevikseen |
| Monikon translatiivi | lähteviksensä | Monikon instruktiivi | lähtevin |
| Abessiivi | lähtevättä | Abessiivi | lähtevättäni |
| Abessiivi | lähtevättäsi | Abessiivi | lähtevättämme |
| Abessiivi | lähtevättänne | Abessiivi | lähtevättään |
| Abessiivi | lähtevättänsä | Monikon abessiivi | lähtevittä |
| Monikon abessiivi | lähtevittäni | Monikon abessiivi | lähtevittäsi |
| Monikon abessiivi | lähtevittämme | Monikon abessiivi | lähtevittänne |
| Monikon abessiivi | lähtevittään | Monikon abessiivi | lähtevittänsä |
| Monikon komitatiivi | lähtevine | Monikon komitatiivi | lähtevineni |
| Monikon komitatiivi | lähtevinesi | Monikon komitatiivi | lähtevinemme |
| Monikon komitatiivi | lähtevinenne | Monikon komitatiivi | lähtevineen |
| Monikon komitatiivi | lähtevinensä | Monikon akkusatiivi | lähtevät |
| Monikon akkusatiivi | lähteväni | Monikon akkusatiivi | lähteväsi |
| Monikon akkusatiivi | lähtevämme | Monikon akkusatiivi | lähtevänne |
| Monikon akkusatiivi | lähtevänsä | Akkusatiivi | lähteväni |
| Akkusatiivi | lähteväsi | Akkusatiivi | lähtevämme |
| Akkusatiivi | lähtevänne | Akkusatiivi | lähtevänsä |