Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.

Taivutusmuodot

MonikkolähtevätMonikkolähteväni
MonikkolähteväsiMonikkolähtevämme
MonikkolähtevänneMonikkolähtevänsä
GenetiivilähtevänGenetiivilähteväni
GenetiivilähteväsiGenetiivilähtevämme
GenetiivilähtevänneGenetiivilähtevänsä
Monikon genetiivilähtevienMonikon genetiivilähtevieni
Monikon genetiivilähteviesiMonikon genetiivilähteviemme
Monikon genetiivilähtevienneMonikon genetiivilähteviensä
PartitiivilähtevääPartitiivilähtevääni
PartitiivilähtevääsiPartitiivilähteväämme
PartitiivilähteväännePartitiivilähteväänsä
Monikon partitiivilähteviäMonikon partitiivilähteviäni
Monikon partitiivilähteviäsiMonikon partitiivilähteviämme
Monikon partitiivilähteviänneMonikon partitiivilähteviään
Monikon partitiivilähteviänsäInessiivilähtevässä
InessiivilähtevässäniInessiivilähtevässäsi
InessiivilähtevässämmeInessiivilähtevässänne
InessiivilähtevässäänInessiivilähtevässänsä
Monikon inessiivilähtevissäMonikon inessiivilähtevissäni
Monikon inessiivilähtevissäsiMonikon inessiivilähtevissämme
Monikon inessiivilähtevissänneMonikon inessiivilähtevissään
Monikon inessiivilähtevissänsäElatiivilähtevästä
ElatiivilähtevästäniElatiivilähtevästäsi
ElatiivilähtevästämmeElatiivilähtevästänne
ElatiivilähtevästäänElatiivilähtevästänsä
Monikon elatiivilähtevistäMonikon elatiivilähtevistäni
Monikon elatiivilähtevistäsiMonikon elatiivilähtevistämme
Monikon elatiivilähtevistänneMonikon elatiivilähtevistään
Monikon elatiivilähtevistänsäIllatiivilähtevään
IllatiivilähtevääniIllatiivilähtevääsi
IllatiivilähteväämmeIllatiivilähteväänne
IllatiivilähteväänsäMonikon illatiivilähteviin
Monikon illatiivilähteviiniMonikon illatiivilähteviisi
Monikon illatiivilähteviimmeMonikon illatiivilähteviinne
Monikon illatiivilähteviinsäAdessiivilähtevällä
AdessiivilähtevälläniAdessiivilähtevälläsi
AdessiivilähtevällämmeAdessiivilähtevällänne
AdessiivilähtevälläänAdessiivilähtevällänsä
Monikon adessiivilähtevilläMonikon adessiivilähtevilläni
Monikon adessiivilähtevilläsiMonikon adessiivilähtevillämme
Monikon adessiivilähtevillänneMonikon adessiivilähtevillään
Monikon adessiivilähtevillänsäAblatiivilähtevältä
AblatiivilähtevältäniAblatiivilähtevältäsi
AblatiivilähtevältämmeAblatiivilähtevältänne
AblatiivilähtevältäänAblatiivilähtevältänsä
Monikon ablatiivilähteviltäMonikon ablatiivilähteviltäni
Monikon ablatiivilähteviltäsiMonikon ablatiivilähteviltämme
Monikon ablatiivilähteviltänneMonikon ablatiivilähteviltään
Monikon ablatiivilähteviltänsäAllatiivilähtevälle
AllatiivilähtevälleniAllatiivilähtevällesi
AllatiivilähtevällemmeAllatiivilähtevällenne
AllatiivilähtevälleenAllatiivilähtevällensä
Monikon allatiivilähtevilleMonikon allatiivilähtevilleni
Monikon allatiivilähtevillesiMonikon allatiivilähtevillemme
Monikon allatiivilähtevillenneMonikon allatiivilähtevilleen
Monikon allatiivilähtevillensäEssiivilähtevänä
EssiivilähtevänäniEssiivilähtevänäsi
EssiivilähtevänämmeEssiivilähtevänänne
EssiivilähtevänäänEssiivilähtevänänsä
Monikon essiivilähtevinäMonikon essiivilähtevinäni
Monikon essiivilähtevinäsiMonikon essiivilähtevinämme
Monikon essiivilähtevinänneMonikon essiivilähtevinään
Monikon essiivilähtevinänsäTranslatiivilähteväksi
TranslatiivilähteväkseniTranslatiivilähteväksesi
TranslatiivilähteväksemmeTranslatiivilähteväksenne
TranslatiivilähteväkseenTranslatiivilähteväksensä
Monikon translatiivilähteviksiMonikon translatiivilähtevikseni
Monikon translatiivilähteviksesiMonikon translatiivilähteviksemme
Monikon translatiivilähteviksenneMonikon translatiivilähtevikseen
Monikon translatiivilähteviksensäMonikon instruktiivilähtevin
AbessiivilähtevättäAbessiivilähtevättäni
AbessiivilähtevättäsiAbessiivilähtevättämme
AbessiivilähtevättänneAbessiivilähtevättään
AbessiivilähtevättänsäMonikon abessiivilähtevittä
Monikon abessiivilähtevittäniMonikon abessiivilähtevittäsi
Monikon abessiivilähtevittämmeMonikon abessiivilähtevittänne
Monikon abessiivilähtevittäänMonikon abessiivilähtevittänsä
Monikon komitatiivilähtevineMonikon komitatiivilähtevineni
Monikon komitatiivilähtevinesiMonikon komitatiivilähtevinemme
Monikon komitatiivilähtevinenneMonikon komitatiivilähtevineen
Monikon komitatiivilähtevinensäMonikon akkusatiivilähtevät
Monikon akkusatiivilähteväniMonikon akkusatiivilähteväsi
Monikon akkusatiivilähtevämmeMonikon akkusatiivilähtevänne
Monikon akkusatiivilähtevänsäAkkusatiivilähteväni
AkkusatiivilähteväsiAkkusatiivilähtevämme
AkkusatiivilähtevänneAkkusatiivilähtevänsä