Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
4.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. täpärästi riittävä, hyväksyttäväksi juuri kelpaava

Taivutusmuodot

MonikkovälttävätMonikkovälttäväni
MonikkovälttäväsiMonikkovälttävämme
MonikkovälttävänneMonikkovälttävänsä
GenetiivivälttävänGenetiivivälttäväni
GenetiivivälttäväsiGenetiivivälttävämme
GenetiivivälttävänneGenetiivivälttävänsä
Monikon genetiivivälttävienMonikon genetiivivälttävieni
Monikon genetiivivälttäviesiMonikon genetiivivälttäviemme
Monikon genetiivivälttävienneMonikon genetiivivälttäviensä
PartitiivivälttävääPartitiivivälttävääni
PartitiivivälttävääsiPartitiivivälttäväämme
PartitiivivälttäväännePartitiivivälttäväänsä
Monikon partitiivivälttäviäMonikon partitiivivälttäviäni
Monikon partitiivivälttäviäsiMonikon partitiivivälttäviämme
Monikon partitiivivälttäviänneMonikon partitiivivälttäviään
Monikon partitiivivälttäviänsäInessiivivälttävässä
InessiivivälttävässäniInessiivivälttävässäsi
InessiivivälttävässämmeInessiivivälttävässänne
InessiivivälttävässäänInessiivivälttävässänsä
Monikon inessiivivälttävissäMonikon inessiivivälttävissäni
Monikon inessiivivälttävissäsiMonikon inessiivivälttävissämme
Monikon inessiivivälttävissänneMonikon inessiivivälttävissään
Monikon inessiivivälttävissänsäElatiivivälttävästä
ElatiivivälttävästäniElatiivivälttävästäsi
ElatiivivälttävästämmeElatiivivälttävästänne
ElatiivivälttävästäänElatiivivälttävästänsä
Monikon elatiivivälttävistäMonikon elatiivivälttävistäni
Monikon elatiivivälttävistäsiMonikon elatiivivälttävistämme
Monikon elatiivivälttävistänneMonikon elatiivivälttävistään
Monikon elatiivivälttävistänsäIllatiivivälttävään
IllatiivivälttävääniIllatiivivälttävääsi
IllatiivivälttäväämmeIllatiivivälttäväänne
IllatiivivälttäväänsäMonikon illatiivivälttäviin
Monikon illatiivivälttäviiniMonikon illatiivivälttäviisi
Monikon illatiivivälttäviimmeMonikon illatiivivälttäviinne
Monikon illatiivivälttäviinsäAdessiivivälttävällä
AdessiivivälttävälläniAdessiivivälttävälläsi
AdessiivivälttävällämmeAdessiivivälttävällänne
AdessiivivälttävälläänAdessiivivälttävällänsä
Monikon adessiivivälttävilläMonikon adessiivivälttävilläni
Monikon adessiivivälttävilläsiMonikon adessiivivälttävillämme
Monikon adessiivivälttävillänneMonikon adessiivivälttävillään
Monikon adessiivivälttävillänsäAblatiivivälttävältä
AblatiivivälttävältäniAblatiivivälttävältäsi
AblatiivivälttävältämmeAblatiivivälttävältänne
AblatiivivälttävältäänAblatiivivälttävältänsä
Monikon ablatiivivälttäviltäMonikon ablatiivivälttäviltäni
Monikon ablatiivivälttäviltäsiMonikon ablatiivivälttäviltämme
Monikon ablatiivivälttäviltänneMonikon ablatiivivälttäviltään
Monikon ablatiivivälttäviltänsäAllatiivivälttävälle
AllatiivivälttävälleniAllatiivivälttävällesi
AllatiivivälttävällemmeAllatiivivälttävällenne
AllatiivivälttävälleenAllatiivivälttävällensä
Monikon allatiivivälttävilleMonikon allatiivivälttävilleni
Monikon allatiivivälttävillesiMonikon allatiivivälttävillemme
Monikon allatiivivälttävillenneMonikon allatiivivälttävilleen
Monikon allatiivivälttävillensäEssiivivälttävänä
EssiivivälttävänäniEssiivivälttävänäsi
EssiivivälttävänämmeEssiivivälttävänänne
EssiivivälttävänäänEssiivivälttävänänsä
Monikon essiivivälttävinäMonikon essiivivälttävinäni
Monikon essiivivälttävinäsiMonikon essiivivälttävinämme
Monikon essiivivälttävinänneMonikon essiivivälttävinään
Monikon essiivivälttävinänsäTranslatiivivälttäväksi
TranslatiivivälttäväkseniTranslatiivivälttäväksesi
TranslatiivivälttäväksemmeTranslatiivivälttäväksenne
TranslatiivivälttäväkseenTranslatiivivälttäväksensä
Monikon translatiivivälttäviksiMonikon translatiivivälttävikseni
Monikon translatiivivälttäviksesiMonikon translatiivivälttäviksemme
Monikon translatiivivälttäviksenneMonikon translatiivivälttävikseen
Monikon translatiivivälttäviksensäMonikon instruktiivivälttävin
AbessiivivälttävättäAbessiivivälttävättäni
AbessiivivälttävättäsiAbessiivivälttävättämme
AbessiivivälttävättänneAbessiivivälttävättään
AbessiivivälttävättänsäMonikon abessiivivälttävittä
Monikon abessiivivälttävittäniMonikon abessiivivälttävittäsi
Monikon abessiivivälttävittämmeMonikon abessiivivälttävittänne
Monikon abessiivivälttävittäänMonikon abessiivivälttävittänsä
Monikon komitatiivivälttävineMonikon komitatiivivälttävineni
Monikon komitatiivivälttävinesiMonikon komitatiivivälttävinemme
Monikon komitatiivivälttävinenneMonikon komitatiivivälttävineen
Monikon komitatiivivälttävinensäMonikon akkusatiivivälttävät
Monikon akkusatiivivälttäväniMonikon akkusatiivivälttäväsi
Monikon akkusatiivivälttävämmeMonikon akkusatiivivälttävänne
Monikon akkusatiivivälttävänsäAkkusatiivivälttäväni
AkkusatiivivälttäväsiAkkusatiivivälttävämme
AkkusatiivivälttävänneAkkusatiivivälttävänsä