| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | välttävät | Monikko | välttäväni |
| Monikko | välttäväsi | Monikko | välttävämme |
| Monikko | välttävänne | Monikko | välttävänsä |
| Genetiivi | välttävän | Genetiivi | välttäväni |
| Genetiivi | välttäväsi | Genetiivi | välttävämme |
| Genetiivi | välttävänne | Genetiivi | välttävänsä |
| Monikon genetiivi | välttävien | Monikon genetiivi | välttävieni |
| Monikon genetiivi | välttäviesi | Monikon genetiivi | välttäviemme |
| Monikon genetiivi | välttävienne | Monikon genetiivi | välttäviensä |
| Partitiivi | välttävää | Partitiivi | välttävääni |
| Partitiivi | välttävääsi | Partitiivi | välttäväämme |
| Partitiivi | välttäväänne | Partitiivi | välttäväänsä |
| Monikon partitiivi | välttäviä | Monikon partitiivi | välttäviäni |
| Monikon partitiivi | välttäviäsi | Monikon partitiivi | välttäviämme |
| Monikon partitiivi | välttäviänne | Monikon partitiivi | välttäviään |
| Monikon partitiivi | välttäviänsä | Inessiivi | välttävässä |
| Inessiivi | välttävässäni | Inessiivi | välttävässäsi |
| Inessiivi | välttävässämme | Inessiivi | välttävässänne |
| Inessiivi | välttävässään | Inessiivi | välttävässänsä |
| Monikon inessiivi | välttävissä | Monikon inessiivi | välttävissäni |
| Monikon inessiivi | välttävissäsi | Monikon inessiivi | välttävissämme |
| Monikon inessiivi | välttävissänne | Monikon inessiivi | välttävissään |
| Monikon inessiivi | välttävissänsä | Elatiivi | välttävästä |
| Elatiivi | välttävästäni | Elatiivi | välttävästäsi |
| Elatiivi | välttävästämme | Elatiivi | välttävästänne |
| Elatiivi | välttävästään | Elatiivi | välttävästänsä |
| Monikon elatiivi | välttävistä | Monikon elatiivi | välttävistäni |
| Monikon elatiivi | välttävistäsi | Monikon elatiivi | välttävistämme |
| Monikon elatiivi | välttävistänne | Monikon elatiivi | välttävistään |
| Monikon elatiivi | välttävistänsä | Illatiivi | välttävään |
| Illatiivi | välttävääni | Illatiivi | välttävääsi |
| Illatiivi | välttäväämme | Illatiivi | välttäväänne |
| Illatiivi | välttäväänsä | Monikon illatiivi | välttäviin |
| Monikon illatiivi | välttäviini | Monikon illatiivi | välttäviisi |
| Monikon illatiivi | välttäviimme | Monikon illatiivi | välttäviinne |
| Monikon illatiivi | välttäviinsä | Adessiivi | välttävällä |
| Adessiivi | välttävälläni | Adessiivi | välttävälläsi |
| Adessiivi | välttävällämme | Adessiivi | välttävällänne |
| Adessiivi | välttävällään | Adessiivi | välttävällänsä |
| Monikon adessiivi | välttävillä | Monikon adessiivi | välttävilläni |
| Monikon adessiivi | välttävilläsi | Monikon adessiivi | välttävillämme |
| Monikon adessiivi | välttävillänne | Monikon adessiivi | välttävillään |
| Monikon adessiivi | välttävillänsä | Ablatiivi | välttävältä |
| Ablatiivi | välttävältäni | Ablatiivi | välttävältäsi |
| Ablatiivi | välttävältämme | Ablatiivi | välttävältänne |
| Ablatiivi | välttävältään | Ablatiivi | välttävältänsä |
| Monikon ablatiivi | välttäviltä | Monikon ablatiivi | välttäviltäni |
| Monikon ablatiivi | välttäviltäsi | Monikon ablatiivi | välttäviltämme |
| Monikon ablatiivi | välttäviltänne | Monikon ablatiivi | välttäviltään |
| Monikon ablatiivi | välttäviltänsä | Allatiivi | välttävälle |
| Allatiivi | välttävälleni | Allatiivi | välttävällesi |
| Allatiivi | välttävällemme | Allatiivi | välttävällenne |
| Allatiivi | välttävälleen | Allatiivi | välttävällensä |
| Monikon allatiivi | välttäville | Monikon allatiivi | välttävilleni |
| Monikon allatiivi | välttävillesi | Monikon allatiivi | välttävillemme |
| Monikon allatiivi | välttävillenne | Monikon allatiivi | välttävilleen |
| Monikon allatiivi | välttävillensä | Essiivi | välttävänä |
| Essiivi | välttävänäni | Essiivi | välttävänäsi |
| Essiivi | välttävänämme | Essiivi | välttävänänne |
| Essiivi | välttävänään | Essiivi | välttävänänsä |
| Monikon essiivi | välttävinä | Monikon essiivi | välttävinäni |
| Monikon essiivi | välttävinäsi | Monikon essiivi | välttävinämme |
| Monikon essiivi | välttävinänne | Monikon essiivi | välttävinään |
| Monikon essiivi | välttävinänsä | Translatiivi | välttäväksi |
| Translatiivi | välttäväkseni | Translatiivi | välttäväksesi |
| Translatiivi | välttäväksemme | Translatiivi | välttäväksenne |
| Translatiivi | välttäväkseen | Translatiivi | välttäväksensä |
| Monikon translatiivi | välttäviksi | Monikon translatiivi | välttävikseni |
| Monikon translatiivi | välttäviksesi | Monikon translatiivi | välttäviksemme |
| Monikon translatiivi | välttäviksenne | Monikon translatiivi | välttävikseen |
| Monikon translatiivi | välttäviksensä | Monikon instruktiivi | välttävin |
| Abessiivi | välttävättä | Abessiivi | välttävättäni |
| Abessiivi | välttävättäsi | Abessiivi | välttävättämme |
| Abessiivi | välttävättänne | Abessiivi | välttävättään |
| Abessiivi | välttävättänsä | Monikon abessiivi | välttävittä |
| Monikon abessiivi | välttävittäni | Monikon abessiivi | välttävittäsi |
| Monikon abessiivi | välttävittämme | Monikon abessiivi | välttävittänne |
| Monikon abessiivi | välttävittään | Monikon abessiivi | välttävittänsä |
| Monikon komitatiivi | välttävine | Monikon komitatiivi | välttävineni |
| Monikon komitatiivi | välttävinesi | Monikon komitatiivi | välttävinemme |
| Monikon komitatiivi | välttävinenne | Monikon komitatiivi | välttävineen |
| Monikon komitatiivi | välttävinensä | Monikon akkusatiivi | välttävät |
| Monikon akkusatiivi | välttäväni | Monikon akkusatiivi | välttäväsi |
| Monikon akkusatiivi | välttävämme | Monikon akkusatiivi | välttävänne |
| Monikon akkusatiivi | välttävänsä | Akkusatiivi | välttäväni |
| Akkusatiivi | välttäväsi | Akkusatiivi | välttävämme |
| Akkusatiivi | välttävänne | Akkusatiivi | välttävänsä |