| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | geometria | ||
| Monikko | monikulmiot | Genetiivi | monikulmion |
| Monikon genetiivi | monikulmioiden | Monikon genetiivi | monikulmioitten |
| Partitiivi | monikulmiota | Monikon partitiivi | monikulmioita |
| Inessiivi | monikulmiossa | Monikon inessiivi | monikulmioissa |
| Elatiivi | monikulmiosta | Monikon elatiivi | monikulmioista |
| Illatiivi | monikulmioon | Monikon illatiivi | monikulmioihin |
| Adessiivi | monikulmiolla | Monikon adessiivi | monikulmioilla |
| Ablatiivi | monikulmiolta | Monikon ablatiivi | monikulmioilta |
| Allatiivi | monikulmiolle | Monikon allatiivi | monikulmioille |
| Essiivi | monikulmiona | Monikon essiivi | monikulmioina |
| Translatiivi | monikulmioksi | Monikon translatiivi | monikulmioiksi |
| Monikon instruktiivi | monikulmioin | Abessiivi | monikulmiotta |
| Monikon abessiivi | monikulmioitta | Monikon akkusatiivi | monikulmiot |