| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | fatherless |
| ruotsi | faderlös |
| turkki | yetim, babasız |
| Monikko | isättömät | Monikko | isättömäni |
| Monikko | isättömäsi | Monikko | isättömämme |
| Monikko | isättömänne | Monikko | isättömänsä |
| Genetiivi | isättömän | Genetiivi | isättömäni |
| Genetiivi | isättömäsi | Genetiivi | isättömämme |
| Genetiivi | isättömänne | Genetiivi | isättömänsä |
| Monikon genetiivi | isättömien | Monikon genetiivi | isättömieni |
| Monikon genetiivi | isättömiesi | Monikon genetiivi | isättömiemme |
| Monikon genetiivi | isättömienne | Monikon genetiivi | isättömiensä |
| Partitiivi | isätöntä | Partitiivi | isätöntäni |
| Partitiivi | isätöntäsi | Partitiivi | isätöntämme |
| Partitiivi | isätöntänne | Partitiivi | isätöntään |
| Partitiivi | isätöntänsä | Monikon partitiivi | isättömiä |
| Monikon partitiivi | isättömiäni | Monikon partitiivi | isättömiäsi |
| Monikon partitiivi | isättömiämme | Monikon partitiivi | isättömiänne |
| Monikon partitiivi | isättömiään | Monikon partitiivi | isättömiänsä |
| Inessiivi | isättömässä | Inessiivi | isättömässäni |
| Inessiivi | isättömässäsi | Inessiivi | isättömässämme |
| Inessiivi | isättömässänne | Inessiivi | isättömässään |
| Inessiivi | isättömässänsä | Monikon inessiivi | isättömissä |
| Monikon inessiivi | isättömissäni | Monikon inessiivi | isättömissäsi |
| Monikon inessiivi | isättömissämme | Monikon inessiivi | isättömissänne |
| Monikon inessiivi | isättömissään | Monikon inessiivi | isättömissänsä |
| Elatiivi | isättömästä | Elatiivi | isättömästäni |
| Elatiivi | isättömästäsi | Elatiivi | isättömästämme |
| Elatiivi | isättömästänne | Elatiivi | isättömästään |
| Elatiivi | isättömästänsä | Monikon elatiivi | isättömistä |
| Monikon elatiivi | isättömistäni | Monikon elatiivi | isättömistäsi |
| Monikon elatiivi | isättömistämme | Monikon elatiivi | isättömistänne |
| Monikon elatiivi | isättömistään | Monikon elatiivi | isättömistänsä |
| Illatiivi | isättömään | Illatiivi | isättömääni |
| Illatiivi | isättömääsi | Illatiivi | isättömäämme |
| Illatiivi | isättömäänne | Illatiivi | isättömäänsä |
| Monikon illatiivi | isättömiin | Monikon illatiivi | isättömiini |
| Monikon illatiivi | isättömiisi | Monikon illatiivi | isättömiimme |
| Monikon illatiivi | isättömiinne | Monikon illatiivi | isättömiinsä |
| Adessiivi | isättömällä | Adessiivi | isättömälläni |
| Adessiivi | isättömälläsi | Adessiivi | isättömällämme |
| Adessiivi | isättömällänne | Adessiivi | isättömällään |
| Adessiivi | isättömällänsä | Monikon adessiivi | isättömillä |
| Monikon adessiivi | isättömilläni | Monikon adessiivi | isättömilläsi |
| Monikon adessiivi | isättömillämme | Monikon adessiivi | isättömillänne |
| Monikon adessiivi | isättömillään | Monikon adessiivi | isättömillänsä |
| Ablatiivi | isättömältä | Ablatiivi | isättömältäni |
| Ablatiivi | isättömältäsi | Ablatiivi | isättömältämme |
| Ablatiivi | isättömältänne | Ablatiivi | isättömältään |
| Ablatiivi | isättömältänsä | Monikon ablatiivi | isättömiltä |
| Monikon ablatiivi | isättömiltäni | Monikon ablatiivi | isättömiltäsi |
| Monikon ablatiivi | isättömiltämme | Monikon ablatiivi | isättömiltänne |
| Monikon ablatiivi | isättömiltään | Monikon ablatiivi | isättömiltänsä |
| Allatiivi | isättömälle | Allatiivi | isättömälleni |
| Allatiivi | isättömällesi | Allatiivi | isättömällemme |
| Allatiivi | isättömällenne | Allatiivi | isättömälleen |
| Allatiivi | isättömällensä | Monikon allatiivi | isättömille |
| Monikon allatiivi | isättömilleni | Monikon allatiivi | isättömillesi |
| Monikon allatiivi | isättömillemme | Monikon allatiivi | isättömillenne |
| Monikon allatiivi | isättömilleen | Monikon allatiivi | isättömillensä |
| Essiivi | isättömänä | Essiivi | isättömänäni |
| Essiivi | isättömänäsi | Essiivi | isättömänämme |
| Essiivi | isättömänänne | Essiivi | isättömänään |
| Essiivi | isättömänänsä | Monikon essiivi | isättöminä |
| Monikon essiivi | isättöminäni | Monikon essiivi | isättöminäsi |
| Monikon essiivi | isättöminämme | Monikon essiivi | isättöminänne |
| Monikon essiivi | isättöminään | Monikon essiivi | isättöminänsä |
| Translatiivi | isättömäksi | Translatiivi | isättömäkseni |
| Translatiivi | isättömäksesi | Translatiivi | isättömäksemme |
| Translatiivi | isättömäksenne | Translatiivi | isättömäkseen |
| Translatiivi | isättömäksensä | Monikon translatiivi | isättömiksi |
| Monikon translatiivi | isättömikseni | Monikon translatiivi | isättömiksesi |
| Monikon translatiivi | isättömiksemme | Monikon translatiivi | isättömiksenne |
| Monikon translatiivi | isättömikseen | Monikon translatiivi | isättömiksensä |
| Monikon instruktiivi | isättömin | Abessiivi | isättömättä |
| Abessiivi | isättömättäni | Abessiivi | isättömättäsi |
| Abessiivi | isättömättämme | Abessiivi | isättömättänne |
| Abessiivi | isättömättään | Abessiivi | isättömättänsä |
| Monikon abessiivi | isättömittä | Monikon abessiivi | isättömittäni |
| Monikon abessiivi | isättömittäsi | Monikon abessiivi | isättömittämme |
| Monikon abessiivi | isättömittänne | Monikon abessiivi | isättömittään |
| Monikon abessiivi | isättömittänsä | Monikon komitatiivi | isättömine |
| Monikon komitatiivi | isättömineni | Monikon komitatiivi | isättöminesi |
| Monikon komitatiivi | isättöminemme | Monikon komitatiivi | isättöminenne |
| Monikon komitatiivi | isättömineen | Monikon komitatiivi | isättöminensä |
| Komparatiivi | isättömämpi | Superlatiivi | isättömin |
| Monikon akkusatiivi | isättömät | Monikon akkusatiivi | isättömäni |
| Monikon akkusatiivi | isättömäsi | Monikon akkusatiivi | isättömämme |
| Monikon akkusatiivi | isättömänne | Monikon akkusatiivi | isättömänsä |
| Akkusatiivi | isättömäni | Akkusatiivi | isättömäsi |
| Akkusatiivi | isättömämme | Akkusatiivi | isättömänne |
| Akkusatiivi | isättömänsä |