Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantifatherless
ruotsifaderlös
turkkiyetim, babasız

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vailla isää oleva; sellainen, jonka isä ei ole tiedossa t. on kuollut

Taivutusmuodot

MonikkoisättömätMonikkoisättömäni
MonikkoisättömäsiMonikkoisättömämme
MonikkoisättömänneMonikkoisättömänsä
GenetiiviisättömänGenetiiviisättömäni
GenetiiviisättömäsiGenetiiviisättömämme
GenetiiviisättömänneGenetiiviisättömänsä
Monikon genetiiviisättömienMonikon genetiiviisättömieni
Monikon genetiiviisättömiesiMonikon genetiiviisättömiemme
Monikon genetiiviisättömienneMonikon genetiiviisättömiensä
PartitiiviisätöntäPartitiiviisätöntäni
PartitiiviisätöntäsiPartitiiviisätöntämme
PartitiiviisätöntännePartitiiviisätöntään
PartitiiviisätöntänsäMonikon partitiiviisättömiä
Monikon partitiiviisättömiäniMonikon partitiiviisättömiäsi
Monikon partitiiviisättömiämmeMonikon partitiiviisättömiänne
Monikon partitiiviisättömiäänMonikon partitiiviisättömiänsä
InessiiviisättömässäInessiiviisättömässäni
InessiiviisättömässäsiInessiiviisättömässämme
InessiiviisättömässänneInessiiviisättömässään
InessiiviisättömässänsäMonikon inessiiviisättömissä
Monikon inessiiviisättömissäniMonikon inessiiviisättömissäsi
Monikon inessiiviisättömissämmeMonikon inessiiviisättömissänne
Monikon inessiiviisättömissäänMonikon inessiiviisättömissänsä
ElatiiviisättömästäElatiiviisättömästäni
ElatiiviisättömästäsiElatiiviisättömästämme
ElatiiviisättömästänneElatiiviisättömästään
ElatiiviisättömästänsäMonikon elatiiviisättömistä
Monikon elatiiviisättömistäniMonikon elatiiviisättömistäsi
Monikon elatiiviisättömistämmeMonikon elatiiviisättömistänne
Monikon elatiiviisättömistäänMonikon elatiiviisättömistänsä
IllatiiviisättömäänIllatiiviisättömääni
IllatiiviisättömääsiIllatiiviisättömäämme
IllatiiviisättömäänneIllatiiviisättömäänsä
Monikon illatiiviisättömiinMonikon illatiiviisättömiini
Monikon illatiiviisättömiisiMonikon illatiiviisättömiimme
Monikon illatiiviisättömiinneMonikon illatiiviisättömiinsä
AdessiiviisättömälläAdessiiviisättömälläni
AdessiiviisättömälläsiAdessiiviisättömällämme
AdessiiviisättömällänneAdessiiviisättömällään
AdessiiviisättömällänsäMonikon adessiiviisättömillä
Monikon adessiiviisättömilläniMonikon adessiiviisättömilläsi
Monikon adessiiviisättömillämmeMonikon adessiiviisättömillänne
Monikon adessiiviisättömilläänMonikon adessiiviisättömillänsä
AblatiiviisättömältäAblatiiviisättömältäni
AblatiiviisättömältäsiAblatiiviisättömältämme
AblatiiviisättömältänneAblatiiviisättömältään
AblatiiviisättömältänsäMonikon ablatiiviisättömiltä
Monikon ablatiiviisättömiltäniMonikon ablatiiviisättömiltäsi
Monikon ablatiiviisättömiltämmeMonikon ablatiiviisättömiltänne
Monikon ablatiiviisättömiltäänMonikon ablatiiviisättömiltänsä
AllatiiviisättömälleAllatiiviisättömälleni
AllatiiviisättömällesiAllatiiviisättömällemme
AllatiiviisättömällenneAllatiiviisättömälleen
AllatiiviisättömällensäMonikon allatiiviisättömille
Monikon allatiiviisättömilleniMonikon allatiiviisättömillesi
Monikon allatiiviisättömillemmeMonikon allatiiviisättömillenne
Monikon allatiiviisättömilleenMonikon allatiiviisättömillensä
EssiiviisättömänäEssiiviisättömänäni
EssiiviisättömänäsiEssiiviisättömänämme
EssiiviisättömänänneEssiiviisättömänään
EssiiviisättömänänsäMonikon essiiviisättöminä
Monikon essiiviisättöminäniMonikon essiiviisättöminäsi
Monikon essiiviisättöminämmeMonikon essiiviisättöminänne
Monikon essiiviisättöminäänMonikon essiiviisättöminänsä
TranslatiiviisättömäksiTranslatiiviisättömäkseni
TranslatiiviisättömäksesiTranslatiiviisättömäksemme
TranslatiiviisättömäksenneTranslatiiviisättömäkseen
TranslatiiviisättömäksensäMonikon translatiiviisättömiksi
Monikon translatiiviisättömikseniMonikon translatiiviisättömiksesi
Monikon translatiiviisättömiksemmeMonikon translatiiviisättömiksenne
Monikon translatiiviisättömikseenMonikon translatiiviisättömiksensä
Monikon instruktiiviisättöminAbessiiviisättömättä
AbessiiviisättömättäniAbessiiviisättömättäsi
AbessiiviisättömättämmeAbessiiviisättömättänne
AbessiiviisättömättäänAbessiiviisättömättänsä
Monikon abessiiviisättömittäMonikon abessiiviisättömittäni
Monikon abessiiviisättömittäsiMonikon abessiiviisättömittämme
Monikon abessiiviisättömittänneMonikon abessiiviisättömittään
Monikon abessiiviisättömittänsäMonikon komitatiiviisättömine
Monikon komitatiiviisättömineniMonikon komitatiiviisättöminesi
Monikon komitatiiviisättöminemmeMonikon komitatiiviisättöminenne
Monikon komitatiiviisättömineenMonikon komitatiiviisättöminensä
KomparatiiviisättömämpiSuperlatiiviisättömin
Monikon akkusatiiviisättömätMonikon akkusatiiviisättömäni
Monikon akkusatiiviisättömäsiMonikon akkusatiiviisättömämme
Monikon akkusatiiviisättömänneMonikon akkusatiiviisättömänsä
AkkusatiiviisättömäniAkkusatiiviisättömäsi
AkkusatiiviisättömämmeAkkusatiiviisättömänne
Akkusatiiviisättömänsä