| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | -hakuiset | Monikko | -hakuiseni |
| Monikko | -hakuisesi | Monikko | -hakuisemme |
| Monikko | -hakuisenne | Monikko | -hakuisensa |
| Genetiivi | -hakuisen | Genetiivi | -hakuiseni |
| Genetiivi | -hakuisesi | Genetiivi | -hakuisemme |
| Genetiivi | -hakuisenne | Genetiivi | -hakuisensa |
| Monikon genetiivi | -hakuisten | Monikon genetiivi | -hakuisien |
| Monikon genetiivi | -hakuisteni | Monikon genetiivi | -hakuisieni |
| Monikon genetiivi | -hakuistesi | Monikon genetiivi | -hakuisiesi |
| Monikon genetiivi | -hakuistemme | Monikon genetiivi | -hakuisiemme |
| Monikon genetiivi | -hakuistenne | Monikon genetiivi | -hakuisienne |
| Monikon genetiivi | -hakuistensa | Monikon genetiivi | -hakuisiensa |
| Partitiivi | -hakuista | Partitiivi | -hakuistani |
| Partitiivi | -hakuistasi | Partitiivi | -hakuistamme |
| Partitiivi | -hakuistanne | Partitiivi | -hakuistaan |
| Partitiivi | -hakuistansa | Monikon partitiivi | -hakuisia |
| Monikon partitiivi | -hakuisiani | Monikon partitiivi | -hakuisiasi |
| Monikon partitiivi | -hakuisiamme | Monikon partitiivi | -hakuisianne |
| Monikon partitiivi | -hakuisiaan | Monikon partitiivi | -hakuisiansa |
| Inessiivi | -hakuisessa | Inessiivi | -hakuisessani |
| Inessiivi | -hakuisessasi | Inessiivi | -hakuisessamme |
| Inessiivi | -hakuisessanne | Inessiivi | -hakuisessaan |
| Inessiivi | -hakuisessansa | Monikon inessiivi | -hakuisissa |
| Monikon inessiivi | -hakuisissani | Monikon inessiivi | -hakuisissasi |
| Monikon inessiivi | -hakuisissamme | Monikon inessiivi | -hakuisissanne |
| Monikon inessiivi | -hakuisissaan | Monikon inessiivi | -hakuisissansa |
| Elatiivi | -hakuisesta | Elatiivi | -hakuisestani |
| Elatiivi | -hakuisestasi | Elatiivi | -hakuisestamme |
| Elatiivi | -hakuisestanne | Elatiivi | -hakuisestaan |
| Elatiivi | -hakuisestansa | Monikon elatiivi | -hakuisista |
| Monikon elatiivi | -hakuisistani | Monikon elatiivi | -hakuisistasi |
| Monikon elatiivi | -hakuisistamme | Monikon elatiivi | -hakuisistanne |
| Monikon elatiivi | -hakuisistaan | Monikon elatiivi | -hakuisistansa |
| Illatiivi | -hakuiseen | Illatiivi | -hakuiseeni |
| Illatiivi | -hakuiseesi | Illatiivi | -hakuiseemme |
| Illatiivi | -hakuiseenne | Illatiivi | -hakuiseensa |
| Monikon illatiivi | -hakuisiin | Monikon illatiivi | -hakuisiini |
| Monikon illatiivi | -hakuisiisi | Monikon illatiivi | -hakuisiimme |
| Monikon illatiivi | -hakuisiinne | Monikon illatiivi | -hakuisiinsa |
| Adessiivi | -hakuisella | Adessiivi | -hakuisellani |
| Adessiivi | -hakuisellasi | Adessiivi | -hakuisellamme |
| Adessiivi | -hakuisellanne | Adessiivi | -hakuisellaan |
| Adessiivi | -hakuisellansa | Monikon adessiivi | -hakuisilla |
| Monikon adessiivi | -hakuisillani | Monikon adessiivi | -hakuisillasi |
| Monikon adessiivi | -hakuisillamme | Monikon adessiivi | -hakuisillanne |
| Monikon adessiivi | -hakuisillaan | Monikon adessiivi | -hakuisillansa |
| Ablatiivi | -hakuiselta | Ablatiivi | -hakuiseltani |
| Ablatiivi | -hakuiseltasi | Ablatiivi | -hakuiseltamme |
| Ablatiivi | -hakuiseltanne | Ablatiivi | -hakuiseltaan |
| Ablatiivi | -hakuiseltansa | Monikon ablatiivi | -hakuisilta |
| Monikon ablatiivi | -hakuisiltani | Monikon ablatiivi | -hakuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -hakuisiltamme | Monikon ablatiivi | -hakuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -hakuisiltaan | Monikon ablatiivi | -hakuisiltansa |
| Allatiivi | -hakuiselle | Allatiivi | -hakuiselleni |
| Allatiivi | -hakuisellesi | Allatiivi | -hakuisellemme |
| Allatiivi | -hakuisellenne | Allatiivi | -hakuiselleen |
| Allatiivi | -hakuisellensa | Monikon allatiivi | -hakuisille |
| Monikon allatiivi | -hakuisilleni | Monikon allatiivi | -hakuisillesi |
| Monikon allatiivi | -hakuisillemme | Monikon allatiivi | -hakuisillenne |
| Monikon allatiivi | -hakuisilleen | Monikon allatiivi | -hakuisillensa |
| Essiivi | -hakuisena | Essiivi | -hakuisenani |
| Essiivi | -hakuisenasi | Essiivi | -hakuisenamme |
| Essiivi | -hakuisenanne | Essiivi | -hakuisenaan |
| Essiivi | -hakuisenansa | Monikon essiivi | -hakuisina |
| Monikon essiivi | -hakuisinani | Monikon essiivi | -hakuisinasi |
| Monikon essiivi | -hakuisinamme | Monikon essiivi | -hakuisinanne |
| Monikon essiivi | -hakuisinaan | Monikon essiivi | -hakuisinansa |
| Translatiivi | -hakuiseksi | Translatiivi | -hakuisekseni |
| Translatiivi | -hakuiseksesi | Translatiivi | -hakuiseksemme |
| Translatiivi | -hakuiseksenne | Translatiivi | -hakuisekseen |
| Translatiivi | -hakuiseksensa | Monikon translatiivi | -hakuisiksi |
| Monikon translatiivi | -hakuisikseni | Monikon translatiivi | -hakuisiksesi |
| Monikon translatiivi | -hakuisiksemme | Monikon translatiivi | -hakuisiksenne |
| Monikon translatiivi | -hakuisikseen | Monikon translatiivi | -hakuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -hakuisin | Abessiivi | -hakuisetta |
| Abessiivi | -hakuisettani | Abessiivi | -hakuisettasi |
| Abessiivi | -hakuisettamme | Abessiivi | -hakuisettanne |
| Abessiivi | -hakuisettaan | Abessiivi | -hakuisettansa |
| Monikon abessiivi | -hakuisitta | Monikon abessiivi | -hakuisittani |
| Monikon abessiivi | -hakuisittasi | Monikon abessiivi | -hakuisittamme |
| Monikon abessiivi | -hakuisittanne | Monikon abessiivi | -hakuisittaan |
| Monikon abessiivi | -hakuisittansa | Monikon komitatiivi | -hakuisine |
| Monikon komitatiivi | -hakuisineni | Monikon komitatiivi | -hakuisinesi |
| Monikon komitatiivi | -hakuisinemme | Monikon komitatiivi | -hakuisinenne |
| Monikon komitatiivi | -hakuisineen | Monikon komitatiivi | -hakuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | -hakuiset | Monikon akkusatiivi | -hakuiseni |
| Monikon akkusatiivi | -hakuisesi | Monikon akkusatiivi | -hakuisemme |
| Monikon akkusatiivi | -hakuisenne | Monikon akkusatiivi | -hakuisensa |
| Akkusatiivi | -hakuiseni | Akkusatiivi | -hakuisesi |
| Akkusatiivi | -hakuisemme | Akkusatiivi | -hakuisenne |
| Akkusatiivi | -hakuisensa |