| Monikko | hanukat | Genetiivi | hanukan |
| Monikon genetiivi | hanukoiden | Monikon genetiivi | hanukoitten |
| Monikon genetiivi | hanukkojen | Partitiivi | hanukkaa |
| Monikon partitiivi | hanukoita | Monikon partitiivi | hanukkoja |
| Inessiivi | hanukassa | Monikon inessiivi | hanukoissa |
| Elatiivi | hanukasta | Monikon elatiivi | hanukoista |
| Illatiivi | hanukkaan | Monikon illatiivi | hanukoihin |
| Monikon illatiivi | hanukkoihin | Adessiivi | hanukalla |
| Monikon adessiivi | hanukoilla | Ablatiivi | hanukalta |
| Monikon ablatiivi | hanukoilta | Allatiivi | hanukalle |
| Monikon allatiivi | hanukoille | Essiivi | hanukkana |
| Monikon essiivi | hanukkoina | Translatiivi | hanukaksi |
| Monikon translatiivi | hanukoiksi | Monikon instruktiivi | hanukoin |
| Abessiivi | hanukatta | Monikon abessiivi | hanukoitta |
| Monikon akkusatiivi | hanukat |