Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
(puhekieli)
kehari
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Substantiivit
1.
mentally retarded person
2.
disabled
3.
retard
halventava
US
UK
US
UK
Adjektiivit
4.
being mentally retarded
5.
mentally handicapped
6.
mentally disabled
7.
retarded
psykologia, loukkaava
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jolla on
kehitysvamma
Substantiivi
henkilö
, jolla on
kehitysvamma
Taivutusmuodot
Monikko
kehitysvammaiset
Monikko
kehitysvammaiseni
Monikko
kehitysvammaisesi
Monikko
kehitysvammaisemme
Monikko
kehitysvammaisenne
Monikko
kehitysvammaisensa
Genetiivi
kehitysvammaisen
Genetiivi
kehitysvammaiseni
Genetiivi
kehitysvammaisesi
Genetiivi
kehitysvammaisemme
Genetiivi
kehitysvammaisenne
Genetiivi
kehitysvammaisensa
Monikon genetiivi
kehitysvammaisten
Monikon genetiivi
kehitysvammaisien
Monikon genetiivi
kehitysvammaisteni
Monikon genetiivi
kehitysvammaisieni
Monikon genetiivi
kehitysvammaistesi
Monikon genetiivi
kehitysvammaisiesi
Monikon genetiivi
kehitysvammaistemme
Monikon genetiivi
kehitysvammaisiemme
Monikon genetiivi
kehitysvammaistenne
Monikon genetiivi
kehitysvammaisienne
Monikon genetiivi
kehitysvammaistensa
Monikon genetiivi
kehitysvammaisiensa
Partitiivi
kehitysvammaista
Partitiivi
kehitysvammaistani
Partitiivi
kehitysvammaistasi
Partitiivi
kehitysvammaistamme
Partitiivi
kehitysvammaistanne
Partitiivi
kehitysvammaistaan
Partitiivi
kehitysvammaistansa
Monikon partitiivi
kehitysvammaisia
Monikon partitiivi
kehitysvammaisiani
Monikon partitiivi
kehitysvammaisiasi
Monikon partitiivi
kehitysvammaisiamme
Monikon partitiivi
kehitysvammaisianne
Monikon partitiivi
kehitysvammaisiaan
Monikon partitiivi
kehitysvammaisiansa
Inessiivi
kehitysvammaisessa
Inessiivi
kehitysvammaisessani
Inessiivi
kehitysvammaisessasi
Inessiivi
kehitysvammaisessamme
Inessiivi
kehitysvammaisessanne
Inessiivi
kehitysvammaisessaan
Inessiivi
kehitysvammaisessansa
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissa
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissani
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissasi
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissamme
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissanne
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissaan
Monikon inessiivi
kehitysvammaisissansa
Elatiivi
kehitysvammaisesta
Elatiivi
kehitysvammaisestani
Elatiivi
kehitysvammaisestasi
Elatiivi
kehitysvammaisestamme
Elatiivi
kehitysvammaisestanne
Elatiivi
kehitysvammaisestaan
Elatiivi
kehitysvammaisestansa
Monikon elatiivi
kehitysvammaisista
Monikon elatiivi
kehitysvammaisistani
Monikon elatiivi
kehitysvammaisistasi
Monikon elatiivi
kehitysvammaisistamme
Monikon elatiivi
kehitysvammaisistanne
Monikon elatiivi
kehitysvammaisistaan
Monikon elatiivi
kehitysvammaisistansa
Illatiivi
kehitysvammaiseen
Illatiivi
kehitysvammaiseeni
Illatiivi
kehitysvammaiseesi
Illatiivi
kehitysvammaiseemme
Illatiivi
kehitysvammaiseenne
Illatiivi
kehitysvammaiseensa
Monikon illatiivi
kehitysvammaisiin
Monikon illatiivi
kehitysvammaisiini
Monikon illatiivi
kehitysvammaisiisi
Monikon illatiivi
kehitysvammaisiimme
Monikon illatiivi
kehitysvammaisiinne
Monikon illatiivi
kehitysvammaisiinsa
Adessiivi
kehitysvammaisella
Adessiivi
kehitysvammaisellani
Adessiivi
kehitysvammaisellasi
Adessiivi
kehitysvammaisellamme
Adessiivi
kehitysvammaisellanne
Adessiivi
kehitysvammaisellaan
Adessiivi
kehitysvammaisellansa
Monikon adessiivi
kehitysvammaisilla
Monikon adessiivi
kehitysvammaisillani
Monikon adessiivi
kehitysvammaisillasi
Monikon adessiivi
kehitysvammaisillamme
Monikon adessiivi
kehitysvammaisillanne
Monikon adessiivi
kehitysvammaisillaan
Monikon adessiivi
kehitysvammaisillansa
Ablatiivi
kehitysvammaiselta
Ablatiivi
kehitysvammaiseltani
Ablatiivi
kehitysvammaiseltasi
Ablatiivi
kehitysvammaiseltamme
Ablatiivi
kehitysvammaiseltanne
Ablatiivi
kehitysvammaiseltaan
Ablatiivi
kehitysvammaiseltansa
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisilta
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisiltani
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisiltasi
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisiltamme
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisiltanne
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisiltaan
Monikon ablatiivi
kehitysvammaisiltansa
Allatiivi
kehitysvammaiselle
Allatiivi
kehitysvammaiselleni
Allatiivi
kehitysvammaisellesi
Allatiivi
kehitysvammaisellemme
Allatiivi
kehitysvammaisellenne
Allatiivi
kehitysvammaiselleen
Allatiivi
kehitysvammaisellensa
Monikon allatiivi
kehitysvammaisille
Monikon allatiivi
kehitysvammaisilleni
Monikon allatiivi
kehitysvammaisillesi
Monikon allatiivi
kehitysvammaisillemme
Monikon allatiivi
kehitysvammaisillenne
Monikon allatiivi
kehitysvammaisilleen
Monikon allatiivi
kehitysvammaisillensa
Essiivi
kehitysvammaisena
Essiivi
kehitysvammaisenani
Essiivi
kehitysvammaisenasi
Essiivi
kehitysvammaisenamme
Essiivi
kehitysvammaisenanne
Essiivi
kehitysvammaisenaan
Essiivi
kehitysvammaisenansa
Monikon essiivi
kehitysvammaisina
Monikon essiivi
kehitysvammaisinani
Monikon essiivi
kehitysvammaisinasi
Monikon essiivi
kehitysvammaisinamme
Monikon essiivi
kehitysvammaisinanne
Monikon essiivi
kehitysvammaisinaan
Monikon essiivi
kehitysvammaisinansa
Translatiivi
kehitysvammaiseksi
Translatiivi
kehitysvammaisekseni
Translatiivi
kehitysvammaiseksesi
Translatiivi
kehitysvammaiseksemme
Translatiivi
kehitysvammaiseksenne
Translatiivi
kehitysvammaisekseen
Translatiivi
kehitysvammaiseksensa
Monikon translatiivi
kehitysvammaisiksi
Monikon translatiivi
kehitysvammaisikseni
Monikon translatiivi
kehitysvammaisiksesi
Monikon translatiivi
kehitysvammaisiksemme
Monikon translatiivi
kehitysvammaisiksenne
Monikon translatiivi
kehitysvammaisikseen
Monikon translatiivi
kehitysvammaisiksensa
Monikon instruktiivi
kehitysvammaisin
Abessiivi
kehitysvammaisetta
Abessiivi
kehitysvammaisettani
Abessiivi
kehitysvammaisettasi
Abessiivi
kehitysvammaisettamme
Abessiivi
kehitysvammaisettanne
Abessiivi
kehitysvammaisettaan
Abessiivi
kehitysvammaisettansa
Monikon abessiivi
kehitysvammaisitta
Monikon abessiivi
kehitysvammaisittani
Monikon abessiivi
kehitysvammaisittasi
Monikon abessiivi
kehitysvammaisittamme
Monikon abessiivi
kehitysvammaisittanne
Monikon abessiivi
kehitysvammaisittaan
Monikon abessiivi
kehitysvammaisittansa
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisine
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisineni
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisinesi
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisinemme
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisinenne
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisineen
Monikon komitatiivi
kehitysvammaisinensa
Komparatiivi
kehitysvammaisempi
Superlatiivi
kehitysvammaisin
Monikon akkusatiivi
kehitysvammaiset
Monikon akkusatiivi
kehitysvammaiseni
Monikon akkusatiivi
kehitysvammaisesi
Monikon akkusatiivi
kehitysvammaisemme
Monikon akkusatiivi
kehitysvammaisenne
Monikon akkusatiivi
kehitysvammaisensa
Akkusatiivi
kehitysvammaiseni
Akkusatiivi
kehitysvammaisesi
Akkusatiivi
kehitysvammaisemme
Akkusatiivi
kehitysvammaisenne
Akkusatiivi
kehitysvammaisensa
Luokat
Adjektiivit
Substantiivit