Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKontekstiÄäninäyte
Substantiivit
1.
2.
3.halventava
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
Adjektiivit
4.
5.
6.
7.psykologia, loukkaava

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla on kehitysvamma

Substantiivi

  1. henkilö, jolla on kehitysvamma

Taivutusmuodot

MonikkokehitysvammaisetMonikkokehitysvammaiseni
MonikkokehitysvammaisesiMonikkokehitysvammaisemme
MonikkokehitysvammaisenneMonikkokehitysvammaisensa
GenetiivikehitysvammaisenGenetiivikehitysvammaiseni
GenetiivikehitysvammaisesiGenetiivikehitysvammaisemme
GenetiivikehitysvammaisenneGenetiivikehitysvammaisensa
Monikon genetiivikehitysvammaistenMonikon genetiivikehitysvammaisien
Monikon genetiivikehitysvammaisteniMonikon genetiivikehitysvammaisieni
Monikon genetiivikehitysvammaistesiMonikon genetiivikehitysvammaisiesi
Monikon genetiivikehitysvammaistemmeMonikon genetiivikehitysvammaisiemme
Monikon genetiivikehitysvammaistenneMonikon genetiivikehitysvammaisienne
Monikon genetiivikehitysvammaistensaMonikon genetiivikehitysvammaisiensa
PartitiivikehitysvammaistaPartitiivikehitysvammaistani
PartitiivikehitysvammaistasiPartitiivikehitysvammaistamme
PartitiivikehitysvammaistannePartitiivikehitysvammaistaan
PartitiivikehitysvammaistansaMonikon partitiivikehitysvammaisia
Monikon partitiivikehitysvammaisianiMonikon partitiivikehitysvammaisiasi
Monikon partitiivikehitysvammaisiammeMonikon partitiivikehitysvammaisianne
Monikon partitiivikehitysvammaisiaanMonikon partitiivikehitysvammaisiansa
InessiivikehitysvammaisessaInessiivikehitysvammaisessani
InessiivikehitysvammaisessasiInessiivikehitysvammaisessamme
InessiivikehitysvammaisessanneInessiivikehitysvammaisessaan
InessiivikehitysvammaisessansaMonikon inessiivikehitysvammaisissa
Monikon inessiivikehitysvammaisissaniMonikon inessiivikehitysvammaisissasi
Monikon inessiivikehitysvammaisissammeMonikon inessiivikehitysvammaisissanne
Monikon inessiivikehitysvammaisissaanMonikon inessiivikehitysvammaisissansa
ElatiivikehitysvammaisestaElatiivikehitysvammaisestani
ElatiivikehitysvammaisestasiElatiivikehitysvammaisestamme
ElatiivikehitysvammaisestanneElatiivikehitysvammaisestaan
ElatiivikehitysvammaisestansaMonikon elatiivikehitysvammaisista
Monikon elatiivikehitysvammaisistaniMonikon elatiivikehitysvammaisistasi
Monikon elatiivikehitysvammaisistammeMonikon elatiivikehitysvammaisistanne
Monikon elatiivikehitysvammaisistaanMonikon elatiivikehitysvammaisistansa
IllatiivikehitysvammaiseenIllatiivikehitysvammaiseeni
IllatiivikehitysvammaiseesiIllatiivikehitysvammaiseemme
IllatiivikehitysvammaiseenneIllatiivikehitysvammaiseensa
Monikon illatiivikehitysvammaisiinMonikon illatiivikehitysvammaisiini
Monikon illatiivikehitysvammaisiisiMonikon illatiivikehitysvammaisiimme
Monikon illatiivikehitysvammaisiinneMonikon illatiivikehitysvammaisiinsa
AdessiivikehitysvammaisellaAdessiivikehitysvammaisellani
AdessiivikehitysvammaisellasiAdessiivikehitysvammaisellamme
AdessiivikehitysvammaisellanneAdessiivikehitysvammaisellaan
AdessiivikehitysvammaisellansaMonikon adessiivikehitysvammaisilla
Monikon adessiivikehitysvammaisillaniMonikon adessiivikehitysvammaisillasi
Monikon adessiivikehitysvammaisillammeMonikon adessiivikehitysvammaisillanne
Monikon adessiivikehitysvammaisillaanMonikon adessiivikehitysvammaisillansa
AblatiivikehitysvammaiseltaAblatiivikehitysvammaiseltani
AblatiivikehitysvammaiseltasiAblatiivikehitysvammaiseltamme
AblatiivikehitysvammaiseltanneAblatiivikehitysvammaiseltaan
AblatiivikehitysvammaiseltansaMonikon ablatiivikehitysvammaisilta
Monikon ablatiivikehitysvammaisiltaniMonikon ablatiivikehitysvammaisiltasi
Monikon ablatiivikehitysvammaisiltammeMonikon ablatiivikehitysvammaisiltanne
Monikon ablatiivikehitysvammaisiltaanMonikon ablatiivikehitysvammaisiltansa
AllatiivikehitysvammaiselleAllatiivikehitysvammaiselleni
AllatiivikehitysvammaisellesiAllatiivikehitysvammaisellemme
AllatiivikehitysvammaisellenneAllatiivikehitysvammaiselleen
AllatiivikehitysvammaisellensaMonikon allatiivikehitysvammaisille
Monikon allatiivikehitysvammaisilleniMonikon allatiivikehitysvammaisillesi
Monikon allatiivikehitysvammaisillemmeMonikon allatiivikehitysvammaisillenne
Monikon allatiivikehitysvammaisilleenMonikon allatiivikehitysvammaisillensa
EssiivikehitysvammaisenaEssiivikehitysvammaisenani
EssiivikehitysvammaisenasiEssiivikehitysvammaisenamme
EssiivikehitysvammaisenanneEssiivikehitysvammaisenaan
EssiivikehitysvammaisenansaMonikon essiivikehitysvammaisina
Monikon essiivikehitysvammaisinaniMonikon essiivikehitysvammaisinasi
Monikon essiivikehitysvammaisinammeMonikon essiivikehitysvammaisinanne
Monikon essiivikehitysvammaisinaanMonikon essiivikehitysvammaisinansa
TranslatiivikehitysvammaiseksiTranslatiivikehitysvammaisekseni
TranslatiivikehitysvammaiseksesiTranslatiivikehitysvammaiseksemme
TranslatiivikehitysvammaiseksenneTranslatiivikehitysvammaisekseen
TranslatiivikehitysvammaiseksensaMonikon translatiivikehitysvammaisiksi
Monikon translatiivikehitysvammaisikseniMonikon translatiivikehitysvammaisiksesi
Monikon translatiivikehitysvammaisiksemmeMonikon translatiivikehitysvammaisiksenne
Monikon translatiivikehitysvammaisikseenMonikon translatiivikehitysvammaisiksensa
Monikon instruktiivikehitysvammaisinAbessiivikehitysvammaisetta
AbessiivikehitysvammaisettaniAbessiivikehitysvammaisettasi
AbessiivikehitysvammaisettammeAbessiivikehitysvammaisettanne
AbessiivikehitysvammaisettaanAbessiivikehitysvammaisettansa
Monikon abessiivikehitysvammaisittaMonikon abessiivikehitysvammaisittani
Monikon abessiivikehitysvammaisittasiMonikon abessiivikehitysvammaisittamme
Monikon abessiivikehitysvammaisittanneMonikon abessiivikehitysvammaisittaan
Monikon abessiivikehitysvammaisittansaMonikon komitatiivikehitysvammaisine
Monikon komitatiivikehitysvammaisineniMonikon komitatiivikehitysvammaisinesi
Monikon komitatiivikehitysvammaisinemmeMonikon komitatiivikehitysvammaisinenne
Monikon komitatiivikehitysvammaisineenMonikon komitatiivikehitysvammaisinensa
KomparatiivikehitysvammaisempiSuperlatiivikehitysvammaisin
Monikon akkusatiivikehitysvammaisetMonikon akkusatiivikehitysvammaiseni
Monikon akkusatiivikehitysvammaisesiMonikon akkusatiivikehitysvammaisemme
Monikon akkusatiivikehitysvammaisenneMonikon akkusatiivikehitysvammaisensa
AkkusatiivikehitysvammaiseniAkkusatiivikehitysvammaisesi
AkkusatiivikehitysvammaisemmeAkkusatiivikehitysvammaisenne
Akkusatiivikehitysvammaisensa