| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | pajunvitsamurtumat | Genetiivi | pajunvitsamurtuman |
| Monikon genetiivi | pajunvitsamurtumien | Partitiivi | pajunvitsamurtumaa |
| Monikon partitiivi | pajunvitsamurtumia | Inessiivi | pajunvitsamurtumassa |
| Monikon inessiivi | pajunvitsamurtumissa | Elatiivi | pajunvitsamurtumasta |
| Monikon elatiivi | pajunvitsamurtumista | Illatiivi | pajunvitsamurtumaan |
| Monikon illatiivi | pajunvitsamurtumiin | Adessiivi | pajunvitsamurtumalla |
| Monikon adessiivi | pajunvitsamurtumilla | Ablatiivi | pajunvitsamurtumalta |
| Monikon ablatiivi | pajunvitsamurtumilta | Allatiivi | pajunvitsamurtumalle |
| Monikon allatiivi | pajunvitsamurtumille | Essiivi | pajunvitsamurtumana |
| Monikon essiivi | pajunvitsamurtumina | Translatiivi | pajunvitsamurtumaksi |
| Monikon translatiivi | pajunvitsamurtumiksi | Monikon instruktiivi | pajunvitsamurtumin |
| Abessiivi | pajunvitsamurtumatta | Monikon abessiivi | pajunvitsamurtumitta |
| Monikon akkusatiivi | pajunvitsamurtumat |