| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | brona {f} | |
| Monikko | äkeet | Genetiivi | äkeen |
| Monikon genetiivi | äkeiden | Monikon genetiivi | äkeitten |
| Partitiivi | äestä | Monikon partitiivi | äkeitä |
| Inessiivi | äkeessä | Monikon inessiivi | äkeissä |
| Elatiivi | äkeestä | Monikon elatiivi | äkeistä |
| Illatiivi | äkeeseen | Monikon illatiivi | äkeisiin |
| Adessiivi | äkeellä | Monikon adessiivi | äkeillä |
| Ablatiivi | äkeeltä | Monikon ablatiivi | äkeiltä |
| Allatiivi | äkeelle | Monikon allatiivi | äkeille |
| Essiivi | äkeenä | Monikon essiivi | äkeinä |
| Translatiivi | äkeeksi | Monikon translatiivi | äkeiksi |
| Monikon instruktiivi | äkein | Abessiivi | äkeettä |
| Monikon abessiivi | äkeittä | Monikon akkusatiivi | äkeet |