| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | multippeliskleroosit | Genetiivi | multippeliskleroosin |
| Monikon genetiivi | multippeliskleroosien | Partitiivi | multippeliskleroosia |
| Monikon partitiivi | multippelisklerooseja | Inessiivi | multippeliskleroosissa |
| Monikon inessiivi | multippelisklerooseissa | Elatiivi | multippeliskleroosista |
| Monikon elatiivi | multippelisklerooseista | Illatiivi | multippeliskleroosiin |
| Monikon illatiivi | multippelisklerooseihin | Adessiivi | multippeliskleroosilla |
| Monikon adessiivi | multippelisklerooseilla | Ablatiivi | multippeliskleroosilta |
| Monikon ablatiivi | multippelisklerooseilta | Allatiivi | multippeliskleroosille |
| Monikon allatiivi | multippelisklerooseille | Essiivi | multippeliskleroosina |
| Monikon essiivi | multippelisklerooseina | Translatiivi | multippeliskleroosiksi |
| Monikon translatiivi | multippelisklerooseiksi | Monikon instruktiivi | multippeliskleroosein |
| Abessiivi | multippeliskleroositta | Monikon abessiivi | multippelisklerooseitta |
| Monikon akkusatiivi | multippeliskleroosit |