| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Prepositiot | ||
| 1. | ||
| Adjektiivit | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | -vuotiaat | Monikko | -vuotiaani |
| Monikko | -vuotiaasi | Monikko | -vuotiaamme |
| Monikko | -vuotiaanne | Monikko | -vuotiaansa |
| Genetiivi | -vuotiaan | Genetiivi | -vuotiaani |
| Genetiivi | -vuotiaasi | Genetiivi | -vuotiaamme |
| Genetiivi | -vuotiaanne | Genetiivi | -vuotiaansa |
| Monikon genetiivi | -vuotiaiden | Monikon genetiivi | -vuotiaitten |
| Monikon genetiivi | -vuotiaideni | Monikon genetiivi | -vuotiaitteni |
| Monikon genetiivi | -vuotiaidesi | Monikon genetiivi | -vuotiaittesi |
| Monikon genetiivi | -vuotiaidemme | Monikon genetiivi | -vuotiaittemme |
| Monikon genetiivi | -vuotiaidenne | Monikon genetiivi | -vuotiaittenne |
| Monikon genetiivi | -vuotiaidensa | Monikon genetiivi | -vuotiaittensa |
| Partitiivi | -vuotiasta | Partitiivi | -vuotiastani |
| Partitiivi | -vuotiastasi | Partitiivi | -vuotiastamme |
| Partitiivi | -vuotiastanne | Partitiivi | -vuotiastaan |
| Partitiivi | -vuotiastansa | Monikon partitiivi | -vuotiaita |
| Monikon partitiivi | -vuotiaitani | Monikon partitiivi | -vuotiaitasi |
| Monikon partitiivi | -vuotiaitamme | Monikon partitiivi | -vuotiaitanne |
| Monikon partitiivi | -vuotiaitaan | Monikon partitiivi | -vuotiaitansa |
| Inessiivi | -vuotiaassa | Inessiivi | -vuotiaassani |
| Inessiivi | -vuotiaassasi | Inessiivi | -vuotiaassamme |
| Inessiivi | -vuotiaassanne | Inessiivi | -vuotiaassaan |
| Inessiivi | -vuotiaassansa | Monikon inessiivi | -vuotiaissa |
| Monikon inessiivi | -vuotiaissani | Monikon inessiivi | -vuotiaissasi |
| Monikon inessiivi | -vuotiaissamme | Monikon inessiivi | -vuotiaissanne |
| Monikon inessiivi | -vuotiaissaan | Monikon inessiivi | -vuotiaissansa |
| Elatiivi | -vuotiaasta | Elatiivi | -vuotiaastani |
| Elatiivi | -vuotiaastasi | Elatiivi | -vuotiaastamme |
| Elatiivi | -vuotiaastanne | Elatiivi | -vuotiaastaan |
| Elatiivi | -vuotiaastansa | Monikon elatiivi | -vuotiaista |
| Monikon elatiivi | -vuotiaistani | Monikon elatiivi | -vuotiaistasi |
| Monikon elatiivi | -vuotiaistamme | Monikon elatiivi | -vuotiaistanne |
| Monikon elatiivi | -vuotiaistaan | Monikon elatiivi | -vuotiaistansa |
| Illatiivi | -vuotiaaseen | Illatiivi | -vuotiaaseeni |
| Illatiivi | -vuotiaaseesi | Illatiivi | -vuotiaaseemme |
| Illatiivi | -vuotiaaseenne | Illatiivi | -vuotiaaseensa |
| Monikon illatiivi | -vuotiaisiin | Monikon illatiivi | -vuotiaisiini |
| Monikon illatiivi | -vuotiaisiisi | Monikon illatiivi | -vuotiaisiimme |
| Monikon illatiivi | -vuotiaisiinne | Monikon illatiivi | -vuotiaisiinsa |
| Adessiivi | -vuotiaalla | Adessiivi | -vuotiaallani |
| Adessiivi | -vuotiaallasi | Adessiivi | -vuotiaallamme |
| Adessiivi | -vuotiaallanne | Adessiivi | -vuotiaallaan |
| Adessiivi | -vuotiaallansa | Monikon adessiivi | -vuotiailla |
| Monikon adessiivi | -vuotiaillani | Monikon adessiivi | -vuotiaillasi |
| Monikon adessiivi | -vuotiaillamme | Monikon adessiivi | -vuotiaillanne |
| Monikon adessiivi | -vuotiaillaan | Monikon adessiivi | -vuotiaillansa |
| Ablatiivi | -vuotiaalta | Ablatiivi | -vuotiaaltani |
| Ablatiivi | -vuotiaaltasi | Ablatiivi | -vuotiaaltamme |
| Ablatiivi | -vuotiaaltanne | Ablatiivi | -vuotiaaltaan |
| Ablatiivi | -vuotiaaltansa | Monikon ablatiivi | -vuotiailta |
| Monikon ablatiivi | -vuotiailtani | Monikon ablatiivi | -vuotiailtasi |
| Monikon ablatiivi | -vuotiailtamme | Monikon ablatiivi | -vuotiailtanne |
| Monikon ablatiivi | -vuotiailtaan | Monikon ablatiivi | -vuotiailtansa |
| Allatiivi | -vuotiaalle | Allatiivi | -vuotiaalleni |
| Allatiivi | -vuotiaallesi | Allatiivi | -vuotiaallemme |
| Allatiivi | -vuotiaallenne | Allatiivi | -vuotiaalleen |
| Allatiivi | -vuotiaallensa | Monikon allatiivi | -vuotiaille |
| Monikon allatiivi | -vuotiailleni | Monikon allatiivi | -vuotiaillesi |
| Monikon allatiivi | -vuotiaillemme | Monikon allatiivi | -vuotiaillenne |
| Monikon allatiivi | -vuotiailleen | Monikon allatiivi | -vuotiaillensa |
| Essiivi | -vuotiaana | Essiivi | -vuotiaanani |
| Essiivi | -vuotiaanasi | Essiivi | -vuotiaanamme |
| Essiivi | -vuotiaananne | Essiivi | -vuotiaanaan |
| Essiivi | -vuotiaanansa | Monikon essiivi | -vuotiaina |
| Monikon essiivi | -vuotiainani | Monikon essiivi | -vuotiainasi |
| Monikon essiivi | -vuotiainamme | Monikon essiivi | -vuotiainanne |
| Monikon essiivi | -vuotiainaan | Monikon essiivi | -vuotiainansa |
| Translatiivi | -vuotiaaksi | Translatiivi | -vuotiaakseni |
| Translatiivi | -vuotiaaksesi | Translatiivi | -vuotiaaksemme |
| Translatiivi | -vuotiaaksenne | Translatiivi | -vuotiaakseen |
| Translatiivi | -vuotiaaksensa | Monikon translatiivi | -vuotiaiksi |
| Monikon translatiivi | -vuotiaikseni | Monikon translatiivi | -vuotiaiksesi |
| Monikon translatiivi | -vuotiaiksemme | Monikon translatiivi | -vuotiaiksenne |
| Monikon translatiivi | -vuotiaikseen | Monikon translatiivi | -vuotiaiksensa |
| Monikon instruktiivi | -vuotiain | Abessiivi | -vuotiaatta |
| Abessiivi | -vuotiaattani | Abessiivi | -vuotiaattasi |
| Abessiivi | -vuotiaattamme | Abessiivi | -vuotiaattanne |
| Abessiivi | -vuotiaattaan | Abessiivi | -vuotiaattansa |
| Monikon abessiivi | -vuotiaitta | Monikon abessiivi | -vuotiaittani |
| Monikon abessiivi | -vuotiaittasi | Monikon abessiivi | -vuotiaittamme |
| Monikon abessiivi | -vuotiaittanne | Monikon abessiivi | -vuotiaittaan |
| Monikon abessiivi | -vuotiaittansa | Monikon komitatiivi | -vuotiaine |
| Monikon komitatiivi | -vuotiaineni | Monikon komitatiivi | -vuotiainesi |
| Monikon komitatiivi | -vuotiainemme | Monikon komitatiivi | -vuotiainenne |
| Monikon komitatiivi | -vuotiaineen | Monikon komitatiivi | -vuotiainensa |
| Monikon akkusatiivi | -vuotiaat | Monikon akkusatiivi | -vuotiaani |
| Monikon akkusatiivi | -vuotiaasi | Monikon akkusatiivi | -vuotiaamme |
| Monikon akkusatiivi | -vuotiaanne | Monikon akkusatiivi | -vuotiaansa |
| Akkusatiivi | -vuotiaani | Akkusatiivi | -vuotiaasi |
| Akkusatiivi | -vuotiaamme | Akkusatiivi | -vuotiaanne |
| Akkusatiivi | -vuotiaansa |