| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | mocking |
| italia | deridente, burlesco, dileggiante, beffeggiante |
| Monikko | ilkkuvat | Monikko | ilkkuvani |
| Monikko | ilkkuvasi | Monikko | ilkkuvamme |
| Monikko | ilkkuvanne | Monikko | ilkkuvansa |
| Genetiivi | ilkkuvan | Genetiivi | ilkkuvani |
| Genetiivi | ilkkuvasi | Genetiivi | ilkkuvamme |
| Genetiivi | ilkkuvanne | Genetiivi | ilkkuvansa |
| Monikon genetiivi | ilkkuvien | Monikon genetiivi | ilkkuvieni |
| Monikon genetiivi | ilkkuviesi | Monikon genetiivi | ilkkuviemme |
| Monikon genetiivi | ilkkuvienne | Monikon genetiivi | ilkkuviensa |
| Partitiivi | ilkkuvaa | Partitiivi | ilkkuvaani |
| Partitiivi | ilkkuvaasi | Partitiivi | ilkkuvaamme |
| Partitiivi | ilkkuvaanne | Partitiivi | ilkkuvaansa |
| Monikon partitiivi | ilkkuvia | Monikon partitiivi | ilkkuviani |
| Monikon partitiivi | ilkkuviasi | Monikon partitiivi | ilkkuviamme |
| Monikon partitiivi | ilkkuvianne | Monikon partitiivi | ilkkuviaan |
| Monikon partitiivi | ilkkuviansa | Inessiivi | ilkkuvassa |
| Inessiivi | ilkkuvassani | Inessiivi | ilkkuvassasi |
| Inessiivi | ilkkuvassamme | Inessiivi | ilkkuvassanne |
| Inessiivi | ilkkuvassaan | Inessiivi | ilkkuvassansa |
| Monikon inessiivi | ilkkuvissa | Monikon inessiivi | ilkkuvissani |
| Monikon inessiivi | ilkkuvissasi | Monikon inessiivi | ilkkuvissamme |
| Monikon inessiivi | ilkkuvissanne | Monikon inessiivi | ilkkuvissaan |
| Monikon inessiivi | ilkkuvissansa | Elatiivi | ilkkuvasta |
| Elatiivi | ilkkuvastani | Elatiivi | ilkkuvastasi |
| Elatiivi | ilkkuvastamme | Elatiivi | ilkkuvastanne |
| Elatiivi | ilkkuvastaan | Elatiivi | ilkkuvastansa |
| Monikon elatiivi | ilkkuvista | Monikon elatiivi | ilkkuvistani |
| Monikon elatiivi | ilkkuvistasi | Monikon elatiivi | ilkkuvistamme |
| Monikon elatiivi | ilkkuvistanne | Monikon elatiivi | ilkkuvistaan |
| Monikon elatiivi | ilkkuvistansa | Illatiivi | ilkkuvaan |
| Illatiivi | ilkkuvaani | Illatiivi | ilkkuvaasi |
| Illatiivi | ilkkuvaamme | Illatiivi | ilkkuvaanne |
| Illatiivi | ilkkuvaansa | Monikon illatiivi | ilkkuviin |
| Monikon illatiivi | ilkkuviini | Monikon illatiivi | ilkkuviisi |
| Monikon illatiivi | ilkkuviimme | Monikon illatiivi | ilkkuviinne |
| Monikon illatiivi | ilkkuviinsa | Adessiivi | ilkkuvalla |
| Adessiivi | ilkkuvallani | Adessiivi | ilkkuvallasi |
| Adessiivi | ilkkuvallamme | Adessiivi | ilkkuvallanne |
| Adessiivi | ilkkuvallaan | Adessiivi | ilkkuvallansa |
| Monikon adessiivi | ilkkuvilla | Monikon adessiivi | ilkkuvillani |
| Monikon adessiivi | ilkkuvillasi | Monikon adessiivi | ilkkuvillamme |
| Monikon adessiivi | ilkkuvillanne | Monikon adessiivi | ilkkuvillaan |
| Monikon adessiivi | ilkkuvillansa | Ablatiivi | ilkkuvalta |
| Ablatiivi | ilkkuvaltani | Ablatiivi | ilkkuvaltasi |
| Ablatiivi | ilkkuvaltamme | Ablatiivi | ilkkuvaltanne |
| Ablatiivi | ilkkuvaltaan | Ablatiivi | ilkkuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | ilkkuvilta | Monikon ablatiivi | ilkkuviltani |
| Monikon ablatiivi | ilkkuviltasi | Monikon ablatiivi | ilkkuviltamme |
| Monikon ablatiivi | ilkkuviltanne | Monikon ablatiivi | ilkkuviltaan |
| Monikon ablatiivi | ilkkuviltansa | Allatiivi | ilkkuvalle |
| Allatiivi | ilkkuvalleni | Allatiivi | ilkkuvallesi |
| Allatiivi | ilkkuvallemme | Allatiivi | ilkkuvallenne |
| Allatiivi | ilkkuvalleen | Allatiivi | ilkkuvallensa |
| Monikon allatiivi | ilkkuville | Monikon allatiivi | ilkkuvilleni |
| Monikon allatiivi | ilkkuvillesi | Monikon allatiivi | ilkkuvillemme |
| Monikon allatiivi | ilkkuvillenne | Monikon allatiivi | ilkkuvilleen |
| Monikon allatiivi | ilkkuvillensa | Essiivi | ilkkuvana |
| Essiivi | ilkkuvanani | Essiivi | ilkkuvanasi |
| Essiivi | ilkkuvanamme | Essiivi | ilkkuvananne |
| Essiivi | ilkkuvanaan | Essiivi | ilkkuvanansa |
| Monikon essiivi | ilkkuvina | Monikon essiivi | ilkkuvinani |
| Monikon essiivi | ilkkuvinasi | Monikon essiivi | ilkkuvinamme |
| Monikon essiivi | ilkkuvinanne | Monikon essiivi | ilkkuvinaan |
| Monikon essiivi | ilkkuvinansa | Translatiivi | ilkkuvaksi |
| Translatiivi | ilkkuvakseni | Translatiivi | ilkkuvaksesi |
| Translatiivi | ilkkuvaksemme | Translatiivi | ilkkuvaksenne |
| Translatiivi | ilkkuvakseen | Translatiivi | ilkkuvaksensa |
| Monikon translatiivi | ilkkuviksi | Monikon translatiivi | ilkkuvikseni |
| Monikon translatiivi | ilkkuviksesi | Monikon translatiivi | ilkkuviksemme |
| Monikon translatiivi | ilkkuviksenne | Monikon translatiivi | ilkkuvikseen |
| Monikon translatiivi | ilkkuviksensa | Monikon instruktiivi | ilkkuvin |
| Abessiivi | ilkkuvatta | Abessiivi | ilkkuvattani |
| Abessiivi | ilkkuvattasi | Abessiivi | ilkkuvattamme |
| Abessiivi | ilkkuvattanne | Abessiivi | ilkkuvattaan |
| Abessiivi | ilkkuvattansa | Monikon abessiivi | ilkkuvitta |
| Monikon abessiivi | ilkkuvittani | Monikon abessiivi | ilkkuvittasi |
| Monikon abessiivi | ilkkuvittamme | Monikon abessiivi | ilkkuvittanne |
| Monikon abessiivi | ilkkuvittaan | Monikon abessiivi | ilkkuvittansa |
| Monikon komitatiivi | ilkkuvine | Monikon komitatiivi | ilkkuvineni |
| Monikon komitatiivi | ilkkuvinesi | Monikon komitatiivi | ilkkuvinemme |
| Monikon komitatiivi | ilkkuvinenne | Monikon komitatiivi | ilkkuvineen |
| Monikon komitatiivi | ilkkuvinensa | Monikon akkusatiivi | ilkkuvat |
| Monikon akkusatiivi | ilkkuvani | Monikon akkusatiivi | ilkkuvasi |
| Monikon akkusatiivi | ilkkuvamme | Monikon akkusatiivi | ilkkuvanne |
| Monikon akkusatiivi | ilkkuvansa | Akkusatiivi | ilkkuvani |
| Akkusatiivi | ilkkuvasi | Akkusatiivi | ilkkuvamme |
| Akkusatiivi | ilkkuvanne | Akkusatiivi | ilkkuvansa |