Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK

Taivutusmuodot

MonikkoetsitytMonikkoetsittyni
MonikkoetsittysiMonikkoetsittymme
MonikkoetsittynneMonikkoetsittynsä
GenetiivietsitynGenetiivietsittyni
GenetiivietsittysiGenetiivietsittymme
GenetiivietsittynneGenetiivietsittynsä
Monikon genetiivietsittyjenMonikon genetiivietsittyjeni
Monikon genetiivietsittyjesiMonikon genetiivietsittyjemme
Monikon genetiivietsittyjenneMonikon genetiivietsittyjensä
PartitiivietsittyäPartitiivietsittyäni
PartitiivietsittyäsiPartitiivietsittyämme
PartitiivietsittyännePartitiivietsittyään
PartitiivietsittyänsäMonikon partitiivietsittyjä
Monikon partitiivietsittyjäniMonikon partitiivietsittyjäsi
Monikon partitiivietsittyjämmeMonikon partitiivietsittyjänne
Monikon partitiivietsittyjäänMonikon partitiivietsittyjänsä
InessiivietsityssäInessiivietsityssäni
InessiivietsityssäsiInessiivietsityssämme
InessiivietsityssänneInessiivietsityssään
InessiivietsityssänsäMonikon inessiivietsityissä
Monikon inessiivietsityissäniMonikon inessiivietsityissäsi
Monikon inessiivietsityissämmeMonikon inessiivietsityissänne
Monikon inessiivietsityissäänMonikon inessiivietsityissänsä
ElatiivietsitystäElatiivietsitystäni
ElatiivietsitystäsiElatiivietsitystämme
ElatiivietsitystänneElatiivietsitystään
ElatiivietsitystänsäMonikon elatiivietsityistä
Monikon elatiivietsityistäniMonikon elatiivietsityistäsi
Monikon elatiivietsityistämmeMonikon elatiivietsityistänne
Monikon elatiivietsityistäänMonikon elatiivietsityistänsä
IllatiivietsittyynIllatiivietsittyyni
IllatiivietsittyysiIllatiivietsittyymme
IllatiivietsittyynneIllatiivietsittyynsä
Monikon illatiivietsittyihinMonikon illatiivietsittyihini
Monikon illatiivietsittyihisiMonikon illatiivietsittyihimme
Monikon illatiivietsittyihinneMonikon illatiivietsittyihinsä
AdessiivietsitylläAdessiivietsitylläni
AdessiivietsitylläsiAdessiivietsityllämme
AdessiivietsityllänneAdessiivietsityllään
AdessiivietsityllänsäMonikon adessiivietsityillä
Monikon adessiivietsityilläniMonikon adessiivietsityilläsi
Monikon adessiivietsityillämmeMonikon adessiivietsityillänne
Monikon adessiivietsityilläänMonikon adessiivietsityillänsä
AblatiivietsityltäAblatiivietsityltäni
AblatiivietsityltäsiAblatiivietsityltämme
AblatiivietsityltänneAblatiivietsityltään
AblatiivietsityltänsäMonikon ablatiivietsityiltä
Monikon ablatiivietsityiltäniMonikon ablatiivietsityiltäsi
Monikon ablatiivietsityiltämmeMonikon ablatiivietsityiltänne
Monikon ablatiivietsityiltäänMonikon ablatiivietsityiltänsä
AllatiivietsitylleAllatiivietsitylleni
AllatiivietsityllesiAllatiivietsityllemme
AllatiivietsityllenneAllatiivietsitylleen
AllatiivietsityllensäMonikon allatiivietsityille
Monikon allatiivietsityilleniMonikon allatiivietsityillesi
Monikon allatiivietsityillemmeMonikon allatiivietsityillenne
Monikon allatiivietsityilleenMonikon allatiivietsityillensä
EssiivietsittynäEssiivietsittynäni
EssiivietsittynäsiEssiivietsittynämme
EssiivietsittynänneEssiivietsittynään
EssiivietsittynänsäMonikon essiivietsittyinä
Monikon essiivietsittyinäniMonikon essiivietsittyinäsi
Monikon essiivietsittyinämmeMonikon essiivietsittyinänne
Monikon essiivietsittyinäänMonikon essiivietsittyinänsä
TranslatiivietsityksiTranslatiivietsitykseni
TranslatiivietsityksesiTranslatiivietsityksemme
TranslatiivietsityksenneTranslatiivietsitykseen
TranslatiivietsityksensäMonikon translatiivietsityiksi
Monikon translatiivietsityikseniMonikon translatiivietsityiksesi
Monikon translatiivietsityiksemmeMonikon translatiivietsityiksenne
Monikon translatiivietsityikseenMonikon translatiivietsityiksensä
Monikon instruktiivietsityinAbessiivietsityttä
AbessiivietsityttäniAbessiivietsityttäsi
AbessiivietsityttämmeAbessiivietsityttänne
AbessiivietsityttäänAbessiivietsityttänsä
Monikon abessiivietsityittäMonikon abessiivietsityittäni
Monikon abessiivietsityittäsiMonikon abessiivietsityittämme
Monikon abessiivietsityittänneMonikon abessiivietsityittään
Monikon abessiivietsityittänsäMonikon komitatiivietsittyine
Monikon komitatiivietsittyineniMonikon komitatiivietsittyinesi
Monikon komitatiivietsittyinemmeMonikon komitatiivietsittyinenne
Monikon komitatiivietsittyineenMonikon komitatiivietsittyinensä
Monikon akkusatiivietsitytMonikon akkusatiivietsittyni
Monikon akkusatiivietsittysiMonikon akkusatiivietsittymme
Monikon akkusatiivietsittynneMonikon akkusatiivietsittynsä
AkkusatiivietsittyniAkkusatiivietsittysi
AkkusatiivietsittymmeAkkusatiivietsittynne
Akkusatiivietsittynsä