| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | tömähdykset | Genetiivi | tömähdyksen |
| Monikon genetiivi | tömähdysten | Monikon genetiivi | tömähdyksien |
| Partitiivi | tömähdystä | Monikon partitiivi | tömähdyksiä |
| Inessiivi | tömähdyksessä | Monikon inessiivi | tömähdyksissä |
| Elatiivi | tömähdyksestä | Monikon elatiivi | tömähdyksistä |
| Illatiivi | tömähdykseen | Monikon illatiivi | tömähdyksiin |
| Adessiivi | tömähdyksellä | Monikon adessiivi | tömähdyksillä |
| Ablatiivi | tömähdykseltä | Monikon ablatiivi | tömähdyksiltä |
| Allatiivi | tömähdykselle | Monikon allatiivi | tömähdyksille |
| Essiivi | tömähdyksenä | Monikon essiivi | tömähdyksinä |
| Translatiivi | tömähdykseksi | Monikon translatiivi | tömähdyksiksi |
| Monikon instruktiivi | tömähdyksin | Abessiivi | tömähdyksettä |
| Monikon abessiivi | tömähdyksittä | Monikon akkusatiivi | tömähdykset |