| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Monikko | maksasyövät | Genetiivi | maksasyövän |
| Monikon genetiivi | maksasyöpien | Partitiivi | maksasyöpää |
| Monikon partitiivi | maksasyöpiä | Inessiivi | maksasyövässä |
| Monikon inessiivi | maksasyövissä | Elatiivi | maksasyövästä |
| Monikon elatiivi | maksasyövistä | Illatiivi | maksasyöpään |
| Monikon illatiivi | maksasyöpiin | Adessiivi | maksasyövällä |
| Monikon adessiivi | maksasyövillä | Ablatiivi | maksasyövältä |
| Monikon ablatiivi | maksasyöviltä | Allatiivi | maksasyövälle |
| Monikon allatiivi | maksasyöville | Essiivi | maksasyöpänä |
| Monikon essiivi | maksasyöpinä | Translatiivi | maksasyöväksi |
| Monikon translatiivi | maksasyöviksi | Monikon instruktiivi | maksasyövin |
| Abessiivi | maksasyövättä | Monikon abessiivi | maksasyövittä |
| Monikon akkusatiivi | maksasyövät |