| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | haaskaeläimet | Genetiivi | haaskaeläimen |
| Monikon genetiivi | haaskaeläimien | Monikon genetiivi | haaskaeläinten |
| Partitiivi | haaskaeläintä | Monikon partitiivi | haaskaeläimiä |
| Inessiivi | haaskaeläimessä | Monikon inessiivi | haaskaeläimissä |
| Elatiivi | haaskaeläimestä | Monikon elatiivi | haaskaeläimistä |
| Illatiivi | haaskaeläimeen | Monikon illatiivi | haaskaeläimiin |
| Adessiivi | haaskaeläimellä | Monikon adessiivi | haaskaeläimillä |
| Ablatiivi | haaskaeläimeltä | Monikon ablatiivi | haaskaeläimiltä |
| Allatiivi | haaskaeläimelle | Monikon allatiivi | haaskaeläimille |
| Essiivi | haaskaeläimenä | Monikon essiivi | haaskaeläiminä |
| Translatiivi | haaskaeläimeksi | Monikon translatiivi | haaskaeläimiksi |
| Monikon instruktiivi | haaskaeläimin | Abessiivi | haaskaeläimettä |
| Monikon abessiivi | haaskaeläimittä | Monikon akkusatiivi | haaskaeläimet |