| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | valut | Genetiivi | valun |
| Monikon genetiivi | valujen | Partitiivi | valua |
| Monikon partitiivi | valuja | Inessiivi | valussa |
| Monikon inessiivi | valuissa | Elatiivi | valusta |
| Monikon elatiivi | valuista | Illatiivi | valuun |
| Monikon illatiivi | valuihin | Adessiivi | valulla |
| Monikon adessiivi | valuilla | Ablatiivi | valulta |
| Monikon ablatiivi | valuilta | Allatiivi | valulle |
| Monikon allatiivi | valuille | Essiivi | valuna |
| Monikon essiivi | valuina | Translatiivi | valuksi |
| Monikon translatiivi | valuiksi | Monikon instruktiivi | valuin |
| Abessiivi | valutta | Monikon abessiivi | valuitta |
| Monikon akkusatiivi | valut |