Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
puhekielinen
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
colloquial
kielitiede
2.
informal
3.
vernacular
Määritelmät
Adjektiivi
arkikielellä
esitetty, usein
yleiskielistä
huolittelemattomampi
Taivutusmuodot
Monikko
arkikieliset
Monikko
arkikieliseni
Monikko
arkikielisesi
Monikko
arkikielisemme
Monikko
arkikielisenne
Monikko
arkikielisensä
Genetiivi
arkikielisen
Genetiivi
arkikieliseni
Genetiivi
arkikielisesi
Genetiivi
arkikielisemme
Genetiivi
arkikielisenne
Genetiivi
arkikielisensä
Monikon genetiivi
arkikielisten
Monikon genetiivi
arkikielisien
Monikon genetiivi
arkikielisteni
Monikon genetiivi
arkikielisieni
Monikon genetiivi
arkikielistesi
Monikon genetiivi
arkikielisiesi
Monikon genetiivi
arkikielistemme
Monikon genetiivi
arkikielisiemme
Monikon genetiivi
arkikielistenne
Monikon genetiivi
arkikielisienne
Monikon genetiivi
arkikielistensä
Monikon genetiivi
arkikielisiensä
Partitiivi
arkikielistä
Partitiivi
arkikielistäni
Partitiivi
arkikielistäsi
Partitiivi
arkikielistämme
Partitiivi
arkikielistänne
Partitiivi
arkikielistään
Partitiivi
arkikielistänsä
Monikon partitiivi
arkikielisiä
Monikon partitiivi
arkikielisiäni
Monikon partitiivi
arkikielisiäsi
Monikon partitiivi
arkikielisiämme
Monikon partitiivi
arkikielisiänne
Monikon partitiivi
arkikielisiään
Monikon partitiivi
arkikielisiänsä
Inessiivi
arkikielisessä
Inessiivi
arkikielisessäni
Inessiivi
arkikielisessäsi
Inessiivi
arkikielisessämme
Inessiivi
arkikielisessänne
Inessiivi
arkikielisessään
Inessiivi
arkikielisessänsä
Monikon inessiivi
arkikielisissä
Monikon inessiivi
arkikielisissäni
Monikon inessiivi
arkikielisissäsi
Monikon inessiivi
arkikielisissämme
Monikon inessiivi
arkikielisissänne
Monikon inessiivi
arkikielisissään
Monikon inessiivi
arkikielisissänsä
Elatiivi
arkikielisestä
Elatiivi
arkikielisestäni
Elatiivi
arkikielisestäsi
Elatiivi
arkikielisestämme
Elatiivi
arkikielisestänne
Elatiivi
arkikielisestään
Elatiivi
arkikielisestänsä
Monikon elatiivi
arkikielisistä
Monikon elatiivi
arkikielisistäni
Monikon elatiivi
arkikielisistäsi
Monikon elatiivi
arkikielisistämme
Monikon elatiivi
arkikielisistänne
Monikon elatiivi
arkikielisistään
Monikon elatiivi
arkikielisistänsä
Illatiivi
arkikieliseen
Illatiivi
arkikieliseeni
Illatiivi
arkikieliseesi
Illatiivi
arkikieliseemme
Illatiivi
arkikieliseenne
Illatiivi
arkikieliseensä
Monikon illatiivi
arkikielisiin
Monikon illatiivi
arkikielisiini
Monikon illatiivi
arkikielisiisi
Monikon illatiivi
arkikielisiimme
Monikon illatiivi
arkikielisiinne
Monikon illatiivi
arkikielisiinsä
Adessiivi
arkikielisellä
Adessiivi
arkikieliselläni
Adessiivi
arkikieliselläsi
Adessiivi
arkikielisellämme
Adessiivi
arkikielisellänne
Adessiivi
arkikielisellään
Adessiivi
arkikielisellänsä
Monikon adessiivi
arkikielisillä
Monikon adessiivi
arkikielisilläni
Monikon adessiivi
arkikielisilläsi
Monikon adessiivi
arkikielisillämme
Monikon adessiivi
arkikielisillänne
Monikon adessiivi
arkikielisillään
Monikon adessiivi
arkikielisillänsä
Ablatiivi
arkikieliseltä
Ablatiivi
arkikieliseltäni
Ablatiivi
arkikieliseltäsi
Ablatiivi
arkikieliseltämme
Ablatiivi
arkikieliseltänne
Ablatiivi
arkikieliseltään
Ablatiivi
arkikieliseltänsä
Monikon ablatiivi
arkikielisiltä
Monikon ablatiivi
arkikielisiltäni
Monikon ablatiivi
arkikielisiltäsi
Monikon ablatiivi
arkikielisiltämme
Monikon ablatiivi
arkikielisiltänne
Monikon ablatiivi
arkikielisiltään
Monikon ablatiivi
arkikielisiltänsä
Allatiivi
arkikieliselle
Allatiivi
arkikieliselleni
Allatiivi
arkikielisellesi
Allatiivi
arkikielisellemme
Allatiivi
arkikielisellenne
Allatiivi
arkikieliselleen
Allatiivi
arkikielisellensä
Monikon allatiivi
arkikielisille
Monikon allatiivi
arkikielisilleni
Monikon allatiivi
arkikielisillesi
Monikon allatiivi
arkikielisillemme
Monikon allatiivi
arkikielisillenne
Monikon allatiivi
arkikielisilleen
Monikon allatiivi
arkikielisillensä
Essiivi
arkikielisenä
Essiivi
arkikielisenäni
Essiivi
arkikielisenäsi
Essiivi
arkikielisenämme
Essiivi
arkikielisenänne
Essiivi
arkikielisenään
Essiivi
arkikielisenänsä
Monikon essiivi
arkikielisinä
Monikon essiivi
arkikielisinäni
Monikon essiivi
arkikielisinäsi
Monikon essiivi
arkikielisinämme
Monikon essiivi
arkikielisinänne
Monikon essiivi
arkikielisinään
Monikon essiivi
arkikielisinänsä
Translatiivi
arkikieliseksi
Translatiivi
arkikielisekseni
Translatiivi
arkikieliseksesi
Translatiivi
arkikieliseksemme
Translatiivi
arkikieliseksenne
Translatiivi
arkikielisekseen
Translatiivi
arkikieliseksensä
Monikon translatiivi
arkikielisiksi
Monikon translatiivi
arkikielisikseni
Monikon translatiivi
arkikielisiksesi
Monikon translatiivi
arkikielisiksemme
Monikon translatiivi
arkikielisiksenne
Monikon translatiivi
arkikielisikseen
Monikon translatiivi
arkikielisiksensä
Monikon instruktiivi
arkikielisin
Abessiivi
arkikielisettä
Abessiivi
arkikielisettäni
Abessiivi
arkikielisettäsi
Abessiivi
arkikielisettämme
Abessiivi
arkikielisettänne
Abessiivi
arkikielisettään
Abessiivi
arkikielisettänsä
Monikon abessiivi
arkikielisittä
Monikon abessiivi
arkikielisittäni
Monikon abessiivi
arkikielisittäsi
Monikon abessiivi
arkikielisittämme
Monikon abessiivi
arkikielisittänne
Monikon abessiivi
arkikielisittään
Monikon abessiivi
arkikielisittänsä
Monikon komitatiivi
arkikielisine
Monikon komitatiivi
arkikielisineni
Monikon komitatiivi
arkikielisinesi
Monikon komitatiivi
arkikielisinemme
Monikon komitatiivi
arkikielisinenne
Monikon komitatiivi
arkikielisineen
Monikon komitatiivi
arkikielisinensä
Komparatiivi
arkikielisempi
Superlatiivi
arkikielisin
Monikon akkusatiivi
arkikieliset
Monikon akkusatiivi
arkikieliseni
Monikon akkusatiivi
arkikielisesi
Monikon akkusatiivi
arkikielisemme
Monikon akkusatiivi
arkikielisenne
Monikon akkusatiivi
arkikielisensä
Akkusatiivi
arkikieliseni
Akkusatiivi
arkikielisesi
Akkusatiivi
arkikielisemme
Akkusatiivi
arkikielisenne
Akkusatiivi
arkikielisensä
Luokat
Adjektiivit