Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • Ääntäminen

Taivutusmuodot

MonikkosäälivätMonikkosääliväni
MonikkosääliväsiMonikkosäälivämme
MonikkosäälivänneMonikkosäälivänsä
GenetiivisäälivänGenetiivisääliväni
GenetiivisääliväsiGenetiivisäälivämme
GenetiivisäälivänneGenetiivisäälivänsä
Monikon genetiivisäälivienMonikon genetiivisäälivieni
Monikon genetiivisääliviesiMonikon genetiivisääliviemme
Monikon genetiivisäälivienneMonikon genetiivisääliviensä
PartitiivisäälivääPartitiivisäälivääni
PartitiivisäälivääsiPartitiivisääliväämme
PartitiivisääliväännePartitiivisääliväänsä
Monikon partitiivisääliviäMonikon partitiivisääliviäni
Monikon partitiivisääliviäsiMonikon partitiivisääliviämme
Monikon partitiivisääliviänneMonikon partitiivisääliviään
Monikon partitiivisääliviänsäInessiivisäälivässä
InessiivisäälivässäniInessiivisäälivässäsi
InessiivisäälivässämmeInessiivisäälivässänne
InessiivisäälivässäänInessiivisäälivässänsä
Monikon inessiivisäälivissäMonikon inessiivisäälivissäni
Monikon inessiivisäälivissäsiMonikon inessiivisäälivissämme
Monikon inessiivisäälivissänneMonikon inessiivisäälivissään
Monikon inessiivisäälivissänsäElatiivisäälivästä
ElatiivisäälivästäniElatiivisäälivästäsi
ElatiivisäälivästämmeElatiivisäälivästänne
ElatiivisäälivästäänElatiivisäälivästänsä
Monikon elatiivisäälivistäMonikon elatiivisäälivistäni
Monikon elatiivisäälivistäsiMonikon elatiivisäälivistämme
Monikon elatiivisäälivistänneMonikon elatiivisäälivistään
Monikon elatiivisäälivistänsäIllatiivisäälivään
IllatiivisäälivääniIllatiivisäälivääsi
IllatiivisääliväämmeIllatiivisääliväänne
IllatiivisääliväänsäMonikon illatiivisääliviin
Monikon illatiivisääliviiniMonikon illatiivisääliviisi
Monikon illatiivisääliviimmeMonikon illatiivisääliviinne
Monikon illatiivisääliviinsäAdessiivisäälivällä
AdessiivisäälivälläniAdessiivisäälivälläsi
AdessiivisäälivällämmeAdessiivisäälivällänne
AdessiivisäälivälläänAdessiivisäälivällänsä
Monikon adessiivisäälivilläMonikon adessiivisäälivilläni
Monikon adessiivisäälivilläsiMonikon adessiivisäälivillämme
Monikon adessiivisäälivillänneMonikon adessiivisäälivillään
Monikon adessiivisäälivillänsäAblatiivisäälivältä
AblatiivisäälivältäniAblatiivisäälivältäsi
AblatiivisäälivältämmeAblatiivisäälivältänne
AblatiivisäälivältäänAblatiivisäälivältänsä
Monikon ablatiivisääliviltäMonikon ablatiivisääliviltäni
Monikon ablatiivisääliviltäsiMonikon ablatiivisääliviltämme
Monikon ablatiivisääliviltänneMonikon ablatiivisääliviltään
Monikon ablatiivisääliviltänsäAllatiivisäälivälle
AllatiivisäälivälleniAllatiivisäälivällesi
AllatiivisäälivällemmeAllatiivisäälivällenne
AllatiivisäälivälleenAllatiivisäälivällensä
Monikon allatiivisäälivilleMonikon allatiivisäälivilleni
Monikon allatiivisäälivillesiMonikon allatiivisäälivillemme
Monikon allatiivisäälivillenneMonikon allatiivisäälivilleen
Monikon allatiivisäälivillensäEssiivisäälivänä
EssiivisäälivänäniEssiivisäälivänäsi
EssiivisäälivänämmeEssiivisäälivänänne
EssiivisäälivänäänEssiivisäälivänänsä
Monikon essiivisäälivinäMonikon essiivisäälivinäni
Monikon essiivisäälivinäsiMonikon essiivisäälivinämme
Monikon essiivisäälivinänneMonikon essiivisäälivinään
Monikon essiivisäälivinänsäTranslatiivisääliväksi
TranslatiivisääliväkseniTranslatiivisääliväksesi
TranslatiivisääliväksemmeTranslatiivisääliväksenne
TranslatiivisääliväkseenTranslatiivisääliväksensä
Monikon translatiivisääliviksiMonikon translatiivisäälivikseni
Monikon translatiivisääliviksesiMonikon translatiivisääliviksemme
Monikon translatiivisääliviksenneMonikon translatiivisäälivikseen
Monikon translatiivisääliviksensäMonikon instruktiivisäälivin
AbessiivisäälivättäAbessiivisäälivättäni
AbessiivisäälivättäsiAbessiivisäälivättämme
AbessiivisäälivättänneAbessiivisäälivättään
AbessiivisäälivättänsäMonikon abessiivisäälivittä
Monikon abessiivisäälivittäniMonikon abessiivisäälivittäsi
Monikon abessiivisäälivittämmeMonikon abessiivisäälivittänne
Monikon abessiivisäälivittäänMonikon abessiivisäälivittänsä
Monikon komitatiivisäälivineMonikon komitatiivisäälivineni
Monikon komitatiivisäälivinesiMonikon komitatiivisäälivinemme
Monikon komitatiivisäälivinenneMonikon komitatiivisäälivineen
Monikon komitatiivisäälivinensäKomparatiivisäälivämpi
SuperlatiivisäälivinMonikon akkusatiivisäälivät
Monikon akkusatiivisääliväniMonikon akkusatiivisääliväsi
Monikon akkusatiivisäälivämmeMonikon akkusatiivisäälivänne
Monikon akkusatiivisäälivänsäAkkusatiivisääliväni
AkkusatiivisääliväsiAkkusatiivisäälivämme
AkkusatiivisäälivänneAkkusatiivisäälivänsä