| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | lintuinfluenssat | Genetiivi | lintuinfluenssan |
| Monikon genetiivi | lintuinfluenssojen | Partitiivi | lintuinfluenssaa |
| Monikon partitiivi | lintuinfluenssoja | Inessiivi | lintuinfluenssassa |
| Monikon inessiivi | lintuinfluenssoissa | Elatiivi | lintuinfluenssasta |
| Monikon elatiivi | lintuinfluenssoista | Illatiivi | lintuinfluenssaan |
| Monikon illatiivi | lintuinfluenssoihin | Adessiivi | lintuinfluenssalla |
| Monikon adessiivi | lintuinfluenssoilla | Ablatiivi | lintuinfluenssalta |
| Monikon ablatiivi | lintuinfluenssoilta | Allatiivi | lintuinfluenssalle |
| Monikon allatiivi | lintuinfluenssoille | Essiivi | lintuinfluenssana |
| Monikon essiivi | lintuinfluenssoina | Translatiivi | lintuinfluenssaksi |
| Monikon translatiivi | lintuinfluenssoiksi | Monikon instruktiivi | lintuinfluenssoin |
| Abessiivi | lintuinfluenssatta | Monikon abessiivi | lintuinfluenssoitta |
| Monikon akkusatiivi | lintuinfluenssat |