| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | female cat, queen |
| espanja | gata |
| esperanto | katino |
| hollanti | poes, wijfjeskat |
| italia | gatta |
| portugali | gata |
| puola | kotka, kocica |
| ranska | chatte |
| ruotsi | katta |
| saksa | Kätzin |
| Monikko | naaraskissat | Genetiivi | naaraskissan |
| Monikon genetiivi | naaraskissojen | Partitiivi | naaraskissaa |
| Monikon partitiivi | naaraskissoja | Inessiivi | naaraskissassa |
| Monikon inessiivi | naaraskissoissa | Elatiivi | naaraskissasta |
| Monikon elatiivi | naaraskissoista | Illatiivi | naaraskissaan |
| Monikon illatiivi | naaraskissoihin | Adessiivi | naaraskissalla |
| Monikon adessiivi | naaraskissoilla | Ablatiivi | naaraskissalta |
| Monikon ablatiivi | naaraskissoilta | Allatiivi | naaraskissalle |
| Monikon allatiivi | naaraskissoille | Essiivi | naaraskissana |
| Monikon essiivi | naaraskissoina | Translatiivi | naaraskissaksi |
| Monikon translatiivi | naaraskissoiksi | Monikon instruktiivi | naaraskissoin |
| Abessiivi | naaraskissatta | Monikon abessiivi | naaraskissoitta |
| Monikon akkusatiivi | naaraskissat |