| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | chute {f} | |
| Monikko | kukistumiset | Genetiivi | kukistumisen |
| Monikon genetiivi | kukistumisten | Monikon genetiivi | kukistumisien |
| Partitiivi | kukistumista | Monikon partitiivi | kukistumisia |
| Inessiivi | kukistumisessa | Monikon inessiivi | kukistumisissa |
| Elatiivi | kukistumisesta | Monikon elatiivi | kukistumisista |
| Illatiivi | kukistumiseen | Monikon illatiivi | kukistumisiin |
| Adessiivi | kukistumisella | Monikon adessiivi | kukistumisilla |
| Ablatiivi | kukistumiselta | Monikon ablatiivi | kukistumisilta |
| Allatiivi | kukistumiselle | Monikon allatiivi | kukistumisille |
| Essiivi | kukistumisena | Monikon essiivi | kukistumisina |
| Translatiivi | kukistumiseksi | Monikon translatiivi | kukistumisiksi |
| Monikon instruktiivi | kukistumisin | Abessiivi | kukistumisetta |
| Monikon abessiivi | kukistumisitta | Monikon akkusatiivi | kukistumiset |