| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valtaistuinhuoneet | Genetiivi | valtaistuinhuoneen |
| Monikon genetiivi | valtaistuinhuoneiden | Monikon genetiivi | valtaistuinhuoneitten |
| Partitiivi | valtaistuinhuonetta | Monikon partitiivi | valtaistuinhuoneita |
| Inessiivi | valtaistuinhuoneessa | Monikon inessiivi | valtaistuinhuoneissa |
| Elatiivi | valtaistuinhuoneesta | Monikon elatiivi | valtaistuinhuoneista |
| Illatiivi | valtaistuinhuoneeseen | Monikon illatiivi | valtaistuinhuoneisiin |
| Monikon illatiivi | valtaistuinhuoneihin | Adessiivi | valtaistuinhuoneella |
| Monikon adessiivi | valtaistuinhuoneilla | Ablatiivi | valtaistuinhuoneelta |
| Monikon ablatiivi | valtaistuinhuoneilta | Allatiivi | valtaistuinhuoneelle |
| Monikon allatiivi | valtaistuinhuoneille | Essiivi | valtaistuinhuoneena |
| Monikon essiivi | valtaistuinhuoneina | Translatiivi | valtaistuinhuoneeksi |
| Monikon translatiivi | valtaistuinhuoneiksi | Monikon instruktiivi | valtaistuinhuonein |
| Abessiivi | valtaistuinhuoneetta | Monikon abessiivi | valtaistuinhuoneitta |
| Monikon akkusatiivi | valtaistuinhuoneet |