| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | slangi | ||
| Monikko | kaarat | Genetiivi | kaaran |
| Monikon genetiivi | kaarojen | Partitiivi | kaaraa |
| Monikon partitiivi | kaaroja | Inessiivi | kaarassa |
| Monikon inessiivi | kaaroissa | Elatiivi | kaarasta |
| Monikon elatiivi | kaaroista | Illatiivi | kaaraan |
| Monikon illatiivi | kaaroihin | Adessiivi | kaaralla |
| Monikon adessiivi | kaaroilla | Ablatiivi | kaaralta |
| Monikon ablatiivi | kaaroilta | Allatiivi | kaaralle |
| Monikon allatiivi | kaaroille | Essiivi | kaarana |
| Monikon essiivi | kaaroina | Translatiivi | kaaraksi |
| Monikon translatiivi | kaaroiksi | Monikon instruktiivi | kaaroin |
| Abessiivi | kaaratta | Monikon abessiivi | kaaroitta |
| Monikon akkusatiivi | kaarat |