| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | isopyrstömuurat | Genetiivi | isopyrstömuuran |
| Monikon genetiivi | isopyrstömuurien | Partitiivi | isopyrstömuuraa |
| Monikon partitiivi | isopyrstömuuria | Inessiivi | isopyrstömuurassa |
| Monikon inessiivi | isopyrstömuurissa | Elatiivi | isopyrstömuurasta |
| Monikon elatiivi | isopyrstömuurista | Illatiivi | isopyrstömuuraan |
| Monikon illatiivi | isopyrstömuuriin | Adessiivi | isopyrstömuuralla |
| Monikon adessiivi | isopyrstömuurilla | Ablatiivi | isopyrstömuuralta |
| Monikon ablatiivi | isopyrstömuurilta | Allatiivi | isopyrstömuuralle |
| Monikon allatiivi | isopyrstömuurille | Essiivi | isopyrstömuurana |
| Monikon essiivi | isopyrstömuurina | Translatiivi | isopyrstömuuraksi |
| Monikon translatiivi | isopyrstömuuriksi | Monikon instruktiivi | isopyrstömuurin |
| Abessiivi | isopyrstömuuratta | Monikon abessiivi | isopyrstömuuritta |
| Monikon akkusatiivi | isopyrstömuurat |