| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | tambopatanmuurat | Genetiivi | tambopatanmuuran |
| Monikon genetiivi | tambopatanmuurien | Partitiivi | tambopatanmuuraa |
| Monikon partitiivi | tambopatanmuuria | Inessiivi | tambopatanmuurassa |
| Monikon inessiivi | tambopatanmuurissa | Elatiivi | tambopatanmuurasta |
| Monikon elatiivi | tambopatanmuurista | Illatiivi | tambopatanmuuraan |
| Monikon illatiivi | tambopatanmuuriin | Adessiivi | tambopatanmuuralla |
| Monikon adessiivi | tambopatanmuurilla | Ablatiivi | tambopatanmuuralta |
| Monikon ablatiivi | tambopatanmuurilta | Allatiivi | tambopatanmuuralle |
| Monikon allatiivi | tambopatanmuurille | Essiivi | tambopatanmuurana |
| Monikon essiivi | tambopatanmuurina | Translatiivi | tambopatanmuuraksi |
| Monikon translatiivi | tambopatanmuuriksi | Monikon instruktiivi | tambopatanmuurin |
| Abessiivi | tambopatanmuuratta | Monikon abessiivi | tambopatanmuuritta |
| Monikon akkusatiivi | tambopatanmuurat |