| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | lumilaudat | Genetiivi | lumilaudan |
| Monikon genetiivi | lumilautojen | Partitiivi | lumilautaa |
| Monikon partitiivi | lumilautoja | Inessiivi | lumilaudassa |
| Monikon inessiivi | lumilaudoissa | Elatiivi | lumilaudasta |
| Monikon elatiivi | lumilaudoista | Illatiivi | lumilautaan |
| Monikon illatiivi | lumilautoihin | Adessiivi | lumilaudalla |
| Monikon adessiivi | lumilaudoilla | Ablatiivi | lumilaudalta |
| Monikon ablatiivi | lumilaudoilta | Allatiivi | lumilaudalle |
| Monikon allatiivi | lumilaudoille | Essiivi | lumilautana |
| Monikon essiivi | lumilautoina | Translatiivi | lumilaudaksi |
| Monikon translatiivi | lumilaudoiksi | Monikon instruktiivi | lumilaudoin |
| Abessiivi | lumilaudatta | Monikon abessiivi | lumilaudoitta |
| Monikon akkusatiivi | lumilaudat |