Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. saksalaisen filosofi Georg Wilhelm Friedrich Hegelin (1770–1831) filosofiaan perustuva

Taivutusmuodot

MonikkohegeliläisetMonikkohegeliläiseni
MonikkohegeliläisesiMonikkohegeliläisemme
MonikkohegeliläisenneMonikkohegeliläisensä
GenetiivihegeliläisenGenetiivihegeliläiseni
GenetiivihegeliläisesiGenetiivihegeliläisemme
GenetiivihegeliläisenneGenetiivihegeliläisensä
Monikon genetiivihegeliläistenMonikon genetiivihegeliläisien
Monikon genetiivihegeliläisteniMonikon genetiivihegeliläisieni
Monikon genetiivihegeliläistesiMonikon genetiivihegeliläisiesi
Monikon genetiivihegeliläistemmeMonikon genetiivihegeliläisiemme
Monikon genetiivihegeliläistenneMonikon genetiivihegeliläisienne
Monikon genetiivihegeliläistensäMonikon genetiivihegeliläisiensä
PartitiivihegeliläistäPartitiivihegeliläistäni
PartitiivihegeliläistäsiPartitiivihegeliläistämme
PartitiivihegeliläistännePartitiivihegeliläistään
PartitiivihegeliläistänsäMonikon partitiivihegeliläisiä
Monikon partitiivihegeliläisiäniMonikon partitiivihegeliläisiäsi
Monikon partitiivihegeliläisiämmeMonikon partitiivihegeliläisiänne
Monikon partitiivihegeliläisiäänMonikon partitiivihegeliläisiänsä
InessiivihegeliläisessäInessiivihegeliläisessäni
InessiivihegeliläisessäsiInessiivihegeliläisessämme
InessiivihegeliläisessänneInessiivihegeliläisessään
InessiivihegeliläisessänsäMonikon inessiivihegeliläisissä
Monikon inessiivihegeliläisissäniMonikon inessiivihegeliläisissäsi
Monikon inessiivihegeliläisissämmeMonikon inessiivihegeliläisissänne
Monikon inessiivihegeliläisissäänMonikon inessiivihegeliläisissänsä
ElatiivihegeliläisestäElatiivihegeliläisestäni
ElatiivihegeliläisestäsiElatiivihegeliläisestämme
ElatiivihegeliläisestänneElatiivihegeliläisestään
ElatiivihegeliläisestänsäMonikon elatiivihegeliläisistä
Monikon elatiivihegeliläisistäniMonikon elatiivihegeliläisistäsi
Monikon elatiivihegeliläisistämmeMonikon elatiivihegeliläisistänne
Monikon elatiivihegeliläisistäänMonikon elatiivihegeliläisistänsä
IllatiivihegeliläiseenIllatiivihegeliläiseeni
IllatiivihegeliläiseesiIllatiivihegeliläiseemme
IllatiivihegeliläiseenneIllatiivihegeliläiseensä
Monikon illatiivihegeliläisiinMonikon illatiivihegeliläisiini
Monikon illatiivihegeliläisiisiMonikon illatiivihegeliläisiimme
Monikon illatiivihegeliläisiinneMonikon illatiivihegeliläisiinsä
AdessiivihegeliläiselläAdessiivihegeliläiselläni
AdessiivihegeliläiselläsiAdessiivihegeliläisellämme
AdessiivihegeliläisellänneAdessiivihegeliläisellään
AdessiivihegeliläisellänsäMonikon adessiivihegeliläisillä
Monikon adessiivihegeliläisilläniMonikon adessiivihegeliläisilläsi
Monikon adessiivihegeliläisillämmeMonikon adessiivihegeliläisillänne
Monikon adessiivihegeliläisilläänMonikon adessiivihegeliläisillänsä
AblatiivihegeliläiseltäAblatiivihegeliläiseltäni
AblatiivihegeliläiseltäsiAblatiivihegeliläiseltämme
AblatiivihegeliläiseltänneAblatiivihegeliläiseltään
AblatiivihegeliläiseltänsäMonikon ablatiivihegeliläisiltä
Monikon ablatiivihegeliläisiltäniMonikon ablatiivihegeliläisiltäsi
Monikon ablatiivihegeliläisiltämmeMonikon ablatiivihegeliläisiltänne
Monikon ablatiivihegeliläisiltäänMonikon ablatiivihegeliläisiltänsä
AllatiivihegeliläiselleAllatiivihegeliläiselleni
AllatiivihegeliläisellesiAllatiivihegeliläisellemme
AllatiivihegeliläisellenneAllatiivihegeliläiselleen
AllatiivihegeliläisellensäMonikon allatiivihegeliläisille
Monikon allatiivihegeliläisilleniMonikon allatiivihegeliläisillesi
Monikon allatiivihegeliläisillemmeMonikon allatiivihegeliläisillenne
Monikon allatiivihegeliläisilleenMonikon allatiivihegeliläisillensä
EssiivihegeliläisenäEssiivihegeliläisenäni
EssiivihegeliläisenäsiEssiivihegeliläisenämme
EssiivihegeliläisenänneEssiivihegeliläisenään
EssiivihegeliläisenänsäMonikon essiivihegeliläisinä
Monikon essiivihegeliläisinäniMonikon essiivihegeliläisinäsi
Monikon essiivihegeliläisinämmeMonikon essiivihegeliläisinänne
Monikon essiivihegeliläisinäänMonikon essiivihegeliläisinänsä
TranslatiivihegeliläiseksiTranslatiivihegeliläisekseni
TranslatiivihegeliläiseksesiTranslatiivihegeliläiseksemme
TranslatiivihegeliläiseksenneTranslatiivihegeliläisekseen
TranslatiivihegeliläiseksensäMonikon translatiivihegeliläisiksi
Monikon translatiivihegeliläisikseniMonikon translatiivihegeliläisiksesi
Monikon translatiivihegeliläisiksemmeMonikon translatiivihegeliläisiksenne
Monikon translatiivihegeliläisikseenMonikon translatiivihegeliläisiksensä
Monikon instruktiivihegeliläisinAbessiivihegeliläisettä
AbessiivihegeliläisettäniAbessiivihegeliläisettäsi
AbessiivihegeliläisettämmeAbessiivihegeliläisettänne
AbessiivihegeliläisettäänAbessiivihegeliläisettänsä
Monikon abessiivihegeliläisittäMonikon abessiivihegeliläisittäni
Monikon abessiivihegeliläisittäsiMonikon abessiivihegeliläisittämme
Monikon abessiivihegeliläisittänneMonikon abessiivihegeliläisittään
Monikon abessiivihegeliläisittänsäMonikon komitatiivihegeliläisine
Monikon komitatiivihegeliläisineniMonikon komitatiivihegeliläisinesi
Monikon komitatiivihegeliläisinemmeMonikon komitatiivihegeliläisinenne
Monikon komitatiivihegeliläisineenMonikon komitatiivihegeliläisinensä
KomparatiivihegeliläisempiSuperlatiivihegeliläisin
Monikon akkusatiivihegeliläisetMonikon akkusatiivihegeliläiseni
Monikon akkusatiivihegeliläisesiMonikon akkusatiivihegeliläisemme
Monikon akkusatiivihegeliläisenneMonikon akkusatiivihegeliläisensä
AkkusatiivihegeliläiseniAkkusatiivihegeliläisesi
AkkusatiivihegeliläisemmeAkkusatiivihegeliläisenne
Akkusatiivihegeliläisensä