Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
sensory
Määritelmät
Adjektiivi
ihmis
aistein
suoritettava (vastakohtana koneelliselle)
Taivutusmuodot
Monikko
aistinvaraiset
Monikko
aistinvaraiseni
Monikko
aistinvaraisesi
Monikko
aistinvaraisemme
Monikko
aistinvaraisenne
Monikko
aistinvaraisensa
Genetiivi
aistinvaraisen
Genetiivi
aistinvaraiseni
Genetiivi
aistinvaraisesi
Genetiivi
aistinvaraisemme
Genetiivi
aistinvaraisenne
Genetiivi
aistinvaraisensa
Monikon genetiivi
aistinvaraisten
Monikon genetiivi
aistinvaraisien
Monikon genetiivi
aistinvaraisteni
Monikon genetiivi
aistinvaraisieni
Monikon genetiivi
aistinvaraistesi
Monikon genetiivi
aistinvaraisiesi
Monikon genetiivi
aistinvaraistemme
Monikon genetiivi
aistinvaraisiemme
Monikon genetiivi
aistinvaraistenne
Monikon genetiivi
aistinvaraisienne
Monikon genetiivi
aistinvaraistensa
Monikon genetiivi
aistinvaraisiensa
Partitiivi
aistinvaraista
Partitiivi
aistinvaraistani
Partitiivi
aistinvaraistasi
Partitiivi
aistinvaraistamme
Partitiivi
aistinvaraistanne
Partitiivi
aistinvaraistaan
Partitiivi
aistinvaraistansa
Monikon partitiivi
aistinvaraisia
Monikon partitiivi
aistinvaraisiani
Monikon partitiivi
aistinvaraisiasi
Monikon partitiivi
aistinvaraisiamme
Monikon partitiivi
aistinvaraisianne
Monikon partitiivi
aistinvaraisiaan
Monikon partitiivi
aistinvaraisiansa
Inessiivi
aistinvaraisessa
Inessiivi
aistinvaraisessani
Inessiivi
aistinvaraisessasi
Inessiivi
aistinvaraisessamme
Inessiivi
aistinvaraisessanne
Inessiivi
aistinvaraisessaan
Inessiivi
aistinvaraisessansa
Monikon inessiivi
aistinvaraisissa
Monikon inessiivi
aistinvaraisissani
Monikon inessiivi
aistinvaraisissasi
Monikon inessiivi
aistinvaraisissamme
Monikon inessiivi
aistinvaraisissanne
Monikon inessiivi
aistinvaraisissaan
Monikon inessiivi
aistinvaraisissansa
Elatiivi
aistinvaraisesta
Elatiivi
aistinvaraisestani
Elatiivi
aistinvaraisestasi
Elatiivi
aistinvaraisestamme
Elatiivi
aistinvaraisestanne
Elatiivi
aistinvaraisestaan
Elatiivi
aistinvaraisestansa
Monikon elatiivi
aistinvaraisista
Monikon elatiivi
aistinvaraisistani
Monikon elatiivi
aistinvaraisistasi
Monikon elatiivi
aistinvaraisistamme
Monikon elatiivi
aistinvaraisistanne
Monikon elatiivi
aistinvaraisistaan
Monikon elatiivi
aistinvaraisistansa
Illatiivi
aistinvaraiseen
Illatiivi
aistinvaraiseeni
Illatiivi
aistinvaraiseesi
Illatiivi
aistinvaraiseemme
Illatiivi
aistinvaraiseenne
Illatiivi
aistinvaraiseensa
Monikon illatiivi
aistinvaraisiin
Monikon illatiivi
aistinvaraisiini
Monikon illatiivi
aistinvaraisiisi
Monikon illatiivi
aistinvaraisiimme
Monikon illatiivi
aistinvaraisiinne
Monikon illatiivi
aistinvaraisiinsa
Adessiivi
aistinvaraisella
Adessiivi
aistinvaraisellani
Adessiivi
aistinvaraisellasi
Adessiivi
aistinvaraisellamme
Adessiivi
aistinvaraisellanne
Adessiivi
aistinvaraisellaan
Adessiivi
aistinvaraisellansa
Monikon adessiivi
aistinvaraisilla
Monikon adessiivi
aistinvaraisillani
Monikon adessiivi
aistinvaraisillasi
Monikon adessiivi
aistinvaraisillamme
Monikon adessiivi
aistinvaraisillanne
Monikon adessiivi
aistinvaraisillaan
Monikon adessiivi
aistinvaraisillansa
Ablatiivi
aistinvaraiselta
Ablatiivi
aistinvaraiseltani
Ablatiivi
aistinvaraiseltasi
Ablatiivi
aistinvaraiseltamme
Ablatiivi
aistinvaraiseltanne
Ablatiivi
aistinvaraiseltaan
Ablatiivi
aistinvaraiseltansa
Monikon ablatiivi
aistinvaraisilta
Monikon ablatiivi
aistinvaraisiltani
Monikon ablatiivi
aistinvaraisiltasi
Monikon ablatiivi
aistinvaraisiltamme
Monikon ablatiivi
aistinvaraisiltanne
Monikon ablatiivi
aistinvaraisiltaan
Monikon ablatiivi
aistinvaraisiltansa
Allatiivi
aistinvaraiselle
Allatiivi
aistinvaraiselleni
Allatiivi
aistinvaraisellesi
Allatiivi
aistinvaraisellemme
Allatiivi
aistinvaraisellenne
Allatiivi
aistinvaraiselleen
Allatiivi
aistinvaraisellensa
Monikon allatiivi
aistinvaraisille
Monikon allatiivi
aistinvaraisilleni
Monikon allatiivi
aistinvaraisillesi
Monikon allatiivi
aistinvaraisillemme
Monikon allatiivi
aistinvaraisillenne
Monikon allatiivi
aistinvaraisilleen
Monikon allatiivi
aistinvaraisillensa
Essiivi
aistinvaraisena
Essiivi
aistinvaraisenani
Essiivi
aistinvaraisenasi
Essiivi
aistinvaraisenamme
Essiivi
aistinvaraisenanne
Essiivi
aistinvaraisenaan
Essiivi
aistinvaraisenansa
Monikon essiivi
aistinvaraisina
Monikon essiivi
aistinvaraisinani
Monikon essiivi
aistinvaraisinasi
Monikon essiivi
aistinvaraisinamme
Monikon essiivi
aistinvaraisinanne
Monikon essiivi
aistinvaraisinaan
Monikon essiivi
aistinvaraisinansa
Translatiivi
aistinvaraiseksi
Translatiivi
aistinvaraisekseni
Translatiivi
aistinvaraiseksesi
Translatiivi
aistinvaraiseksemme
Translatiivi
aistinvaraiseksenne
Translatiivi
aistinvaraisekseen
Translatiivi
aistinvaraiseksensa
Monikon translatiivi
aistinvaraisiksi
Monikon translatiivi
aistinvaraisikseni
Monikon translatiivi
aistinvaraisiksesi
Monikon translatiivi
aistinvaraisiksemme
Monikon translatiivi
aistinvaraisiksenne
Monikon translatiivi
aistinvaraisikseen
Monikon translatiivi
aistinvaraisiksensa
Monikon instruktiivi
aistinvaraisin
Abessiivi
aistinvaraisetta
Abessiivi
aistinvaraisettani
Abessiivi
aistinvaraisettasi
Abessiivi
aistinvaraisettamme
Abessiivi
aistinvaraisettanne
Abessiivi
aistinvaraisettaan
Abessiivi
aistinvaraisettansa
Monikon abessiivi
aistinvaraisitta
Monikon abessiivi
aistinvaraisittani
Monikon abessiivi
aistinvaraisittasi
Monikon abessiivi
aistinvaraisittamme
Monikon abessiivi
aistinvaraisittanne
Monikon abessiivi
aistinvaraisittaan
Monikon abessiivi
aistinvaraisittansa
Monikon komitatiivi
aistinvaraisine
Monikon komitatiivi
aistinvaraisineni
Monikon komitatiivi
aistinvaraisinesi
Monikon komitatiivi
aistinvaraisinemme
Monikon komitatiivi
aistinvaraisinenne
Monikon komitatiivi
aistinvaraisineen
Monikon komitatiivi
aistinvaraisinensa
Monikon akkusatiivi
aistinvaraiset
Monikon akkusatiivi
aistinvaraiseni
Monikon akkusatiivi
aistinvaraisesi
Monikon akkusatiivi
aistinvaraisemme
Monikon akkusatiivi
aistinvaraisenne
Monikon akkusatiivi
aistinvaraisensa
Akkusatiivi
aistinvaraiseni
Akkusatiivi
aistinvaraisesi
Akkusatiivi
aistinvaraisemme
Akkusatiivi
aistinvaraisenne
Akkusatiivi
aistinvaraisensa