Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ihmisaistein suoritettava (vastakohtana koneelliselle)

Taivutusmuodot

MonikkoaistinvaraisetMonikkoaistinvaraiseni
MonikkoaistinvaraisesiMonikkoaistinvaraisemme
MonikkoaistinvaraisenneMonikkoaistinvaraisensa
GenetiiviaistinvaraisenGenetiiviaistinvaraiseni
GenetiiviaistinvaraisesiGenetiiviaistinvaraisemme
GenetiiviaistinvaraisenneGenetiiviaistinvaraisensa
Monikon genetiiviaistinvaraistenMonikon genetiiviaistinvaraisien
Monikon genetiiviaistinvaraisteniMonikon genetiiviaistinvaraisieni
Monikon genetiiviaistinvaraistesiMonikon genetiiviaistinvaraisiesi
Monikon genetiiviaistinvaraistemmeMonikon genetiiviaistinvaraisiemme
Monikon genetiiviaistinvaraistenneMonikon genetiiviaistinvaraisienne
Monikon genetiiviaistinvaraistensaMonikon genetiiviaistinvaraisiensa
PartitiiviaistinvaraistaPartitiiviaistinvaraistani
PartitiiviaistinvaraistasiPartitiiviaistinvaraistamme
PartitiiviaistinvaraistannePartitiiviaistinvaraistaan
PartitiiviaistinvaraistansaMonikon partitiiviaistinvaraisia
Monikon partitiiviaistinvaraisianiMonikon partitiiviaistinvaraisiasi
Monikon partitiiviaistinvaraisiammeMonikon partitiiviaistinvaraisianne
Monikon partitiiviaistinvaraisiaanMonikon partitiiviaistinvaraisiansa
InessiiviaistinvaraisessaInessiiviaistinvaraisessani
InessiiviaistinvaraisessasiInessiiviaistinvaraisessamme
InessiiviaistinvaraisessanneInessiiviaistinvaraisessaan
InessiiviaistinvaraisessansaMonikon inessiiviaistinvaraisissa
Monikon inessiiviaistinvaraisissaniMonikon inessiiviaistinvaraisissasi
Monikon inessiiviaistinvaraisissammeMonikon inessiiviaistinvaraisissanne
Monikon inessiiviaistinvaraisissaanMonikon inessiiviaistinvaraisissansa
ElatiiviaistinvaraisestaElatiiviaistinvaraisestani
ElatiiviaistinvaraisestasiElatiiviaistinvaraisestamme
ElatiiviaistinvaraisestanneElatiiviaistinvaraisestaan
ElatiiviaistinvaraisestansaMonikon elatiiviaistinvaraisista
Monikon elatiiviaistinvaraisistaniMonikon elatiiviaistinvaraisistasi
Monikon elatiiviaistinvaraisistammeMonikon elatiiviaistinvaraisistanne
Monikon elatiiviaistinvaraisistaanMonikon elatiiviaistinvaraisistansa
IllatiiviaistinvaraiseenIllatiiviaistinvaraiseeni
IllatiiviaistinvaraiseesiIllatiiviaistinvaraiseemme
IllatiiviaistinvaraiseenneIllatiiviaistinvaraiseensa
Monikon illatiiviaistinvaraisiinMonikon illatiiviaistinvaraisiini
Monikon illatiiviaistinvaraisiisiMonikon illatiiviaistinvaraisiimme
Monikon illatiiviaistinvaraisiinneMonikon illatiiviaistinvaraisiinsa
AdessiiviaistinvaraisellaAdessiiviaistinvaraisellani
AdessiiviaistinvaraisellasiAdessiiviaistinvaraisellamme
AdessiiviaistinvaraisellanneAdessiiviaistinvaraisellaan
AdessiiviaistinvaraisellansaMonikon adessiiviaistinvaraisilla
Monikon adessiiviaistinvaraisillaniMonikon adessiiviaistinvaraisillasi
Monikon adessiiviaistinvaraisillammeMonikon adessiiviaistinvaraisillanne
Monikon adessiiviaistinvaraisillaanMonikon adessiiviaistinvaraisillansa
AblatiiviaistinvaraiseltaAblatiiviaistinvaraiseltani
AblatiiviaistinvaraiseltasiAblatiiviaistinvaraiseltamme
AblatiiviaistinvaraiseltanneAblatiiviaistinvaraiseltaan
AblatiiviaistinvaraiseltansaMonikon ablatiiviaistinvaraisilta
Monikon ablatiiviaistinvaraisiltaniMonikon ablatiiviaistinvaraisiltasi
Monikon ablatiiviaistinvaraisiltammeMonikon ablatiiviaistinvaraisiltanne
Monikon ablatiiviaistinvaraisiltaanMonikon ablatiiviaistinvaraisiltansa
AllatiiviaistinvaraiselleAllatiiviaistinvaraiselleni
AllatiiviaistinvaraisellesiAllatiiviaistinvaraisellemme
AllatiiviaistinvaraisellenneAllatiiviaistinvaraiselleen
AllatiiviaistinvaraisellensaMonikon allatiiviaistinvaraisille
Monikon allatiiviaistinvaraisilleniMonikon allatiiviaistinvaraisillesi
Monikon allatiiviaistinvaraisillemmeMonikon allatiiviaistinvaraisillenne
Monikon allatiiviaistinvaraisilleenMonikon allatiiviaistinvaraisillensa
EssiiviaistinvaraisenaEssiiviaistinvaraisenani
EssiiviaistinvaraisenasiEssiiviaistinvaraisenamme
EssiiviaistinvaraisenanneEssiiviaistinvaraisenaan
EssiiviaistinvaraisenansaMonikon essiiviaistinvaraisina
Monikon essiiviaistinvaraisinaniMonikon essiiviaistinvaraisinasi
Monikon essiiviaistinvaraisinammeMonikon essiiviaistinvaraisinanne
Monikon essiiviaistinvaraisinaanMonikon essiiviaistinvaraisinansa
TranslatiiviaistinvaraiseksiTranslatiiviaistinvaraisekseni
TranslatiiviaistinvaraiseksesiTranslatiiviaistinvaraiseksemme
TranslatiiviaistinvaraiseksenneTranslatiiviaistinvaraisekseen
TranslatiiviaistinvaraiseksensaMonikon translatiiviaistinvaraisiksi
Monikon translatiiviaistinvaraisikseniMonikon translatiiviaistinvaraisiksesi
Monikon translatiiviaistinvaraisiksemmeMonikon translatiiviaistinvaraisiksenne
Monikon translatiiviaistinvaraisikseenMonikon translatiiviaistinvaraisiksensa
Monikon instruktiiviaistinvaraisinAbessiiviaistinvaraisetta
AbessiiviaistinvaraisettaniAbessiiviaistinvaraisettasi
AbessiiviaistinvaraisettammeAbessiiviaistinvaraisettanne
AbessiiviaistinvaraisettaanAbessiiviaistinvaraisettansa
Monikon abessiiviaistinvaraisittaMonikon abessiiviaistinvaraisittani
Monikon abessiiviaistinvaraisittasiMonikon abessiiviaistinvaraisittamme
Monikon abessiiviaistinvaraisittanneMonikon abessiiviaistinvaraisittaan
Monikon abessiiviaistinvaraisittansaMonikon komitatiiviaistinvaraisine
Monikon komitatiiviaistinvaraisineniMonikon komitatiiviaistinvaraisinesi
Monikon komitatiiviaistinvaraisinemmeMonikon komitatiiviaistinvaraisinenne
Monikon komitatiiviaistinvaraisineenMonikon komitatiiviaistinvaraisinensa
Monikon akkusatiiviaistinvaraisetMonikon akkusatiiviaistinvaraiseni
Monikon akkusatiiviaistinvaraisesiMonikon akkusatiiviaistinvaraisemme
Monikon akkusatiiviaistinvaraisenneMonikon akkusatiiviaistinvaraisensa
AkkusatiiviaistinvaraiseniAkkusatiiviaistinvaraisesi
AkkusatiiviaistinvaraisemmeAkkusatiiviaistinvaraisenne
Akkusatiiviaistinvaraisensa