| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede, neurologia | |
| Monikko | iskiakset | Genetiivi | iskiaksen |
| Monikon genetiivi | iskiasten | Monikon genetiivi | iskiaksien |
| Partitiivi | iskiasta | Monikon partitiivi | iskiaksia |
| Inessiivi | iskiaksessa | Monikon inessiivi | iskiaksissa |
| Elatiivi | iskiaksesta | Monikon elatiivi | iskiaksista |
| Illatiivi | iskiakseen | Monikon illatiivi | iskiaksiin |
| Adessiivi | iskiaksella | Monikon adessiivi | iskiaksilla |
| Ablatiivi | iskiakselta | Monikon ablatiivi | iskiaksilta |
| Allatiivi | iskiakselle | Monikon allatiivi | iskiaksille |
| Essiivi | iskiaksena | Monikon essiivi | iskiaksina |
| Translatiivi | iskiakseksi | Monikon translatiivi | iskiaksiksi |
| Monikon instruktiivi | iskiaksin | Abessiivi | iskiaksetta |
| Monikon abessiivi | iskiaksitta | Monikon akkusatiivi | iskiakset |