| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| Monikko | masiinat | Genetiivi | masiinan |
| Monikon genetiivi | masiinoiden | Monikon genetiivi | masiinoitten |
| Monikon genetiivi | masiinojen | Partitiivi | masiinaa |
| Monikon partitiivi | masiinoita | Monikon partitiivi | masiinoja |
| Inessiivi | masiinassa | Monikon inessiivi | masiinoissa |
| Elatiivi | masiinasta | Monikon elatiivi | masiinoista |
| Illatiivi | masiinaan | Monikon illatiivi | masiinoihin |
| Adessiivi | masiinalla | Monikon adessiivi | masiinoilla |
| Ablatiivi | masiinalta | Monikon ablatiivi | masiinoilta |
| Allatiivi | masiinalle | Monikon allatiivi | masiinoille |
| Essiivi | masiinana | Monikon essiivi | masiinoina |
| Translatiivi | masiinaksi | Monikon translatiivi | masiinoiksi |
| Monikon instruktiivi | masiinoin | Abessiivi | masiinatta |
| Monikon abessiivi | masiinoitta | Monikon akkusatiivi | masiinat |