Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiadolescent
viroteismeline

Määritelmät

Adjektiivit

  1. sellainen, joka elää murrosikää.

Substantiivit

  1. murrosiässä oleva nuori.

Taivutusmuodot

MonikkomurrosikäisetMonikkomurrosikäiseni
MonikkomurrosikäisesiMonikkomurrosikäisemme
MonikkomurrosikäisenneMonikkomurrosikäisensä
GenetiivimurrosikäisenGenetiivimurrosikäiseni
GenetiivimurrosikäisesiGenetiivimurrosikäisemme
GenetiivimurrosikäisenneGenetiivimurrosikäisensä
Monikon genetiivimurrosikäistenMonikon genetiivimurrosikäisien
Monikon genetiivimurrosikäisteniMonikon genetiivimurrosikäisieni
Monikon genetiivimurrosikäistesiMonikon genetiivimurrosikäisiesi
Monikon genetiivimurrosikäistemmeMonikon genetiivimurrosikäisiemme
Monikon genetiivimurrosikäistenneMonikon genetiivimurrosikäisienne
Monikon genetiivimurrosikäistensäMonikon genetiivimurrosikäisiensä
PartitiivimurrosikäistäPartitiivimurrosikäistäni
PartitiivimurrosikäistäsiPartitiivimurrosikäistämme
PartitiivimurrosikäistännePartitiivimurrosikäistään
PartitiivimurrosikäistänsäMonikon partitiivimurrosikäisiä
Monikon partitiivimurrosikäisiäniMonikon partitiivimurrosikäisiäsi
Monikon partitiivimurrosikäisiämmeMonikon partitiivimurrosikäisiänne
Monikon partitiivimurrosikäisiäänMonikon partitiivimurrosikäisiänsä
InessiivimurrosikäisessäInessiivimurrosikäisessäni
InessiivimurrosikäisessäsiInessiivimurrosikäisessämme
InessiivimurrosikäisessänneInessiivimurrosikäisessään
InessiivimurrosikäisessänsäMonikon inessiivimurrosikäisissä
Monikon inessiivimurrosikäisissäniMonikon inessiivimurrosikäisissäsi
Monikon inessiivimurrosikäisissämmeMonikon inessiivimurrosikäisissänne
Monikon inessiivimurrosikäisissäänMonikon inessiivimurrosikäisissänsä
ElatiivimurrosikäisestäElatiivimurrosikäisestäni
ElatiivimurrosikäisestäsiElatiivimurrosikäisestämme
ElatiivimurrosikäisestänneElatiivimurrosikäisestään
ElatiivimurrosikäisestänsäMonikon elatiivimurrosikäisistä
Monikon elatiivimurrosikäisistäniMonikon elatiivimurrosikäisistäsi
Monikon elatiivimurrosikäisistämmeMonikon elatiivimurrosikäisistänne
Monikon elatiivimurrosikäisistäänMonikon elatiivimurrosikäisistänsä
IllatiivimurrosikäiseenIllatiivimurrosikäiseeni
IllatiivimurrosikäiseesiIllatiivimurrosikäiseemme
IllatiivimurrosikäiseenneIllatiivimurrosikäiseensä
Monikon illatiivimurrosikäisiinMonikon illatiivimurrosikäisiini
Monikon illatiivimurrosikäisiisiMonikon illatiivimurrosikäisiimme
Monikon illatiivimurrosikäisiinneMonikon illatiivimurrosikäisiinsä
AdessiivimurrosikäiselläAdessiivimurrosikäiselläni
AdessiivimurrosikäiselläsiAdessiivimurrosikäisellämme
AdessiivimurrosikäisellänneAdessiivimurrosikäisellään
AdessiivimurrosikäisellänsäMonikon adessiivimurrosikäisillä
Monikon adessiivimurrosikäisilläniMonikon adessiivimurrosikäisilläsi
Monikon adessiivimurrosikäisillämmeMonikon adessiivimurrosikäisillänne
Monikon adessiivimurrosikäisilläänMonikon adessiivimurrosikäisillänsä
AblatiivimurrosikäiseltäAblatiivimurrosikäiseltäni
AblatiivimurrosikäiseltäsiAblatiivimurrosikäiseltämme
AblatiivimurrosikäiseltänneAblatiivimurrosikäiseltään
AblatiivimurrosikäiseltänsäMonikon ablatiivimurrosikäisiltä
Monikon ablatiivimurrosikäisiltäniMonikon ablatiivimurrosikäisiltäsi
Monikon ablatiivimurrosikäisiltämmeMonikon ablatiivimurrosikäisiltänne
Monikon ablatiivimurrosikäisiltäänMonikon ablatiivimurrosikäisiltänsä
AllatiivimurrosikäiselleAllatiivimurrosikäiselleni
AllatiivimurrosikäisellesiAllatiivimurrosikäisellemme
AllatiivimurrosikäisellenneAllatiivimurrosikäiselleen
AllatiivimurrosikäisellensäMonikon allatiivimurrosikäisille
Monikon allatiivimurrosikäisilleniMonikon allatiivimurrosikäisillesi
Monikon allatiivimurrosikäisillemmeMonikon allatiivimurrosikäisillenne
Monikon allatiivimurrosikäisilleenMonikon allatiivimurrosikäisillensä
EssiivimurrosikäisenäEssiivimurrosikäisenäni
EssiivimurrosikäisenäsiEssiivimurrosikäisenämme
EssiivimurrosikäisenänneEssiivimurrosikäisenään
EssiivimurrosikäisenänsäMonikon essiivimurrosikäisinä
Monikon essiivimurrosikäisinäniMonikon essiivimurrosikäisinäsi
Monikon essiivimurrosikäisinämmeMonikon essiivimurrosikäisinänne
Monikon essiivimurrosikäisinäänMonikon essiivimurrosikäisinänsä
TranslatiivimurrosikäiseksiTranslatiivimurrosikäisekseni
TranslatiivimurrosikäiseksesiTranslatiivimurrosikäiseksemme
TranslatiivimurrosikäiseksenneTranslatiivimurrosikäisekseen
TranslatiivimurrosikäiseksensäMonikon translatiivimurrosikäisiksi
Monikon translatiivimurrosikäisikseniMonikon translatiivimurrosikäisiksesi
Monikon translatiivimurrosikäisiksemmeMonikon translatiivimurrosikäisiksenne
Monikon translatiivimurrosikäisikseenMonikon translatiivimurrosikäisiksensä
Monikon instruktiivimurrosikäisinAbessiivimurrosikäisettä
AbessiivimurrosikäisettäniAbessiivimurrosikäisettäsi
AbessiivimurrosikäisettämmeAbessiivimurrosikäisettänne
AbessiivimurrosikäisettäänAbessiivimurrosikäisettänsä
Monikon abessiivimurrosikäisittäMonikon abessiivimurrosikäisittäni
Monikon abessiivimurrosikäisittäsiMonikon abessiivimurrosikäisittämme
Monikon abessiivimurrosikäisittänneMonikon abessiivimurrosikäisittään
Monikon abessiivimurrosikäisittänsäMonikon komitatiivimurrosikäisine
Monikon komitatiivimurrosikäisineniMonikon komitatiivimurrosikäisinesi
Monikon komitatiivimurrosikäisinemmeMonikon komitatiivimurrosikäisinenne
Monikon komitatiivimurrosikäisineenMonikon komitatiivimurrosikäisinensä
Monikon akkusatiivimurrosikäisetMonikon akkusatiivimurrosikäiseni
Monikon akkusatiivimurrosikäisesiMonikon akkusatiivimurrosikäisemme
Monikon akkusatiivimurrosikäisenneMonikon akkusatiivimurrosikäisensä
AkkusatiivimurrosikäiseniAkkusatiivimurrosikäisesi
AkkusatiivimurrosikäisemmeAkkusatiivimurrosikäisenne
Akkusatiivimurrosikäisensä