Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkokoossapysyvätMonikkokoossapysyväni
MonikkokoossapysyväsiMonikkokoossapysyvämme
MonikkokoossapysyvänneMonikkokoossapysyvänsä
GenetiivikoossapysyvänGenetiivikoossapysyväni
GenetiivikoossapysyväsiGenetiivikoossapysyvämme
GenetiivikoossapysyvänneGenetiivikoossapysyvänsä
Monikon genetiivikoossapysyvienMonikon genetiivikoossapysyvieni
Monikon genetiivikoossapysyviesiMonikon genetiivikoossapysyviemme
Monikon genetiivikoossapysyvienneMonikon genetiivikoossapysyviensä
PartitiivikoossapysyvääPartitiivikoossapysyvääni
PartitiivikoossapysyvääsiPartitiivikoossapysyväämme
PartitiivikoossapysyväännePartitiivikoossapysyväänsä
Monikon partitiivikoossapysyviäMonikon partitiivikoossapysyviäni
Monikon partitiivikoossapysyviäsiMonikon partitiivikoossapysyviämme
Monikon partitiivikoossapysyviänneMonikon partitiivikoossapysyviään
Monikon partitiivikoossapysyviänsäInessiivikoossapysyvässä
InessiivikoossapysyvässäniInessiivikoossapysyvässäsi
InessiivikoossapysyvässämmeInessiivikoossapysyvässänne
InessiivikoossapysyvässäänInessiivikoossapysyvässänsä
Monikon inessiivikoossapysyvissäMonikon inessiivikoossapysyvissäni
Monikon inessiivikoossapysyvissäsiMonikon inessiivikoossapysyvissämme
Monikon inessiivikoossapysyvissänneMonikon inessiivikoossapysyvissään
Monikon inessiivikoossapysyvissänsäElatiivikoossapysyvästä
ElatiivikoossapysyvästäniElatiivikoossapysyvästäsi
ElatiivikoossapysyvästämmeElatiivikoossapysyvästänne
ElatiivikoossapysyvästäänElatiivikoossapysyvästänsä
Monikon elatiivikoossapysyvistäMonikon elatiivikoossapysyvistäni
Monikon elatiivikoossapysyvistäsiMonikon elatiivikoossapysyvistämme
Monikon elatiivikoossapysyvistänneMonikon elatiivikoossapysyvistään
Monikon elatiivikoossapysyvistänsäIllatiivikoossapysyvään
IllatiivikoossapysyvääniIllatiivikoossapysyvääsi
IllatiivikoossapysyväämmeIllatiivikoossapysyväänne
IllatiivikoossapysyväänsäMonikon illatiivikoossapysyviin
Monikon illatiivikoossapysyviiniMonikon illatiivikoossapysyviisi
Monikon illatiivikoossapysyviimmeMonikon illatiivikoossapysyviinne
Monikon illatiivikoossapysyviinsäAdessiivikoossapysyvällä
AdessiivikoossapysyvälläniAdessiivikoossapysyvälläsi
AdessiivikoossapysyvällämmeAdessiivikoossapysyvällänne
AdessiivikoossapysyvälläänAdessiivikoossapysyvällänsä
Monikon adessiivikoossapysyvilläMonikon adessiivikoossapysyvilläni
Monikon adessiivikoossapysyvilläsiMonikon adessiivikoossapysyvillämme
Monikon adessiivikoossapysyvillänneMonikon adessiivikoossapysyvillään
Monikon adessiivikoossapysyvillänsäAblatiivikoossapysyvältä
AblatiivikoossapysyvältäniAblatiivikoossapysyvältäsi
AblatiivikoossapysyvältämmeAblatiivikoossapysyvältänne
AblatiivikoossapysyvältäänAblatiivikoossapysyvältänsä
Monikon ablatiivikoossapysyviltäMonikon ablatiivikoossapysyviltäni
Monikon ablatiivikoossapysyviltäsiMonikon ablatiivikoossapysyviltämme
Monikon ablatiivikoossapysyviltänneMonikon ablatiivikoossapysyviltään
Monikon ablatiivikoossapysyviltänsäAllatiivikoossapysyvälle
AllatiivikoossapysyvälleniAllatiivikoossapysyvällesi
AllatiivikoossapysyvällemmeAllatiivikoossapysyvällenne
AllatiivikoossapysyvälleenAllatiivikoossapysyvällensä
Monikon allatiivikoossapysyvilleMonikon allatiivikoossapysyvilleni
Monikon allatiivikoossapysyvillesiMonikon allatiivikoossapysyvillemme
Monikon allatiivikoossapysyvillenneMonikon allatiivikoossapysyvilleen
Monikon allatiivikoossapysyvillensäEssiivikoossapysyvänä
EssiivikoossapysyvänäniEssiivikoossapysyvänäsi
EssiivikoossapysyvänämmeEssiivikoossapysyvänänne
EssiivikoossapysyvänäänEssiivikoossapysyvänänsä
Monikon essiivikoossapysyvinäMonikon essiivikoossapysyvinäni
Monikon essiivikoossapysyvinäsiMonikon essiivikoossapysyvinämme
Monikon essiivikoossapysyvinänneMonikon essiivikoossapysyvinään
Monikon essiivikoossapysyvinänsäTranslatiivikoossapysyväksi
TranslatiivikoossapysyväkseniTranslatiivikoossapysyväksesi
TranslatiivikoossapysyväksemmeTranslatiivikoossapysyväksenne
TranslatiivikoossapysyväkseenTranslatiivikoossapysyväksensä
Monikon translatiivikoossapysyviksiMonikon translatiivikoossapysyvikseni
Monikon translatiivikoossapysyviksesiMonikon translatiivikoossapysyviksemme
Monikon translatiivikoossapysyviksenneMonikon translatiivikoossapysyvikseen
Monikon translatiivikoossapysyviksensäMonikon instruktiivikoossapysyvin
AbessiivikoossapysyvättäAbessiivikoossapysyvättäni
AbessiivikoossapysyvättäsiAbessiivikoossapysyvättämme
AbessiivikoossapysyvättänneAbessiivikoossapysyvättään
AbessiivikoossapysyvättänsäMonikon abessiivikoossapysyvittä
Monikon abessiivikoossapysyvittäniMonikon abessiivikoossapysyvittäsi
Monikon abessiivikoossapysyvittämmeMonikon abessiivikoossapysyvittänne
Monikon abessiivikoossapysyvittäänMonikon abessiivikoossapysyvittänsä
Monikon komitatiivikoossapysyvineMonikon komitatiivikoossapysyvineni
Monikon komitatiivikoossapysyvinesiMonikon komitatiivikoossapysyvinemme
Monikon komitatiivikoossapysyvinenneMonikon komitatiivikoossapysyvineen
Monikon komitatiivikoossapysyvinensäMonikon akkusatiivikoossapysyvät
Monikon akkusatiivikoossapysyväniMonikon akkusatiivikoossapysyväsi
Monikon akkusatiivikoossapysyvämmeMonikon akkusatiivikoossapysyvänne
Monikon akkusatiivikoossapysyvänsäAkkusatiivikoossapysyväni
AkkusatiivikoossapysyväsiAkkusatiivikoossapysyvämme
AkkusatiivikoossapysyvänneAkkusatiivikoossapysyvänsä