| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | anatomia | ||
| Monikko | ikenet | Genetiivi | ikenen |
| Monikon genetiivi | ikenien | Monikon genetiivi | ienten |
| Partitiivi | ientä | Monikon partitiivi | ikeniä |
| Inessiivi | ikenessä | Monikon inessiivi | ikenissä |
| Elatiivi | ikenestä | Monikon elatiivi | ikenistä |
| Illatiivi | ikeneen | Monikon illatiivi | ikeniin |
| Adessiivi | ikenellä | Monikon adessiivi | ikenillä |
| Ablatiivi | ikeneltä | Monikon ablatiivi | ikeniltä |
| Allatiivi | ikenelle | Monikon allatiivi | ikenille |
| Essiivi | ikenenä | Monikon essiivi | ikeninä |
| Translatiivi | ikeneksi | Monikon translatiivi | ikeniksi |
| Monikon instruktiivi | ikenin | Abessiivi | ikenettä |
| Monikon abessiivi | ikenittä | Monikon akkusatiivi | ikenet |