Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /i.en/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Substantiivit
1.anatomia
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Substantiivi

  1. (anatomia) hampaan juurta peittävä pehmytkudos

Taivutusmuodot

MonikkoikenetGenetiiviikenen
Monikon genetiiviikenienMonikon genetiiviienten
PartitiiviientäMonikon partitiiviikeniä
InessiiviikenessäMonikon inessiiviikenissä
ElatiiviikenestäMonikon elatiiviikenistä
IllatiiviikeneenMonikon illatiiviikeniin
AdessiiviikenelläMonikon adessiiviikenillä
AblatiiviikeneltäMonikon ablatiiviikeniltä
AllatiiviikenelleMonikon allatiiviikenille
EssiiviikenenäMonikon essiiviikeninä
TranslatiiviikeneksiMonikon translatiiviikeniksi
Monikon instruktiiviikeninAbessiiviikenettä
Monikon abessiiviikenittäMonikon akkusatiiviikenet