| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | asetehtaat | Genetiivi | asetehtaan |
| Monikon genetiivi | asetehtaiden | Monikon genetiivi | asetehtaitten |
| Partitiivi | asetehdasta | Monikon partitiivi | asetehtaita |
| Inessiivi | asetehtaassa | Monikon inessiivi | asetehtaissa |
| Elatiivi | asetehtaasta | Monikon elatiivi | asetehtaista |
| Illatiivi | asetehtaaseen | Monikon illatiivi | asetehtaisiin |
| Adessiivi | asetehtaalla | Monikon adessiivi | asetehtailla |
| Ablatiivi | asetehtaalta | Monikon ablatiivi | asetehtailta |
| Allatiivi | asetehtaalle | Monikon allatiivi | asetehtaille |
| Essiivi | asetehtaana | Monikon essiivi | asetehtaina |
| Translatiivi | asetehtaaksi | Monikon translatiivi | asetehtaiksi |
| Monikon instruktiivi | asetehtain | Abessiivi | asetehtaatta |
| Monikon abessiivi | asetehtaitta | Monikon akkusatiivi | asetehtaat |