| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tyynnyttelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tyynnyttelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tyynnyttelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tyynnyttelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tyynnyttelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tyynnyttelevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tyynnyttelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tyynnyttelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tyynnytteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tyynnyttelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tyynnyttelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tyynnyttelivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tyynnyttelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tyynnyttelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tyynnyttelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tyynnyttelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tyynnyttelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tyynnyttelisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tyynnyttele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tyynnytelköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tyynnytelkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tyynnytelkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tyynnytelkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tyynnytellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tyynnytellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tyynnytellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tyynnytellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tyynnytellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tyynnytellevät |