| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | talirauhaset | Genetiivi | talirauhasen |
| Monikon genetiivi | talirauhasten | Monikon genetiivi | talirauhasien |
| Partitiivi | talirauhasta | Monikon partitiivi | talirauhasia |
| Inessiivi | talirauhasessa | Monikon inessiivi | talirauhasissa |
| Elatiivi | talirauhasesta | Monikon elatiivi | talirauhasista |
| Illatiivi | talirauhaseen | Monikon illatiivi | talirauhasiin |
| Adessiivi | talirauhasella | Monikon adessiivi | talirauhasilla |
| Ablatiivi | talirauhaselta | Monikon ablatiivi | talirauhasilta |
| Allatiivi | talirauhaselle | Monikon allatiivi | talirauhasille |
| Essiivi | talirauhasena | Monikon essiivi | talirauhasina |
| Translatiivi | talirauhaseksi | Monikon translatiivi | talirauhasiksi |
| Monikon instruktiivi | talirauhasin | Abessiivi | talirauhasetta |
| Monikon abessiivi | talirauhasitta | Monikon akkusatiivi | talirauhaset |