Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaбоядисвам (bojadisvam), оцветявам
englantidye, change the colour of something, tint or to stain, color, pigment, tincture, tint, colour, discolor, to dye, stain, run
espanjateñir, tinturar, colorear, decolorar, colorar, tintar, pigmentar
esperantokolorigi, kolori
hollantiverven, kleuren, pigmenteren, inkleuren
italiatingere, colorare, colorire
japani塗る (nuru), 染める (someru)
kreikkaβάφω (váfo), χρωματίζω (chromatízo)
latinacoloro
norjafarge
portugalitingir, colorir, pigmentar, tingimento
puolakolorować, barwić, zabarwiać, farbować, pigmentować
ranskateindre, teinter, colorer, verdir
ruotsifärga, färgsätta
saksafärben, enfärben, einfärben, verfärben, abfärben
tanskamale, farve, at farve
turkkiboyamak
tšekkiobarvit, barvit
unkarifest, színez, zöldít
venäjäкрасить (krasit), покрасить (pokrasit), обесцве́чивать (obestsvétšivat), обесцве́тить (obestsvétit), зелени́ть (zelenít), линя́ть (linját), полиня́ть (polinját), располза́ться (raspolzátsja), расползти́сь (raspolztís)

Määritelmät

Verbi

  1. muuttaa jonkin väriseksi; kiinnittää väriä johonkin, varsinkin kankaaseen

Esimerkit

  • Veri värjäsi joen punaiseksi.
  • Timo aikoo värjätä tukkansa oranssiksi.
  • Värjäsin vanhan mekkoni.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvärjäänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvärjäät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensvärjääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvärjäämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensvärjäätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvärjäävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivärjäsinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivärjäsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivärjäsiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivärjäsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivärjäsitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivärjäsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvärjäisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvärjäisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvärjäisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvärjäisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensvärjäisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvärjäisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvärjääYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvärjätköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvärjätkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensvärjätkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvärjätköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvärjännen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvärjännetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvärjännee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvärjännemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensvärjännette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvärjännevät