Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: [ˈmɑukɑs]
Käännös
1.
εύγευστος {m} (évgefstos)
2.
νόστιμος {m} (nóstimos / nóstimo)

Määritelmät

Adjektiivit

  1. hyvältä maistuva

Taivutusmuodot

MonikkomaukkaatMonikkomaukkaani
MonikkomaukkaasiMonikkomaukkaamme
MonikkomaukkaanneMonikkomaukkaansa
GenetiivimaukkaanGenetiivimaukkaani
GenetiivimaukkaasiGenetiivimaukkaamme
GenetiivimaukkaanneGenetiivimaukkaansa
Monikon genetiivimaukkaidenMonikon genetiivimaukkaitten
Monikon genetiivimaukkaideniMonikon genetiivimaukkaitteni
Monikon genetiivimaukkaidesiMonikon genetiivimaukkaittesi
Monikon genetiivimaukkaidemmeMonikon genetiivimaukkaittemme
Monikon genetiivimaukkaidenneMonikon genetiivimaukkaittenne
Monikon genetiivimaukkaidensaMonikon genetiivimaukkaittensa
PartitiivimaukastaPartitiivimaukastani
PartitiivimaukastasiPartitiivimaukastamme
PartitiivimaukastannePartitiivimaukastaan
PartitiivimaukastansaMonikon partitiivimaukkaita
Monikon partitiivimaukkaitaniMonikon partitiivimaukkaitasi
Monikon partitiivimaukkaitammeMonikon partitiivimaukkaitanne
Monikon partitiivimaukkaitaanMonikon partitiivimaukkaitansa
InessiivimaukkaassaInessiivimaukkaassani
InessiivimaukkaassasiInessiivimaukkaassamme
InessiivimaukkaassanneInessiivimaukkaassaan
InessiivimaukkaassansaMonikon inessiivimaukkaissa
Monikon inessiivimaukkaissaniMonikon inessiivimaukkaissasi
Monikon inessiivimaukkaissammeMonikon inessiivimaukkaissanne
Monikon inessiivimaukkaissaanMonikon inessiivimaukkaissansa
ElatiivimaukkaastaElatiivimaukkaastani
ElatiivimaukkaastasiElatiivimaukkaastamme
ElatiivimaukkaastanneElatiivimaukkaastaan
ElatiivimaukkaastansaMonikon elatiivimaukkaista
Monikon elatiivimaukkaistaniMonikon elatiivimaukkaistasi
Monikon elatiivimaukkaistammeMonikon elatiivimaukkaistanne
Monikon elatiivimaukkaistaanMonikon elatiivimaukkaistansa
IllatiivimaukkaaseenIllatiivimaukkaaseeni
IllatiivimaukkaaseesiIllatiivimaukkaaseemme
IllatiivimaukkaaseenneIllatiivimaukkaaseensa
Monikon illatiivimaukkaisiinMonikon illatiivimaukkaisiini
Monikon illatiivimaukkaisiisiMonikon illatiivimaukkaisiimme
Monikon illatiivimaukkaisiinneMonikon illatiivimaukkaisiinsa
AdessiivimaukkaallaAdessiivimaukkaallani
AdessiivimaukkaallasiAdessiivimaukkaallamme
AdessiivimaukkaallanneAdessiivimaukkaallaan
AdessiivimaukkaallansaMonikon adessiivimaukkailla
Monikon adessiivimaukkaillaniMonikon adessiivimaukkaillasi
Monikon adessiivimaukkaillammeMonikon adessiivimaukkaillanne
Monikon adessiivimaukkaillaanMonikon adessiivimaukkaillansa
AblatiivimaukkaaltaAblatiivimaukkaaltani
AblatiivimaukkaaltasiAblatiivimaukkaaltamme
AblatiivimaukkaaltanneAblatiivimaukkaaltaan
AblatiivimaukkaaltansaMonikon ablatiivimaukkailta
Monikon ablatiivimaukkailtaniMonikon ablatiivimaukkailtasi
Monikon ablatiivimaukkailtammeMonikon ablatiivimaukkailtanne
Monikon ablatiivimaukkailtaanMonikon ablatiivimaukkailtansa
AllatiivimaukkaalleAllatiivimaukkaalleni
AllatiivimaukkaallesiAllatiivimaukkaallemme
AllatiivimaukkaallenneAllatiivimaukkaalleen
AllatiivimaukkaallensaMonikon allatiivimaukkaille
Monikon allatiivimaukkailleniMonikon allatiivimaukkaillesi
Monikon allatiivimaukkaillemmeMonikon allatiivimaukkaillenne
Monikon allatiivimaukkailleenMonikon allatiivimaukkaillensa
EssiivimaukkaanaEssiivimaukkaanani
EssiivimaukkaanasiEssiivimaukkaanamme
EssiivimaukkaananneEssiivimaukkaanaan
EssiivimaukkaanansaMonikon essiivimaukkaina
Monikon essiivimaukkainaniMonikon essiivimaukkainasi
Monikon essiivimaukkainammeMonikon essiivimaukkainanne
Monikon essiivimaukkainaanMonikon essiivimaukkainansa
TranslatiivimaukkaaksiTranslatiivimaukkaakseni
TranslatiivimaukkaaksesiTranslatiivimaukkaaksemme
TranslatiivimaukkaaksenneTranslatiivimaukkaakseen
TranslatiivimaukkaaksensaMonikon translatiivimaukkaiksi
Monikon translatiivimaukkaikseniMonikon translatiivimaukkaiksesi
Monikon translatiivimaukkaiksemmeMonikon translatiivimaukkaiksenne
Monikon translatiivimaukkaikseenMonikon translatiivimaukkaiksensa
Monikon instruktiivimaukkainAbessiivimaukkaatta
AbessiivimaukkaattaniAbessiivimaukkaattasi
AbessiivimaukkaattammeAbessiivimaukkaattanne
AbessiivimaukkaattaanAbessiivimaukkaattansa
Monikon abessiivimaukkaittaMonikon abessiivimaukkaittani
Monikon abessiivimaukkaittasiMonikon abessiivimaukkaittamme
Monikon abessiivimaukkaittanneMonikon abessiivimaukkaittaan
Monikon abessiivimaukkaittansaMonikon komitatiivimaukkaine
Monikon komitatiivimaukkaineniMonikon komitatiivimaukkainesi
Monikon komitatiivimaukkainemmeMonikon komitatiivimaukkainenne
Monikon komitatiivimaukkaineenMonikon komitatiivimaukkainensa
KomparatiivimaukkaampiSuperlatiivimaukkain
Monikon akkusatiivimaukkaatMonikon akkusatiivimaukkaani
Monikon akkusatiivimaukkaasiMonikon akkusatiivimaukkaamme
Monikon akkusatiivimaukkaanneMonikon akkusatiivimaukkaansa
AkkusatiivimaukkaaniAkkusatiivimaukkaasi
AkkusatiivimaukkaammeAkkusatiivimaukkaanne
Akkusatiivimaukkaansa

Luokat