| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| 5. | |
| 6. | lækker {c} |
| 7. | |
| Monikko | maukkaat | Monikko | maukkaani |
| Monikko | maukkaasi | Monikko | maukkaamme |
| Monikko | maukkaanne | Monikko | maukkaansa |
| Genetiivi | maukkaan | Genetiivi | maukkaani |
| Genetiivi | maukkaasi | Genetiivi | maukkaamme |
| Genetiivi | maukkaanne | Genetiivi | maukkaansa |
| Monikon genetiivi | maukkaiden | Monikon genetiivi | maukkaitten |
| Monikon genetiivi | maukkaideni | Monikon genetiivi | maukkaitteni |
| Monikon genetiivi | maukkaidesi | Monikon genetiivi | maukkaittesi |
| Monikon genetiivi | maukkaidemme | Monikon genetiivi | maukkaittemme |
| Monikon genetiivi | maukkaidenne | Monikon genetiivi | maukkaittenne |
| Monikon genetiivi | maukkaidensa | Monikon genetiivi | maukkaittensa |
| Partitiivi | maukasta | Partitiivi | maukastani |
| Partitiivi | maukastasi | Partitiivi | maukastamme |
| Partitiivi | maukastanne | Partitiivi | maukastaan |
| Partitiivi | maukastansa | Monikon partitiivi | maukkaita |
| Monikon partitiivi | maukkaitani | Monikon partitiivi | maukkaitasi |
| Monikon partitiivi | maukkaitamme | Monikon partitiivi | maukkaitanne |
| Monikon partitiivi | maukkaitaan | Monikon partitiivi | maukkaitansa |
| Inessiivi | maukkaassa | Inessiivi | maukkaassani |
| Inessiivi | maukkaassasi | Inessiivi | maukkaassamme |
| Inessiivi | maukkaassanne | Inessiivi | maukkaassaan |
| Inessiivi | maukkaassansa | Monikon inessiivi | maukkaissa |
| Monikon inessiivi | maukkaissani | Monikon inessiivi | maukkaissasi |
| Monikon inessiivi | maukkaissamme | Monikon inessiivi | maukkaissanne |
| Monikon inessiivi | maukkaissaan | Monikon inessiivi | maukkaissansa |
| Elatiivi | maukkaasta | Elatiivi | maukkaastani |
| Elatiivi | maukkaastasi | Elatiivi | maukkaastamme |
| Elatiivi | maukkaastanne | Elatiivi | maukkaastaan |
| Elatiivi | maukkaastansa | Monikon elatiivi | maukkaista |
| Monikon elatiivi | maukkaistani | Monikon elatiivi | maukkaistasi |
| Monikon elatiivi | maukkaistamme | Monikon elatiivi | maukkaistanne |
| Monikon elatiivi | maukkaistaan | Monikon elatiivi | maukkaistansa |
| Illatiivi | maukkaaseen | Illatiivi | maukkaaseeni |
| Illatiivi | maukkaaseesi | Illatiivi | maukkaaseemme |
| Illatiivi | maukkaaseenne | Illatiivi | maukkaaseensa |
| Monikon illatiivi | maukkaisiin | Monikon illatiivi | maukkaisiini |
| Monikon illatiivi | maukkaisiisi | Monikon illatiivi | maukkaisiimme |
| Monikon illatiivi | maukkaisiinne | Monikon illatiivi | maukkaisiinsa |
| Adessiivi | maukkaalla | Adessiivi | maukkaallani |
| Adessiivi | maukkaallasi | Adessiivi | maukkaallamme |
| Adessiivi | maukkaallanne | Adessiivi | maukkaallaan |
| Adessiivi | maukkaallansa | Monikon adessiivi | maukkailla |
| Monikon adessiivi | maukkaillani | Monikon adessiivi | maukkaillasi |
| Monikon adessiivi | maukkaillamme | Monikon adessiivi | maukkaillanne |
| Monikon adessiivi | maukkaillaan | Monikon adessiivi | maukkaillansa |
| Ablatiivi | maukkaalta | Ablatiivi | maukkaaltani |
| Ablatiivi | maukkaaltasi | Ablatiivi | maukkaaltamme |
| Ablatiivi | maukkaaltanne | Ablatiivi | maukkaaltaan |
| Ablatiivi | maukkaaltansa | Monikon ablatiivi | maukkailta |
| Monikon ablatiivi | maukkailtani | Monikon ablatiivi | maukkailtasi |
| Monikon ablatiivi | maukkailtamme | Monikon ablatiivi | maukkailtanne |
| Monikon ablatiivi | maukkailtaan | Monikon ablatiivi | maukkailtansa |
| Allatiivi | maukkaalle | Allatiivi | maukkaalleni |
| Allatiivi | maukkaallesi | Allatiivi | maukkaallemme |
| Allatiivi | maukkaallenne | Allatiivi | maukkaalleen |
| Allatiivi | maukkaallensa | Monikon allatiivi | maukkaille |
| Monikon allatiivi | maukkailleni | Monikon allatiivi | maukkaillesi |
| Monikon allatiivi | maukkaillemme | Monikon allatiivi | maukkaillenne |
| Monikon allatiivi | maukkailleen | Monikon allatiivi | maukkaillensa |
| Essiivi | maukkaana | Essiivi | maukkaanani |
| Essiivi | maukkaanasi | Essiivi | maukkaanamme |
| Essiivi | maukkaananne | Essiivi | maukkaanaan |
| Essiivi | maukkaanansa | Monikon essiivi | maukkaina |
| Monikon essiivi | maukkainani | Monikon essiivi | maukkainasi |
| Monikon essiivi | maukkainamme | Monikon essiivi | maukkainanne |
| Monikon essiivi | maukkainaan | Monikon essiivi | maukkainansa |
| Translatiivi | maukkaaksi | Translatiivi | maukkaakseni |
| Translatiivi | maukkaaksesi | Translatiivi | maukkaaksemme |
| Translatiivi | maukkaaksenne | Translatiivi | maukkaakseen |
| Translatiivi | maukkaaksensa | Monikon translatiivi | maukkaiksi |
| Monikon translatiivi | maukkaikseni | Monikon translatiivi | maukkaiksesi |
| Monikon translatiivi | maukkaiksemme | Monikon translatiivi | maukkaiksenne |
| Monikon translatiivi | maukkaikseen | Monikon translatiivi | maukkaiksensa |
| Monikon instruktiivi | maukkain | Abessiivi | maukkaatta |
| Abessiivi | maukkaattani | Abessiivi | maukkaattasi |
| Abessiivi | maukkaattamme | Abessiivi | maukkaattanne |
| Abessiivi | maukkaattaan | Abessiivi | maukkaattansa |
| Monikon abessiivi | maukkaitta | Monikon abessiivi | maukkaittani |
| Monikon abessiivi | maukkaittasi | Monikon abessiivi | maukkaittamme |
| Monikon abessiivi | maukkaittanne | Monikon abessiivi | maukkaittaan |
| Monikon abessiivi | maukkaittansa | Monikon komitatiivi | maukkaine |
| Monikon komitatiivi | maukkaineni | Monikon komitatiivi | maukkainesi |
| Monikon komitatiivi | maukkainemme | Monikon komitatiivi | maukkainenne |
| Monikon komitatiivi | maukkaineen | Monikon komitatiivi | maukkainensa |
| Komparatiivi | maukkaampi | Superlatiivi | maukkain |
| Monikon akkusatiivi | maukkaat | Monikon akkusatiivi | maukkaani |
| Monikon akkusatiivi | maukkaasi | Monikon akkusatiivi | maukkaamme |
| Monikon akkusatiivi | maukkaanne | Monikon akkusatiivi | maukkaansa |
| Akkusatiivi | maukkaani | Akkusatiivi | maukkaasi |
| Akkusatiivi | maukkaamme | Akkusatiivi | maukkaanne |
| Akkusatiivi | maukkaansa |