| Monikko | kansakoulut | Genetiivi | kansakoulun |
| Monikon genetiivi | kansakoulujen | Partitiivi | kansakoulua |
| Monikon partitiivi | kansakouluja | Inessiivi | kansakoulussa |
| Monikon inessiivi | kansakouluissa | Elatiivi | kansakoulusta |
| Monikon elatiivi | kansakouluista | Illatiivi | kansakouluun |
| Monikon illatiivi | kansakouluihin | Adessiivi | kansakoululla |
| Monikon adessiivi | kansakouluilla | Ablatiivi | kansakoululta |
| Monikon ablatiivi | kansakouluilta | Allatiivi | kansakoululle |
| Monikon allatiivi | kansakouluille | Essiivi | kansakouluna |
| Monikon essiivi | kansakouluina | Translatiivi | kansakouluksi |
| Monikon translatiivi | kansakouluiksi | Monikon instruktiivi | kansakouluin |
| Abessiivi | kansakoulutta | Monikon abessiivi | kansakouluitta |
| Monikon akkusatiivi | kansakoulut |