| Monikko | antibiootit | Genetiivi | antibiootin |
| Monikon genetiivi | antibioottien | Partitiivi | antibioottia |
| Monikon partitiivi | antibiootteja | Inessiivi | antibiootissa |
| Monikon inessiivi | antibiooteissa | Elatiivi | antibiootista |
| Monikon elatiivi | antibiooteista | Illatiivi | antibioottiin |
| Monikon illatiivi | antibiootteihin | Adessiivi | antibiootilla |
| Monikon adessiivi | antibiooteilla | Ablatiivi | antibiootilta |
| Monikon ablatiivi | antibiooteilta | Allatiivi | antibiootille |
| Monikon allatiivi | antibiooteille | Essiivi | antibioottina |
| Monikon essiivi | antibiootteina | Translatiivi | antibiootiksi |
| Monikon translatiivi | antibiooteiksi | Monikon instruktiivi | antibiootein |
| Abessiivi | antibiootitta | Monikon abessiivi | antibiooteitta |
| Monikon akkusatiivi | antibiootit |