| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | imbecile |
| espanja | imbécil |
| hollanti | imbeciel |
| italia | tarato |
| japani | ばか (baka) |
| kreikka | ηλίθιος (ilíthios), βλάκας (vlákas), ανόητος (anóitos) |
| latvia | muļķis, muļķe, stulbs, imbecils |
| portugali | imbecil |
| ranska | imbécile |
| saksa | Idiot |
| venäjä | имбецил (imbetsil), дурак (durak), дура (dura) |
| Monikko | imbesillit | Genetiivi | imbesillin |
| Monikon genetiivi | imbesillien | Partitiivi | imbesilliä |
| Monikon partitiivi | imbesillejä | Inessiivi | imbesillissä |
| Monikon inessiivi | imbesilleissä | Elatiivi | imbesillistä |
| Monikon elatiivi | imbesilleistä | Illatiivi | imbesilliin |
| Monikon illatiivi | imbesilleihin | Adessiivi | imbesillillä |
| Monikon adessiivi | imbesilleillä | Ablatiivi | imbesilliltä |
| Monikon ablatiivi | imbesilleiltä | Allatiivi | imbesillille |
| Monikon allatiivi | imbesilleille | Essiivi | imbesillinä |
| Monikon essiivi | imbesilleinä | Translatiivi | imbesilliksi |
| Monikon translatiivi | imbesilleiksi | Monikon instruktiivi | imbesillein |
| Abessiivi | imbesillittä | Monikon abessiivi | imbesilleittä |
| Monikon akkusatiivi | imbesillit |