| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | fysiologia | |
| 2. | fysiologia | |
| 3. | ||
| 4. | fysiologia | |
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| Monikko | värisokeudet | Genetiivi | värisokeuden |
| Monikon genetiivi | värisokeuksien | Partitiivi | värisokeutta |
| Monikon partitiivi | värisokeuksia | Inessiivi | värisokeudessa |
| Monikon inessiivi | värisokeuksissa | Elatiivi | värisokeudesta |
| Monikon elatiivi | värisokeuksista | Illatiivi | värisokeuteen |
| Monikon illatiivi | värisokeuksiin | Adessiivi | värisokeudella |
| Monikon adessiivi | värisokeuksilla | Ablatiivi | värisokeudelta |
| Monikon ablatiivi | värisokeuksilta | Allatiivi | värisokeudelle |
| Monikon allatiivi | värisokeuksille | Essiivi | värisokeutena |
| Monikon essiivi | värisokeuksina | Translatiivi | värisokeudeksi |
| Monikon translatiivi | värisokeuksiksi | Monikon instruktiivi | värisokeuksin |
| Abessiivi | värisokeudetta | Monikon abessiivi | värisokeuksitta |
| Monikon akkusatiivi | värisokeudet |