Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
Adjektiivit
3.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Kataloniasta kotoisin tai peräisin oleva

Taivutusmuodot

MonikkokatalonialaisetMonikkokatalonialaiseni
MonikkokatalonialaisesiMonikkokatalonialaisemme
MonikkokatalonialaisenneMonikkokatalonialaisensa
GenetiivikatalonialaisenGenetiivikatalonialaiseni
GenetiivikatalonialaisesiGenetiivikatalonialaisemme
GenetiivikatalonialaisenneGenetiivikatalonialaisensa
Monikon genetiivikatalonialaistenMonikon genetiivikatalonialaisien
Monikon genetiivikatalonialaisteniMonikon genetiivikatalonialaisieni
Monikon genetiivikatalonialaistesiMonikon genetiivikatalonialaisiesi
Monikon genetiivikatalonialaistemmeMonikon genetiivikatalonialaisiemme
Monikon genetiivikatalonialaistenneMonikon genetiivikatalonialaisienne
Monikon genetiivikatalonialaistensaMonikon genetiivikatalonialaisiensa
PartitiivikatalonialaistaPartitiivikatalonialaistani
PartitiivikatalonialaistasiPartitiivikatalonialaistamme
PartitiivikatalonialaistannePartitiivikatalonialaistaan
PartitiivikatalonialaistansaMonikon partitiivikatalonialaisia
Monikon partitiivikatalonialaisianiMonikon partitiivikatalonialaisiasi
Monikon partitiivikatalonialaisiammeMonikon partitiivikatalonialaisianne
Monikon partitiivikatalonialaisiaanMonikon partitiivikatalonialaisiansa
InessiivikatalonialaisessaInessiivikatalonialaisessani
InessiivikatalonialaisessasiInessiivikatalonialaisessamme
InessiivikatalonialaisessanneInessiivikatalonialaisessaan
InessiivikatalonialaisessansaMonikon inessiivikatalonialaisissa
Monikon inessiivikatalonialaisissaniMonikon inessiivikatalonialaisissasi
Monikon inessiivikatalonialaisissammeMonikon inessiivikatalonialaisissanne
Monikon inessiivikatalonialaisissaanMonikon inessiivikatalonialaisissansa
ElatiivikatalonialaisestaElatiivikatalonialaisestani
ElatiivikatalonialaisestasiElatiivikatalonialaisestamme
ElatiivikatalonialaisestanneElatiivikatalonialaisestaan
ElatiivikatalonialaisestansaMonikon elatiivikatalonialaisista
Monikon elatiivikatalonialaisistaniMonikon elatiivikatalonialaisistasi
Monikon elatiivikatalonialaisistammeMonikon elatiivikatalonialaisistanne
Monikon elatiivikatalonialaisistaanMonikon elatiivikatalonialaisistansa
IllatiivikatalonialaiseenIllatiivikatalonialaiseeni
IllatiivikatalonialaiseesiIllatiivikatalonialaiseemme
IllatiivikatalonialaiseenneIllatiivikatalonialaiseensa
Monikon illatiivikatalonialaisiinMonikon illatiivikatalonialaisiini
Monikon illatiivikatalonialaisiisiMonikon illatiivikatalonialaisiimme
Monikon illatiivikatalonialaisiinneMonikon illatiivikatalonialaisiinsa
AdessiivikatalonialaisellaAdessiivikatalonialaisellani
AdessiivikatalonialaisellasiAdessiivikatalonialaisellamme
AdessiivikatalonialaisellanneAdessiivikatalonialaisellaan
AdessiivikatalonialaisellansaMonikon adessiivikatalonialaisilla
Monikon adessiivikatalonialaisillaniMonikon adessiivikatalonialaisillasi
Monikon adessiivikatalonialaisillammeMonikon adessiivikatalonialaisillanne
Monikon adessiivikatalonialaisillaanMonikon adessiivikatalonialaisillansa
AblatiivikatalonialaiseltaAblatiivikatalonialaiseltani
AblatiivikatalonialaiseltasiAblatiivikatalonialaiseltamme
AblatiivikatalonialaiseltanneAblatiivikatalonialaiseltaan
AblatiivikatalonialaiseltansaMonikon ablatiivikatalonialaisilta
Monikon ablatiivikatalonialaisiltaniMonikon ablatiivikatalonialaisiltasi
Monikon ablatiivikatalonialaisiltammeMonikon ablatiivikatalonialaisiltanne
Monikon ablatiivikatalonialaisiltaanMonikon ablatiivikatalonialaisiltansa
AllatiivikatalonialaiselleAllatiivikatalonialaiselleni
AllatiivikatalonialaisellesiAllatiivikatalonialaisellemme
AllatiivikatalonialaisellenneAllatiivikatalonialaiselleen
AllatiivikatalonialaisellensaMonikon allatiivikatalonialaisille
Monikon allatiivikatalonialaisilleniMonikon allatiivikatalonialaisillesi
Monikon allatiivikatalonialaisillemmeMonikon allatiivikatalonialaisillenne
Monikon allatiivikatalonialaisilleenMonikon allatiivikatalonialaisillensa
EssiivikatalonialaisenaEssiivikatalonialaisenani
EssiivikatalonialaisenasiEssiivikatalonialaisenamme
EssiivikatalonialaisenanneEssiivikatalonialaisenaan
EssiivikatalonialaisenansaMonikon essiivikatalonialaisina
Monikon essiivikatalonialaisinaniMonikon essiivikatalonialaisinasi
Monikon essiivikatalonialaisinammeMonikon essiivikatalonialaisinanne
Monikon essiivikatalonialaisinaanMonikon essiivikatalonialaisinansa
TranslatiivikatalonialaiseksiTranslatiivikatalonialaisekseni
TranslatiivikatalonialaiseksesiTranslatiivikatalonialaiseksemme
TranslatiivikatalonialaiseksenneTranslatiivikatalonialaisekseen
TranslatiivikatalonialaiseksensaMonikon translatiivikatalonialaisiksi
Monikon translatiivikatalonialaisikseniMonikon translatiivikatalonialaisiksesi
Monikon translatiivikatalonialaisiksemmeMonikon translatiivikatalonialaisiksenne
Monikon translatiivikatalonialaisikseenMonikon translatiivikatalonialaisiksensa
Monikon instruktiivikatalonialaisinAbessiivikatalonialaisetta
AbessiivikatalonialaisettaniAbessiivikatalonialaisettasi
AbessiivikatalonialaisettammeAbessiivikatalonialaisettanne
AbessiivikatalonialaisettaanAbessiivikatalonialaisettansa
Monikon abessiivikatalonialaisittaMonikon abessiivikatalonialaisittani
Monikon abessiivikatalonialaisittasiMonikon abessiivikatalonialaisittamme
Monikon abessiivikatalonialaisittanneMonikon abessiivikatalonialaisittaan
Monikon abessiivikatalonialaisittansaMonikon komitatiivikatalonialaisine
Monikon komitatiivikatalonialaisineniMonikon komitatiivikatalonialaisinesi
Monikon komitatiivikatalonialaisinemmeMonikon komitatiivikatalonialaisinenne
Monikon komitatiivikatalonialaisineenMonikon komitatiivikatalonialaisinensa
Monikon akkusatiivikatalonialaisetMonikon akkusatiivikatalonialaiseni
Monikon akkusatiivikatalonialaisesiMonikon akkusatiivikatalonialaisemme
Monikon akkusatiivikatalonialaisenneMonikon akkusatiivikatalonialaisensa
AkkusatiivikatalonialaiseniAkkusatiivikatalonialaisesi
AkkusatiivikatalonialaisemmeAkkusatiivikatalonialaisenne
Akkusatiivikatalonialaisensa