| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | loukkaava | |
| Monikko | spastikot | Genetiivi | spastikon |
| Monikon genetiivi | spastikkojen | Monikon genetiivi | spastikoiden |
| Monikon genetiivi | spastikoitten | Partitiivi | spastikkoa |
| Monikon partitiivi | spastikkoja | Monikon partitiivi | spastikoita |
| Inessiivi | spastikossa | Monikon inessiivi | spastikoissa |
| Elatiivi | spastikosta | Monikon elatiivi | spastikoista |
| Illatiivi | spastikkoon | Monikon illatiivi | spastikkoihin |
| Monikon illatiivi | spastikoihin | Adessiivi | spastikolla |
| Monikon adessiivi | spastikoilla | Ablatiivi | spastikolta |
| Monikon ablatiivi | spastikoilta | Allatiivi | spastikolle |
| Monikon allatiivi | spastikoille | Essiivi | spastikkona |
| Monikon essiivi | spastikkoina | Translatiivi | spastikoksi |
| Monikon translatiivi | spastikoiksi | Monikon instruktiivi | spastikoin |
| Abessiivi | spastikotta | Monikon abessiivi | spastikoitta |
| Monikon akkusatiivi | spastikot |