| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 10. | ||
| Monikko | taipuisat | Monikko | taipuisani |
| Monikko | taipuisasi | Monikko | taipuisamme |
| Monikko | taipuisanne | Monikko | taipuisansa |
| Genetiivi | taipuisan | Genetiivi | taipuisani |
| Genetiivi | taipuisasi | Genetiivi | taipuisamme |
| Genetiivi | taipuisanne | Genetiivi | taipuisansa |
| Monikon genetiivi | taipuisien | Monikon genetiivi | taipuisieni |
| Monikon genetiivi | taipuisiesi | Monikon genetiivi | taipuisiemme |
| Monikon genetiivi | taipuisienne | Monikon genetiivi | taipuisiensa |
| Partitiivi | taipuisaa | Partitiivi | taipuisaani |
| Partitiivi | taipuisaasi | Partitiivi | taipuisaamme |
| Partitiivi | taipuisaanne | Partitiivi | taipuisaansa |
| Monikon partitiivi | taipuisia | Monikon partitiivi | taipuisiani |
| Monikon partitiivi | taipuisiasi | Monikon partitiivi | taipuisiamme |
| Monikon partitiivi | taipuisianne | Monikon partitiivi | taipuisiaan |
| Monikon partitiivi | taipuisiansa | Inessiivi | taipuisassa |
| Inessiivi | taipuisassani | Inessiivi | taipuisassasi |
| Inessiivi | taipuisassamme | Inessiivi | taipuisassanne |
| Inessiivi | taipuisassaan | Inessiivi | taipuisassansa |
| Monikon inessiivi | taipuisissa | Monikon inessiivi | taipuisissani |
| Monikon inessiivi | taipuisissasi | Monikon inessiivi | taipuisissamme |
| Monikon inessiivi | taipuisissanne | Monikon inessiivi | taipuisissaan |
| Monikon inessiivi | taipuisissansa | Elatiivi | taipuisasta |
| Elatiivi | taipuisastani | Elatiivi | taipuisastasi |
| Elatiivi | taipuisastamme | Elatiivi | taipuisastanne |
| Elatiivi | taipuisastaan | Elatiivi | taipuisastansa |
| Monikon elatiivi | taipuisista | Monikon elatiivi | taipuisistani |
| Monikon elatiivi | taipuisistasi | Monikon elatiivi | taipuisistamme |
| Monikon elatiivi | taipuisistanne | Monikon elatiivi | taipuisistaan |
| Monikon elatiivi | taipuisistansa | Illatiivi | taipuisaan |
| Illatiivi | taipuisaani | Illatiivi | taipuisaasi |
| Illatiivi | taipuisaamme | Illatiivi | taipuisaanne |
| Illatiivi | taipuisaansa | Monikon illatiivi | taipuisiin |
| Monikon illatiivi | taipuisiini | Monikon illatiivi | taipuisiisi |
| Monikon illatiivi | taipuisiimme | Monikon illatiivi | taipuisiinne |
| Monikon illatiivi | taipuisiinsa | Adessiivi | taipuisalla |
| Adessiivi | taipuisallani | Adessiivi | taipuisallasi |
| Adessiivi | taipuisallamme | Adessiivi | taipuisallanne |
| Adessiivi | taipuisallaan | Adessiivi | taipuisallansa |
| Monikon adessiivi | taipuisilla | Monikon adessiivi | taipuisillani |
| Monikon adessiivi | taipuisillasi | Monikon adessiivi | taipuisillamme |
| Monikon adessiivi | taipuisillanne | Monikon adessiivi | taipuisillaan |
| Monikon adessiivi | taipuisillansa | Ablatiivi | taipuisalta |
| Ablatiivi | taipuisaltani | Ablatiivi | taipuisaltasi |
| Ablatiivi | taipuisaltamme | Ablatiivi | taipuisaltanne |
| Ablatiivi | taipuisaltaan | Ablatiivi | taipuisaltansa |
| Monikon ablatiivi | taipuisilta | Monikon ablatiivi | taipuisiltani |
| Monikon ablatiivi | taipuisiltasi | Monikon ablatiivi | taipuisiltamme |
| Monikon ablatiivi | taipuisiltanne | Monikon ablatiivi | taipuisiltaan |
| Monikon ablatiivi | taipuisiltansa | Allatiivi | taipuisalle |
| Allatiivi | taipuisalleni | Allatiivi | taipuisallesi |
| Allatiivi | taipuisallemme | Allatiivi | taipuisallenne |
| Allatiivi | taipuisalleen | Allatiivi | taipuisallensa |
| Monikon allatiivi | taipuisille | Monikon allatiivi | taipuisilleni |
| Monikon allatiivi | taipuisillesi | Monikon allatiivi | taipuisillemme |
| Monikon allatiivi | taipuisillenne | Monikon allatiivi | taipuisilleen |
| Monikon allatiivi | taipuisillensa | Essiivi | taipuisana |
| Essiivi | taipuisanani | Essiivi | taipuisanasi |
| Essiivi | taipuisanamme | Essiivi | taipuisananne |
| Essiivi | taipuisanaan | Essiivi | taipuisanansa |
| Monikon essiivi | taipuisina | Monikon essiivi | taipuisinani |
| Monikon essiivi | taipuisinasi | Monikon essiivi | taipuisinamme |
| Monikon essiivi | taipuisinanne | Monikon essiivi | taipuisinaan |
| Monikon essiivi | taipuisinansa | Translatiivi | taipuisaksi |
| Translatiivi | taipuisakseni | Translatiivi | taipuisaksesi |
| Translatiivi | taipuisaksemme | Translatiivi | taipuisaksenne |
| Translatiivi | taipuisakseen | Translatiivi | taipuisaksensa |
| Monikon translatiivi | taipuisiksi | Monikon translatiivi | taipuisikseni |
| Monikon translatiivi | taipuisiksesi | Monikon translatiivi | taipuisiksemme |
| Monikon translatiivi | taipuisiksenne | Monikon translatiivi | taipuisikseen |
| Monikon translatiivi | taipuisiksensa | Monikon instruktiivi | taipuisin |
| Abessiivi | taipuisatta | Abessiivi | taipuisattani |
| Abessiivi | taipuisattasi | Abessiivi | taipuisattamme |
| Abessiivi | taipuisattanne | Abessiivi | taipuisattaan |
| Abessiivi | taipuisattansa | Monikon abessiivi | taipuisitta |
| Monikon abessiivi | taipuisittani | Monikon abessiivi | taipuisittasi |
| Monikon abessiivi | taipuisittamme | Monikon abessiivi | taipuisittanne |
| Monikon abessiivi | taipuisittaan | Monikon abessiivi | taipuisittansa |
| Monikon komitatiivi | taipuisine | Monikon komitatiivi | taipuisineni |
| Monikon komitatiivi | taipuisinesi | Monikon komitatiivi | taipuisinemme |
| Monikon komitatiivi | taipuisinenne | Monikon komitatiivi | taipuisineen |
| Monikon komitatiivi | taipuisinensa | Komparatiivi | taipuisampi |
| Superlatiivi | taipuisin | Monikon akkusatiivi | taipuisat |
| Monikon akkusatiivi | taipuisani | Monikon akkusatiivi | taipuisasi |
| Monikon akkusatiivi | taipuisamme | Monikon akkusatiivi | taipuisanne |
| Monikon akkusatiivi | taipuisansa | Akkusatiivi | taipuisani |
| Akkusatiivi | taipuisasi | Akkusatiivi | taipuisamme |
| Akkusatiivi | taipuisanne | Akkusatiivi | taipuisansa |