Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
1.
ινδικός
{m}
(indikós)
2.
Ινδός
{m}
(Indós)
3.
Ινδή
{f}
(Indí)
Määritelmät
Adjektiivit
Intiasta
peräisin oleva tai Intiaan liittyvä
Substantiivit
pysyvästi
Intiassa
asuva henkilö
Intian
kansalainen
syntyperältään intialainen
Taivutusmuodot
Monikko
intialaiset
Monikko
intialaiseni
Monikko
intialaisesi
Monikko
intialaisemme
Monikko
intialaisenne
Monikko
intialaisensa
Genetiivi
intialaisen
Genetiivi
intialaiseni
Genetiivi
intialaisesi
Genetiivi
intialaisemme
Genetiivi
intialaisenne
Genetiivi
intialaisensa
Monikon genetiivi
intialaisten
Monikon genetiivi
intialaisien
Monikon genetiivi
intialaisteni
Monikon genetiivi
intialaisieni
Monikon genetiivi
intialaistesi
Monikon genetiivi
intialaisiesi
Monikon genetiivi
intialaistemme
Monikon genetiivi
intialaisiemme
Monikon genetiivi
intialaistenne
Monikon genetiivi
intialaisienne
Monikon genetiivi
intialaistensa
Monikon genetiivi
intialaisiensa
Partitiivi
intialaista
Partitiivi
intialaistani
Partitiivi
intialaistasi
Partitiivi
intialaistamme
Partitiivi
intialaistanne
Partitiivi
intialaistaan
Partitiivi
intialaistansa
Monikon partitiivi
intialaisia
Monikon partitiivi
intialaisiani
Monikon partitiivi
intialaisiasi
Monikon partitiivi
intialaisiamme
Monikon partitiivi
intialaisianne
Monikon partitiivi
intialaisiaan
Monikon partitiivi
intialaisiansa
Inessiivi
intialaisessa
Inessiivi
intialaisessani
Inessiivi
intialaisessasi
Inessiivi
intialaisessamme
Inessiivi
intialaisessanne
Inessiivi
intialaisessaan
Inessiivi
intialaisessansa
Monikon inessiivi
intialaisissa
Monikon inessiivi
intialaisissani
Monikon inessiivi
intialaisissasi
Monikon inessiivi
intialaisissamme
Monikon inessiivi
intialaisissanne
Monikon inessiivi
intialaisissaan
Monikon inessiivi
intialaisissansa
Elatiivi
intialaisesta
Elatiivi
intialaisestani
Elatiivi
intialaisestasi
Elatiivi
intialaisestamme
Elatiivi
intialaisestanne
Elatiivi
intialaisestaan
Elatiivi
intialaisestansa
Monikon elatiivi
intialaisista
Monikon elatiivi
intialaisistani
Monikon elatiivi
intialaisistasi
Monikon elatiivi
intialaisistamme
Monikon elatiivi
intialaisistanne
Monikon elatiivi
intialaisistaan
Monikon elatiivi
intialaisistansa
Illatiivi
intialaiseen
Illatiivi
intialaiseeni
Illatiivi
intialaiseesi
Illatiivi
intialaiseemme
Illatiivi
intialaiseenne
Illatiivi
intialaiseensa
Monikon illatiivi
intialaisiin
Monikon illatiivi
intialaisiini
Monikon illatiivi
intialaisiisi
Monikon illatiivi
intialaisiimme
Monikon illatiivi
intialaisiinne
Monikon illatiivi
intialaisiinsa
Adessiivi
intialaisella
Adessiivi
intialaisellani
Adessiivi
intialaisellasi
Adessiivi
intialaisellamme
Adessiivi
intialaisellanne
Adessiivi
intialaisellaan
Adessiivi
intialaisellansa
Monikon adessiivi
intialaisilla
Monikon adessiivi
intialaisillani
Monikon adessiivi
intialaisillasi
Monikon adessiivi
intialaisillamme
Monikon adessiivi
intialaisillanne
Monikon adessiivi
intialaisillaan
Monikon adessiivi
intialaisillansa
Ablatiivi
intialaiselta
Ablatiivi
intialaiseltani
Ablatiivi
intialaiseltasi
Ablatiivi
intialaiseltamme
Ablatiivi
intialaiseltanne
Ablatiivi
intialaiseltaan
Ablatiivi
intialaiseltansa
Monikon ablatiivi
intialaisilta
Monikon ablatiivi
intialaisiltani
Monikon ablatiivi
intialaisiltasi
Monikon ablatiivi
intialaisiltamme
Monikon ablatiivi
intialaisiltanne
Monikon ablatiivi
intialaisiltaan
Monikon ablatiivi
intialaisiltansa
Allatiivi
intialaiselle
Allatiivi
intialaiselleni
Allatiivi
intialaisellesi
Allatiivi
intialaisellemme
Allatiivi
intialaisellenne
Allatiivi
intialaiselleen
Allatiivi
intialaisellensa
Monikon allatiivi
intialaisille
Monikon allatiivi
intialaisilleni
Monikon allatiivi
intialaisillesi
Monikon allatiivi
intialaisillemme
Monikon allatiivi
intialaisillenne
Monikon allatiivi
intialaisilleen
Monikon allatiivi
intialaisillensa
Essiivi
intialaisena
Essiivi
intialaisenani
Essiivi
intialaisenasi
Essiivi
intialaisenamme
Essiivi
intialaisenanne
Essiivi
intialaisenaan
Essiivi
intialaisenansa
Monikon essiivi
intialaisina
Monikon essiivi
intialaisinani
Monikon essiivi
intialaisinasi
Monikon essiivi
intialaisinamme
Monikon essiivi
intialaisinanne
Monikon essiivi
intialaisinaan
Monikon essiivi
intialaisinansa
Translatiivi
intialaiseksi
Translatiivi
intialaisekseni
Translatiivi
intialaiseksesi
Translatiivi
intialaiseksemme
Translatiivi
intialaiseksenne
Translatiivi
intialaisekseen
Translatiivi
intialaiseksensa
Monikon translatiivi
intialaisiksi
Monikon translatiivi
intialaisikseni
Monikon translatiivi
intialaisiksesi
Monikon translatiivi
intialaisiksemme
Monikon translatiivi
intialaisiksenne
Monikon translatiivi
intialaisikseen
Monikon translatiivi
intialaisiksensa
Monikon instruktiivi
intialaisin
Abessiivi
intialaisetta
Abessiivi
intialaisettani
Abessiivi
intialaisettasi
Abessiivi
intialaisettamme
Abessiivi
intialaisettanne
Abessiivi
intialaisettaan
Abessiivi
intialaisettansa
Monikon abessiivi
intialaisitta
Monikon abessiivi
intialaisittani
Monikon abessiivi
intialaisittasi
Monikon abessiivi
intialaisittamme
Monikon abessiivi
intialaisittanne
Monikon abessiivi
intialaisittaan
Monikon abessiivi
intialaisittansa
Monikon komitatiivi
intialaisine
Monikon komitatiivi
intialaisineni
Monikon komitatiivi
intialaisinesi
Monikon komitatiivi
intialaisinemme
Monikon komitatiivi
intialaisinenne
Monikon komitatiivi
intialaisineen
Monikon komitatiivi
intialaisinensa
Komparatiivi
intialaisempi
Superlatiivi
intialaisin
Monikon akkusatiivi
intialaiset
Monikon akkusatiivi
intialaiseni
Monikon akkusatiivi
intialaisesi
Monikon akkusatiivi
intialaisemme
Monikon akkusatiivi
intialaisenne
Monikon akkusatiivi
intialaisensa
Akkusatiivi
intialaiseni
Akkusatiivi
intialaisesi
Akkusatiivi
intialaisemme
Akkusatiivi
intialaisenne
Akkusatiivi
intialaisensa
Luokat
Adjektiivit
Kansallisuudet
Substantiivit